Aktualizacje na żywo z Rosji i Ukrainy: wideo i najnowsze wiadomości

kredyt…Zdjęcie Susanna Vera

Rosyjska agresja na Ukrainie ujawniła rozłamy w europejskim futbolu, które zagrażają wielomilionowym umowom sponsorskim, i doprowadziły do ​​wezwania do przeniesienia największego meczu w tym sezonie, finału Ligi Mistrzów, poza Sankt Petersburg, który miał być gospodarzem.

Europejski Związek Piłki Nożnej (UEFA), europejski organ zarządzający piłką nożną i organizator Ligi Mistrzów, odmówił odpowiedzi na żądania niektórych krajów europejskich dotyczące przeniesienia meczu, zaplanowanego na 29 maja. Najbardziej zdecydowany sprzeciw wobec goszczenia Rosji pochodził z Wielkiej Brytanii, która mogła dostarczyć jednego lub obu finalistów. Zeszłoroczny mecz finałowy odbył się pomiędzy Manchesterem City a Chelsea w angielskiej Premier League. Ten ostatni należy do rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza.

„Mam poważne obawy dotyczące wydarzeń sportowych, które mają odbyć się w Rosji, takich jak finał Ligi Mistrzów, i omówię tę sprawę z odpowiednimi organami zarządzającymi” – powiedziała Nadine Doris, minister rządu brytyjskiego odpowiedzialna za sport. napisał na Twitterze.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Liz Truss, powiedziała BBC w środę rano, że jest przeciwna organizacji finału w Petersburgu.

UEFA powiedziała, że ​​”stale i uważnie monitoruje sytuację”.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na trzech innych rosyjskich miliarderów w ramach serii środków wymierzonych w osoby bliskie rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi. Abramowicz, sojusznik rosyjskiego przywódcy, miał wcześniej trudności z wjazdem do Wielkiej Brytanii po nałożeniu nowych ograniczeń wizowych na rosyjskich biznesmenów w 2018 roku.

Nie ma bezpośrednich konsekwencji dla jego inwestycji w Chelsea, ale rząd Johnsona powiedział, że planuje dalsze działania, jeśli Rosja nie ograniczy swojej działalności na Ukrainie.

READ  Inflacja w Turcji przekracza 85%, ponieważ Erdogan nadal wyklucza podwyżkę stóp

Fani Evertonu, innej drużyny z Premier League, również czekają z niepokojem. Jej największy sponsor, USM, jest kontrolowany przez Aliszera Usmanowa, kolejnego rosyjskiego miliardera związanego z Kremlem. Margaret Hodge, prawniczka brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy, powiedziała w parlamencie, że Abramowicz i Usmanow powinni podlegać sankcjom, nazywając ich „kleptokratami, którzy okradli Rosjan”.

Reperkusje kryzysu dotknęły także Niemcy, gdzie Gazprom, rosyjski gigant energetyczny, od 2007 roku jest sponsorem jednego z czołowych krajowych zespołów Schalke. Niemieccy liderzy sportu, politycy i grupy kibiców wezwali do zakończenia umowy.

Klub powiedział w oświadczeniu, że „będzie monitorować i oceniać dalszy rozwój wydarzeń i pilnie wzywać do pokoju, aby chronić osoby dotknięte kryzysem”.

Gazprom jest głównym sponsorem w piłce nożnej, przekazując miliony dolarów drużynom i, co najważniejsze, UEFA poprzez długofalową relację biznesową. Jako główny partner, logo Gazpromu jest obecnie dobrze znane na stadionach i w transmisjach telewizyjnych podczas Ligi Mistrzów, najbogatszego klubowego turnieju piłki nożnej.

Gazprom ma kilka innych umów w piłce nożnej, w szczególności z FIFA, organizatorem mistrzostw świata. FIFA nie skomentowała swoich relacji z firmą ani z Rosją, ponieważ jednostki armii rosyjskiej ruszyły pod kierownictwem Putina przeciwko sąsiedniej Ukrainie.

Być może niedługo będzie musiał to zrobić: we wtorek PZPN poprosił o wyjaśnienie statusu kluczowego meczu eliminacji mistrzostw świata z Rosją, zaplanowanego na przyszły miesiąc w Moskwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *