Hiszpania odwołuje program „Złota Wiza”.

  • Napisane przez Jaya Hedgeco
  • BBC News, Madryt

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Rynek mieszkaniowy w wielu regionach Hiszpanii znajduje się pod „ogromną presją”, stwierdził hiszpański premier

Hiszpański rząd rozpoczął proces zniesienia tzw. złotej wizy.

W ramach tego programu inwestorzy zagraniczni mają zapewnioną szybką ścieżkę pobytu.

Na wtorkowym posiedzeniu gabinetu ministrowie zgodzili się zaprzestać wydawania wiz, które można uzyskać w przypadku zakupu nieruchomości o wartości co najmniej 500 000 euro (428 000 funtów).

Reżim wizowy został stworzony w 2013 roku przez konserwatywny rząd Mariano Rajoya.

Postrzegano go jako sposób na przyciągnięcie bardzo potrzebnych inwestycji zagranicznych w następstwie kryzysu w strefie euro, który szczególnie mocno uderzył w hiszpański sektor nieruchomości.

Według Transparency International do 2023 r. wydano łącznie 6200 wiz na inwestycje w nieruchomości, choć inne źródła podają tę liczbę wyżej.

Według Transparency International prawie połowa beneficjentów złotej wizy do Hiszpanii – łącznie 2712 osób – to Chińczycy.

Na drugim miejscu pod względem liczby beneficjentów znaleźli się Rosjanie z 1159 osobami, za nimi plasowali się Irańczycy (203) oraz obywatele Stanów Zjednoczonych (179) i Wielkiej Brytanii (177).

Program „Złota wiza” zapewnia również pobyt stały w zamian za zainwestowanie 2 mln euro (1,7 mln funtów) lub więcej w obligacje państwowe lub inwestycję w hiszpańskie start-upy.

Rząd podał jednak, że jedynie 6% wiz zostało wydanych z powodów innych niż zakup nieruchomości.

Premier Pedro Sanchez powiedział, że zamiar jego rządu dotyczący zniesienia programu ma na celu „zapewnienie, że mieszkania będą prawem, a nie tylko przedmiotem komercyjnych spekulacji”.

Powiedział, że większość przyznanych wiz była związana z zakupem nieruchomości w takich miejscach jak Madryt, Barcelona, ​​Walencja, Malaga, Alicante i Baleary – czyli we wszystkich obszarach, gdzie rynek mieszkaniowy znajduje się „pod ogromną presją i gdzie jest prawie niemożliwe, aby ludzie którzy mieszkają i pracują w tych miejscach i codziennie płacą podatki, aby znaleźć niedrogie mieszkania.” „rozsądne”.

W ubiegłym roku rząd wprowadził ustawę mieszkaniową, która ma na celu ograniczenie podwyżek czynszów w obszarach, w których nasilają się.

Lewicowi sojusznicy Sancheza w jego koalicyjnym rządzie domagali się zniesienia reżimu wizowego.

Krytycy twierdzą jednak, że uchylenie go nie poprawi sytuacji.

„Problem mieszkaniowy w Hiszpanii, zarówno jeśli chodzi o sprzedaż, jak i wynajem, nie jest spowodowany złotą wizą, ale rosnącym brakiem podaży”. [of housing] Oraz przyspieszony wzrost popytu” – powiedział Francisco Iñarreta z portalu nieruchomości Idealista.

Nadeszła jednak również presja spoza Hiszpanii, a Komisja Europejska wezwała członków UE do zaostrzenia takich programów, głównie ze względów bezpieczeństwa, zwłaszcza od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W 2022 r. rząd Wielkiej Brytanii zakończył program umożliwiający zamożnym obcokrajowcom osiedlanie się w kraju, jeśli przywiozą ze sobą majątek.

W następnym roku Irlandia zniosła złotą wizę, podczas gdy Portugalia zmieniła swoją wersję, nie zezwalając już na pobyt stały w przypadku zakupu nieruchomości.

READ  HelloFresh oskarżony o używanie mleka kokosowego uzyskanego z małpiego biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *