Blokada Szanghaju z powodu koronawirusa: niedobory żywności, drony, głodne zwierzęta

Od tygodni Szanghaj, najbardziej zaludnione miasto w Chinach, podlega ścisłym nakazom zablokowania w celu opanowania wybuchu koronawirusa. Jego 25 milionów mieszkańców jest uwięzionych w swoich domach, walcząc o wyżywienie lub o pomoc medyczną dla chorych członków rodziny. Inni byli przetrzymywani w prowizorycznych ośrodkach kwarantanny i prowizorycznych szpitalach, nie wiedząc, kiedy będą mogli opuścić.

Lee Moen, lat 34, był jednym z tych, którzy byli zamknięci w swoich domach. Mieszka z rodzicami w wieku 70 lat w dzielnicy Putuo w Szanghaju, gdzie od 27 marca pracuje jako tłumaczka na pół etatu i stara się zapewnić rodzinie wystarczającą ilość artykułów spożywczych. Dla Lee, który dorastał w Szanghaju, widok niegdyś zatłoczonego centrum finansowego – które mieszkańcy wcześniej uważali za model równoważenia środków zapobiegających COVID-19 z normalnością – zamienił się w miasto duchów.

Puste drogi w Szanghaju 5 kwietnia podczas stopniowej blokady z powodu COVID-19. Pracownik noszący środki ochrony osobistej jeździ na rowerze po ulicy podczas blokady COVID-19 w dzielnicy Jing’an w Szanghaju 8 kwietnia (Qilai Shen/Bloomberg i Hector Retamal/Getty Images)

Rozmawiając przez SMS-y i wideorozmowy ze swoim chłopakiem zamkniętym w innym miejscu w mieście, Lee spędziła wiele godzin na dyskutowaniu, czy takie drastyczne środki są konieczne, zwłaszcza gdy większość przypadków w Szanghaju to pacjenci bez poważnych objawów. Mój przyjaciel – z Wuhan, gdzie COVID został po raz pierwszy wykryty i 11 milionów ludzi zostało poddanych bezprecedensowej 76-dniowej blokadzie Opowiadał się za szybkimi i ostrymi zamknięciami.

[A year after Wuhan coronavirus lockdown, trauma runs deep in China’s ‘Hero City’]

Perspektywa przedłużonego zamknięcia zaczyna odbierać emocjonalnie żniwo. Jeden z powszechnie udostępnianych filmów pokazuje mieszkańców dużego kompleksu mieszkalnego w Bhutto krzyczących ze swoich balkonów. Na filmie słychać przechodnia mówiącego: „Cały ten budynek krzyczy… Jaki jest główny problem? Ludzie nie wiedzą, jak długo ta sytuacja będzie trwać”.

Zgodnie z przepisami rządowymi prawie 300 000 mieszkańców, którzy od początku marca mieli pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, oraz osoby z ich bliskimi kontaktami muszą zostać wysłani do ośrodków masowej kwarantanny lub do szpitali, w zależności od nasilenia objawów. Wielu mieszkańców obawia się, że jest to coś więcej niż tylko złapanie wirusa, ponieważ nie chcą przebywać w prowizorycznych szpitalach polowych, które zostały szybko wybudowane, z których niektóre są szkołami lub placami budowy do innych celów. Często nie mają lekarzy i pielęgniarek ani specjalnych udogodnień do spania lub prysznica.

Filmy pokazały ludzi Przedłużono walkę o skromne zapasyI Próbuję zatkać przeciekiaw niektórych przypadkach próba ucieczki z ośrodków. W czwartek mieszkańcy kompleksu mieszkalnego w nowoczesnym parku Zhangjiang w Pudong starli się z policją po tym, jak władze poinformowały, że kompleks zostanie przekształcony w miejsce odosobnienia. Nagranie opublikowane w Internecie pokazało, jak policja odciąga mieszkańców, gdy kobieta kazała im się zatrzymać, a osoby postronne krzyczały: „Dlaczego bijesz starych ludzi? Puść ich!”

Na tym zdjęciu opublikowanym przez Xinhua pracownicy idą na miejsce budowy tymczasowego szpitala w Narodowym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Szanghaju, 8 kwietnia.  Pracownicy medyczni w kombinezonach ochronnych oprowadzają 9 kwietnia prowizoryczny szpital.  Film przedstawiający mieszkańców Szanghaju, którzy sprzeciwiają się porwaniu przez policję w procesach sądowych dotyczących substancji niebezpiecznych, krążących w chińskich mediach społecznościowych 14 kwietnia (Ding Ting/AP, China Daily/Reuters, UGC/AP)

Na tym zdjęciu opublikowanym przez Xinhua pracownicy idą na miejsce budowy tymczasowego szpitala w Narodowym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Szanghaju, 8 kwietnia. Pracownicy medyczni w kombinezonach ochronnych oprowadzają 9 kwietnia prowizoryczny szpital. Film przedstawiający mieszkańców Szanghaju, którzy sprzeciwiają się porwaniu przez policję w procesach sądowych dotyczących substancji niebezpiecznych, krążących w chińskich mediach społecznościowych 14 kwietnia (Ding Ting/AP, China Daily/Reuters, UGC/AP)

READ  Włoski dziennik donosi, że u Silvio Berlusconiego zdiagnozowano białaczkę

Reszta miasta musi pozostać w domu pod nakazami pracowników społecznych i policji. Drony unoszą się nad głową, komunikując się z publicznością, a czasem podając leki osobom starszym – powiększając przerażającą pustkę miasta, gdy się zatrzymuje.

Tylko pracownicy służby zdrowia, kierowcy dostawczy i wolontariusze Może się swobodnie poruszać. Roboty wędrujące po ulicach zachęcają mieszkańców do dezynfekcji swoich domów, unikania zgromadzeń i „zachowania cywilnego”.

Działania, które rozpoczęły się etapami pod koniec marca, a następnie objęły całe miasto na początku kwietnia, dały mieszkańcom i urzędnikom niewiele czasu na przygotowania. Niedobory żywności szerzą się w całym mieście. Ograniczenia spowodowały wąskie gardła w łańcuchu dostaw i napięły komitety sąsiedzkie odpowiedzialne za opiekę nad oblężonymi mieszkańcami. Wielu takich jak Lee musiało całkowicie polegać na sobie, aby dowiedzieć się, jak przetrwać.

„Byliśmy w stanie zawieszenia i wielu, w tym moi rodzice, poczuło się zdradzonych. Bolało ich przebudzenie się z faktu, że zostaliśmy sami” – powiedział mi.

Wolontariuszka nosząca środki ochrony osobistej 12 kwietnia sprawdza warzywa pod kątem dystrybucji wśród mieszkańców na terenie kompleksu w Szanghaju.  Wolontariuszka w Szanghaju przewozi torby z warzywami przekazane przez rząd podczas ogólnomiejskiej blokady.  Wolontariusze dostarczają żywność w Szanghaju 9 kwietnia.  (Liu Jin/AFP i Qilai Shen/Bloomberg)

Wolontariuszka nosząca środki ochrony osobistej 12 kwietnia sprawdza warzywa pod kątem dystrybucji wśród mieszkańców na terenie kompleksu w Szanghaju. Wolontariuszka w Szanghaju przewozi torby z warzywami przekazane przez rząd podczas ogólnomiejskiej blokady. Wolontariusze dostarczają żywność w Szanghaju 9 kwietnia. (Liu Jin/AFP i Qilai Shen/Bloomberg)

Rzeczywistość nie zgadza się z oficjalną narracją o obfitości żywności i środków medycznych. Wu Ping, 27 lat, pracuje w dziale rozwoju biznesu, Zauważyłem artykuł na WeChat W zeszłym tygodniu przedstawiła swoją okolicę jako historię sukcesu. Lokalna propaganda partyjna chwaliła Komitet Okręgowy Changfeng Xincun, w którym mieszka Wu, za wysyłanie 25 000 paczek żywności dziennie do 100 000 mieszkańców jej dzielnicy w zachodnim Szanghaju.

Ale w ciągu ostatnich dwóch tygodni, jak powiedziała Wu, otrzymała tylko jedną paczkę: plastikową torbę zawierającą jedną marchewkę, kapustę, frytki i kilka skrzydełek z kurczaka, które już były zgniłe.

Mieszkańcy próbowali wnosić skargi do urzędników. Kiedy szef Szanghajskiej Partii Komunistycznej Li Qiang odwiedził mieszkańców w tym tygodniu, filmy opublikowane w mediach społecznościowych przedstawiały starsze kobiety Konfrontacja z wielkim urzędnikiem o braku jedzenia.

READ  Tajwan aktywuje obronę powietrzną, gdy chińskie samoloty wkraczają do regionu

Inni pokazali populację krzyczeć z okien: „On nas uratował. Nie mamy dość jedzenia.”

Wu, podobnie jak wielu mieszkańców Szanghaju, musi polegać na „kupowaniu grupowym”, współpracując z sąsiadami w celu uzyskania dostaw i hurtowych zamówień. Jako szefowa tych działań dla ponad 350 osób w swoim kompleksie mieszkalnym, Wu musi kontaktować się ze sprzedawcami, negocjować ceny i upewnić się, że pracownicy dostawcze mają odpowiednie zezwolenia na podróż do kompleksu i przywóz towarów.

„Muszę codziennie prosić o kontakty, aby kupić kombinezony ryżowe lub hazmat” – powiedziała. „Dlaczego mamy te obowiązki?” Powiedziała. Wu udostępniła zrzuty ekranu z jej ostatnich starań o zabezpieczenie paczek ryżu zakupionych tydzień temu dla grupy.

Wu Bing

11 kwietnia 10:02 rano

陈 大哥,早上 好,请问 今天 有 机会 发货 吗?

Dzień dobry panie Chen. Czy nasze produkty zostaną wysłane dzisiaj?

Junliang

11 kwietnia, 10:22 rano

现在 的 情况 是 运力 严重 ,,我们 也在 积极 想 办法。 排到 了 会 提前

Obecna sytuacja jest taka, że ​​nasza zdolność przewozowa jest bardzo ograniczona. Dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć rozwiązanie. Powiadomię Cię z wyprzedzeniem, kiedy będzie Twoja kolej.

Wu Bing

12 kwietnia, 10:24

周日 说 应该 今天 或 明天 能 收到 的,真的 要 要 赶 赶 一下。 在 了。 因为 因为 只 4/2 收到 一次 物资 只有 一根 萝卜 一根 和 一颗很多 老人家 都要 断粮 了。

Powiedziałem w niedzielę, że powinniśmy być w stanie odebrać towar dziś lub jutro. Pomóż nam przyspieszyć wysyłkę. Nasze sąsiedztwo już złożyło skargę do Rady Państwa. Bo od 2 kwietnia mamy tylko jedną paczkę dostaw z jedną marchewką, jednym ziemniakiem i jedną kapustą. Rzeczywiście, wielu starych ludzi umrze z głodu.

Wu Bing

12 kwietnia, 10:25 rano

普陀 区 长风 街道 的 一直 都 被 政府 忽视

Rząd ignorował naszą dzielnicę, Changfeng Street w dzielnicy Putuo.

我 不 知道 其他 街道 怎么 样

Nie wiem, jak to jest w innych dzielnicach.

但 我们 街道 真的 很 危机 了

Ale nasz region jest w wielkim kryzysie.

Wu Bing

12 kwietnia, 15:22

Ashley Chi, 28-letnia menedżerka produktu w firmie technologicznej w Szanghaju, powiedziała, że ​​jej sąsiedzi zostawiają sobie nawzajem zapasy za drzwiami – zostawiła dodatkowe podpaski przed domem – i wymieniają je pomiędzy. Chi niedawno zamienił około jednej szklanki sosu sojowego na pięć litrów wody butelkowanej.

„Na początku chciał mi zapłacić, ale kto teraz potrzebuje pieniędzy? Potrzebuję wody!” Powiedziała.

W poniedziałek urzędnicy z Szanghaju powiedzieli, że obszary, które nie zgłosiły przypadku koronawirusa w ciągu ostatnich 14 dni, mogą zacząć pozwalać ludziom na opuszczanie swoich związków. Ale w terenie były różne wiadomości: niektórym mieszkańcom wciąż nakazuje się pozostać na miejscu, podczas gdy inni mogą wyjść tylko na godzinę.

Niektórzy z tych, którzy opuścili swoje domy, byli sfrustrowani tym, co zobaczyli.

35-letni Tam opuścił swój apartamentowiec we wtorek po raz pierwszy od 11 dni, tylko po to, by wszystkie sklepy i firmy wokół niego były zamknięte. Po drodze zobaczył kilka martwych kotów, ulicznych zwierzaków, które wcześniej karmili sąsiedzi, zostawiając jedzenie na zewnątrz.

„Widząc te zwierzęta umierające z głodu, popadłem w depresję” – powiedział Tam, nazywając go tylko z powodu obaw o prywatność.

W całym mieście ludzie wyrażają frustrację z powodu nieprzygotowania władz lokalnych i odejścia od niegdyś ukierunkowanych kontroli, które ograniczają zakłócenia życia. W czwartek dwa hashtagi, jeden niezwiązany z covid, zostały spamowane na mikroblogu Weibo. gniewne posty zanim zostaną ocenzurowane. Krytycy twierdzą, że naleganie rządu na politykę sumy zerowej poświęca zwykłych obywateli, aby wzmocnić decyzje czołowych przywódców Chin.

Dla wielu chaos wiele kosztował ich rodziny. 55-letnia Fu Dinghua obserwowała, jak jej matka, która cierpi na chorobę nerek, umiera w poniedziałek wieczorem po tym, jak została zmuszona do przeniesienia się ze szpitala przejętego dla pacjentów z COVID-19.

Fu powiedziała, że ​​jej matka została wepchnięta do karetki, wciśnięta między sprzęt i bagaż, nie mogąc się położyć. Następnego dnia straciła przytomność i nie mogła zostać wskrzeszona. W następny czwartek skończyłaby 91 lat.

„Wiem, że nie zostało jej tak długo, ale z powodu takiego cierpienia jest mi niesamowicie przykro” – powiedział Fu.

o tej historii

Zaprojektowany i opracowany przez Yutao Chen. Kou i Chiang Wu zgłosili się z Taipei. Zgłosiłeś się do mnie z Seulu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *