- Napisane przez Jaya Hedgeco
- BBC News, Madryt
Hiszpański rząd rozpoczął proces zniesienia tzw. złotej wizy.
W ramach tego programu inwestorzy zagraniczni mają zapewnioną szybką ścieżkę pobytu.
Na wtorkowym posiedzeniu gabinetu ministrowie zgodzili się zaprzestać wydawania wiz, które można uzyskać w przypadku zakupu nieruchomości o wartości co najmniej 500 000 euro (428 000 funtów).
Reżim wizowy został stworzony w 2013 roku przez konserwatywny rząd Mariano Rajoya.
Postrzegano go jako sposób na przyciągnięcie bardzo potrzebnych inwestycji zagranicznych w następstwie kryzysu w strefie euro, który szczególnie mocno uderzył w hiszpański sektor nieruchomości.
Według Transparency International do 2023 r. wydano łącznie 6200 wiz na inwestycje w nieruchomości, choć inne źródła podają tę liczbę wyżej.
Według Transparency International prawie połowa beneficjentów złotej wizy do Hiszpanii – łącznie 2712 osób – to Chińczycy.
Na drugim miejscu pod względem liczby beneficjentów znaleźli się Rosjanie z 1159 osobami, za nimi plasowali się Irańczycy (203) oraz obywatele Stanów Zjednoczonych (179) i Wielkiej Brytanii (177).
Program „Złota wiza” zapewnia również pobyt stały w zamian za zainwestowanie 2 mln euro (1,7 mln funtów) lub więcej w obligacje państwowe lub inwestycję w hiszpańskie start-upy.
Rząd podał jednak, że jedynie 6% wiz zostało wydanych z powodów innych niż zakup nieruchomości.
Premier Pedro Sanchez powiedział, że zamiar jego rządu dotyczący zniesienia programu ma na celu „zapewnienie, że mieszkania będą prawem, a nie tylko przedmiotem komercyjnych spekulacji”.
Powiedział, że większość przyznanych wiz była związana z zakupem nieruchomości w takich miejscach jak Madryt, Barcelona, Walencja, Malaga, Alicante i Baleary – czyli we wszystkich obszarach, gdzie rynek mieszkaniowy znajduje się „pod ogromną presją i gdzie jest prawie niemożliwe, aby ludzie którzy mieszkają i pracują w tych miejscach i codziennie płacą podatki, aby znaleźć niedrogie mieszkania.” „rozsądne”.
W ubiegłym roku rząd wprowadził ustawę mieszkaniową, która ma na celu ograniczenie podwyżek czynszów w obszarach, w których nasilają się.
Lewicowi sojusznicy Sancheza w jego koalicyjnym rządzie domagali się zniesienia reżimu wizowego.
Krytycy twierdzą jednak, że uchylenie go nie poprawi sytuacji.
„Problem mieszkaniowy w Hiszpanii, zarówno jeśli chodzi o sprzedaż, jak i wynajem, nie jest spowodowany złotą wizą, ale rosnącym brakiem podaży”. [of housing] Oraz przyspieszony wzrost popytu” – powiedział Francisco Iñarreta z portalu nieruchomości Idealista.
Nadeszła jednak również presja spoza Hiszpanii, a Komisja Europejska wezwała członków UE do zaostrzenia takich programów, głównie ze względów bezpieczeństwa, zwłaszcza od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W 2022 r. rząd Wielkiej Brytanii zakończył program umożliwiający zamożnym obcokrajowcom osiedlanie się w kraju, jeśli przywiozą ze sobą majątek.
W następnym roku Irlandia zniosła złotą wizę, podczas gdy Portugalia zmieniła swoją wersję, nie zezwalając już na pobyt stały w przypadku zakupu nieruchomości.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.