Aktualizacje na żywo: Wojna Rosji na Ukrainie

Elektrownia jądrowa Zaporoże pod miastem Enerhodar w obwodzie zaporoskim na Ukrainie, 24 listopada. (Aleksander Ermoczenko/Reuters)

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu stwierdził we wtorek, że rzekome ukraińskie ataki na elektrownię jądrową w Zaporożu stanowią „terroryzm nuklearny”.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni wystrzelono 33 pociski dużego kalibru [nuclear power] Szojgu powiedział, zgodnie z oświadczeniem ze swojego spotkania z kierownictwem Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Shoigu dodał, że rosyjskie Siły Obrony Powietrznej przechwytują większość ukraińskiej broni, ale niektórym udaje się jeszcze trafić w rzeczy, które mają wpływ na bezpieczeństwo elektrowni jądrowej.

„Klasyfikujemy te ataki sił ukraińskich jako terroryzm nuklearny” – powiedział.

Shoigu powiedział, że rosyjskie wojsko będzie nadal chronić ważne obiekty na zajętych terytoriach.

Jakiś kontekst: Odkąd znalazła się pod rosyjską kontrolą, częste bombardowania stacji i wokół niej wzbudziły obawy przed wypadkiem nuklearnym. Obie strony oskarżyły drugą o terroryzm nuklearny, przy czym Ukraina twierdzi, że Kreml wykorzystuje reaktor jądrowy jako przykrywkę do ochrony sił i przeprowadzania ataków.

W zeszłym tygodniu Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, powiedział, że ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia z Rosją i Ukrainą w sprawie ochrony elektrowni jądrowej w Zaporożu.

W wywiadzie dla włoskiej gazety La Repubblica, opublikowanym w piątek, dodał, że jego zobowiązaniem jest znalezienie rozwiązania „tak szybko, jak to możliwe”, miejmy nadzieję, że do końca roku.

Ale rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​„nie może być mowy o wycofaniu się ZNPP z Rosji lub przekazaniu kontroli nad nią stronie trzeciej”.

„Stacja znajduje się na terytorium Rosji i jest całkowicie kontrolowana przez Rosję” – powiedziała Zacharowa w poniedziałek. „Wychodzimy z założenia, że ​​tylko my możemy zagwarantować bezpieczeństwo fizyczne i jądrowe ZNPP”.

READ  Policja twierdzi, że pracownik największego kanadyjskiego producenta energii elektrycznej został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *