Aktywność fabryk w Chinach spada szybciej niż oczekiwano, ponieważ ożywienie słabnie

  • PMI dla przemysłu spadł nieoczekiwanie
  • PMI poza produkcją spada wraz ze spowolnieniem usług
  • Wskaźniki PMI pokazują, że ożywienie gospodarcze straciło impet
  • Rynki spadły po słabszym PMI

BEIJING (Reuters) – W maju aktywność fabryk w Chinach skurczyła się szybciej niż oczekiwano z powodu słabszego popytu, wywierając presję na decydentów, aby wspierali nierównomierne ożywienie gospodarcze i obniżając azjatyckie rynki finansowe.

Oficjalny indeks kierowników zakupów w przemyśle (PMI) spadł do najniższego od pięciu miesięcy poziomu 48,8, jak poinformowało w środę Narodowe Biuro Statystyczne, z 49,2 w kwietniu i poniżej 50 punktów, które oddzielają ekspansję od kurczenia się. PMI również pokonał oczekiwania, rosnąc do 49,4.

Aktywność sektora usług rozwijała się w maju w najwolniejszym tempie od czterech miesięcy, a oficjalny PMI poza przemysłem spadł do 54,5 z 56,4.

Odczyty zepchnęły rynki w Azji na minus, przy czym juan, dolary australijskie i nowozelandzkie spadły, a akcje regionalne gwałtownie spadły.

„Dane PMI pokazują, że Chiny mogą zmierzać w kierunku ożywienia w kształcie litery K” – powiedział Bruce Pang, główny ekonomista Jones Lang LaSalle.

– Stagnacja popytu wewnętrznego może wpłynąć na zrównoważony wzrost Chin, jeśli nie zostaną podjęte skuteczne i skuteczne działania polityczne w celu zaprojektowania szeroko zakrojonego ożywienia gospodarczego – powiedział Pang.

PMI odzwierciedlały również słabe dane fabryczne z innych części Azji, gdzie Japonia zgłosiła zaskakujący spadek produkcji i słabą produkcję w Korei Południowej.

Druga co do wielkości gospodarka świata wychodzi z trzech lat blokady spowodowanej pandemią, ale ożywienie było nierówne, a wydatki na usługi przewyższały działalność w sektorach fabryk, nieruchomości i zorientowanych na eksport.

Subindeksy PMI za maj pokazały, że produkcja fabryczna skurczyła się z powodu ekspansji, podczas gdy nowe zamówienia, w tym nowe zamówienia eksportowe, spadły drugi miesiąc.

Narodowe Biuro Statystyczne poinformowało, że przemysł wytapiania i walcowania metali żelaznych stanął w obliczu znacznego spadku produkcji i popytu.

READ  CEO Microstrategy po cichu rozwiewa pogłoski, że firma sprzedaje bitcoiny

W sektorze usług kontynuacja ekspansji nastąpiła w kolejnictwie, transporcie lotniczym, hotelarstwie i gastronomii, dzięki dużej liczbie podróży w Święto Pracy w maju, podczas gdy aktywność na rynku nieruchomości spadła.

Gospodarka Chin

utrata rozpędu

Wskaźniki PMI i inne wskaźniki ekonomiczne za kwiecień stanowią kolejny dowód na to, że odbicie traci impet.

W zeszłym miesiącu import gwałtownie się skurczył, spadły ceny fabryczne, spadły inwestycje w nieruchomości, spadły zyski przemysłu, a zarówno produkcja fabryczna, jak i sprzedaż detaliczna nie spełniły oczekiwań.

Analitycy obniżają teraz swoje prognozy dla gospodarki, ponieważ zarówno Nomura, jak i Barclays obniżyły swoje prognozy wzrostu chińskiego PKB na 2023 r.

„Proaktywna polityka fiskalna, obniżki stóp procentowych lub stosunku odsetek do kapitału własnego oraz ukierunkowane narzędzia polityki pieniężnej wraz z reformą strukturalną będą kluczowe” – dodał Pang z Jones Lang LaSalle.

Aby pobudzić wzrost akcji kredytowej, bank centralny w marcu obniżył stopy rezerw obowiązkowych banków.

Premier Li Qiang powiedział, że w tym miesiącu potrzebne są bardziej ukierunkowane środki, aby zwiększyć popyt, podczas gdy chiński bank centralny powiedział 15 maja, że ​​zapewni „silne i stabilne” wsparcie dla realnej gospodarki.

W obliczu słabości popandemiczny rajd giełdowy w Chinach słabnie, ponieważ drobni inwestorzy odwracają się od akcji, by zamiast tego podwoić aktywa.

„Nastroje na rynku finansowym są raczej niedźwiedzie. Nie jest jasne, jak rząd interpretuje obecną sytuację gospodarczą” — powiedział Zhiwei Zhang, główny ekonomista Pinpoint Asset Management. „Nic nie wskazuje na rychłą reakcję polityczną. Rząd może na razie nadal przyjmować stanowisko„ poczekaj i zobacz ”.

(Raportowanie Liangbing Zhao i Ryana Wu) Montaż przez Sama Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *