Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Richard Moore, szef MI6 rozmawia z CNN na Aspen Security Forum w czwartek, 21 lipca (CNN)

Szef brytyjskiego wywiadu Richard Moore powiedział, że Rosja jest na skraju wyczerpania się na Ukrainie w wywiadzie dla Jima Sioto z CNN.

W ciągu najbliższych kilku tygodni Rosjanom będzie coraz trudniej zapewnić siłę roboczą i materiały. „Będą musieli zrobić przerwę, a to da Ukraińcom szansę na odpowiedź” – powiedział Moore, szef MI6 w wywiadzie, jego pierwszym poza Wielką Brytanią.

„(Putin) poniósł strategiczną porażkę na Ukrainie”, powiedział Moore na uboczu Aspen Security Forum, a żołnierze zabili 15 000 osób, dodając, że było to „być może ostrożne szacunki”.

Jednak Moore powiedział, że dla morale Ukraińców bardzo ważne jest pokazanie, że potrafią zareagować.

„Będzie to ważne przypomnienie dla reszty Europy, że jest to kampania, którą mogą wygrać Ukraińcy. Ponieważ niedługo wkroczymy w bardzo ostrą zimę”.

„Nadchodzi zima i oczywiście przy tej pogodzie, przy stresujących dostawach gazu i wszystkim, co zostało, przechodzimy przez trudny okres” – dodał Moore.

Powiedział, że w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraje europejskie podjęły wspólne działania przeciwko rosyjskiemu wywiadowi.

„Wyrzucono 400 oficerów rosyjskiego wywiadu z północy, działających pod przykrywką dyplomatyczną”, a to zmniejszyło o połowę zdolność Rosji do szpiegowania w Europie.

Zapytany o pogłoski o złym stanie zdrowia Putina, Moore powiedział: „Nie ma dowodów na to, że Putin cierpi na poważne problemy zdrowotne”.

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak ponad 400 rosyjskich oficerów wywiadu zostało wydalonych z miast w całej Europie, a kilku ukrywających się szpiegów podszywających się pod cywilów zostało aresztowanych.

Moore powiedział CNN, że od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, kraje europejskie wydaliły „400 oficerów rosyjskiego wywiadu z północy działających pod przykrywką dyplomatyczną” z całego bloku.

„Uważamy, że w Wielkiej Brytanii może to zmniejszyć ich zdolność do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji w Europie o połowę” – powiedział Moore. Dodał, że w ostatnich miesiącach wykryto i aresztowano wielu „przestępców”, czyli rosyjskich szpiegów, którzy działają pod głębokim ukryciem i przebierają się za zwykłych cywilów.

READ  Pakistan ułatwia kontrolę waluty, aby wygrać pożyczkę. Ocenia słabo

Zapytany, czy wojna na Ukrainie uczyniła z Rosji „środowisko bogate w cele” dla Wielkiej Brytanii i jej sojuszników do rekrutacji potencjalnych aktywów, Moore odpowiedział tylko „mamy nadzieję”, że Rosjanie w służbach wywiadowczych i dyplomatycznych zastanowią się nad tym, czego są świadkami Ukraina „i postanawia” „odpowiedzieć na reżim” Jak wielu zrobiło podczas Praskiej Wiosny 1968 roku.

Czytaj więcej tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *