Amerykańskie banki przygotowują się do cięcia zysków i recesji

NOWY JORK (Reuters) – Oczekuje się, że amerykańscy giganci bankowi zgłoszą w tym tygodniu niższe zyski w czwartym kwartale, ponieważ pożyczkodawcy gromadzą pieniądze na deszczowe dni, przygotowując się na spowolnienie gospodarcze, które zaszkodzi bankowości inwestycyjnej.

Czterech amerykańskich gigantów bankowych – JPMorgan Chase & Co (JPM.N)Bank of America Corp (BAC.N)Citigroup Inc (CN) oraz Wells Fargo & Company (WFC.N) O zarobkach poinformuje w piątek.

Razem z Morganem Stanleyem (MS.N) i Goldmana Sachsa (GS.N)Są to sześciu największych pożyczkodawców, którzy zgodnie z medianą prognozy Refinitiv mają zebrać 5,7 miliarda dolarów rezerw, aby przygotować się na pożyczki zagrożone. To ponad dwukrotnie więcej niż 2,37 miliarda dolarów przyznanych rok temu.

„Ponieważ większość ekonomistów amerykańskich spodziewa się recesji lub znacznego spowolnienia w tym roku, banki prawdopodobnie skonsolidują ostrzejsze prognozy gospodarcze” – napisali w notatce analitycy Morgan Stanley pod kierownictwem Betsy Grasek.

Rezerwa Federalna agresywnie podnosi stopy procentowe, starając się okiełznać inflację w pobliżu najwyższego poziomu od dziesięcioleci. Rosnące ceny i rosnące koszty pożyczek skłoniły konsumentów i przedsiębiorstwa do ograniczenia wydatków, a ponieważ banki pełnią rolę pośredników gospodarczych, ich zyski spadają, gdy aktywność spada.

Oczekuje się również, że sześć banków odnotuje średnio 17% spadek zysku netto w czwartym kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim, według wstępnych szacunków analityków z Refintiv.

Grafika Reutera

Jednak pożyczkodawcy skorzystają z wyższych stóp procentowych, które pozwolą im zarobić więcej odsetek, które pobierają od pożyczkobiorców.

Inwestorzy i analitycy skupią się na wypowiedziach szefów banków jako ważnym wskaźniku perspektyw gospodarczych. Parada dyrektorów generalnych ostrzegała w ostatnich tygodniach przed trudniejszym otoczeniem biznesowym, co skłoniło firmy do obniżenia wynagrodzeń lub redukcji miejsc pracy.

Dwa źródła zaznajomione z tym posunięciem podały w niedzielę, że Goldman Sachs zacznie zwalniać tysiące pracowników od środy. Między innymi Morgan Stanley i Citigroup również ograniczyły zatrudnienie po upadku bankowości inwestycyjnej.

READ  Bob Iger ustala swoje priorytety dla Disneya, kiedy wraca jako dyrektor generalny

Ruchy te nastąpiły po tym, jak dealerzy z Wall Street z fuzji i przejęć oraz pierwszych ofert publicznych stanęli w obliczu gwałtownego spadku ich działalności w 2022 r., gdy rosnące stopy procentowe wstrząsnęły rynkami.

Według danych Dealogic przychody z globalnej bankowości inwestycyjnej spadły w czwartym kwartale do 15,3 miliarda dolarów, co oznacza spadek o ponad 50% w porównaniu z kwartałem ubiegłego roku.

Ważnym elementem wyników banków będzie również działalność konsumencka. Rachunki gospodarstw domowych były wspierane przez większą część pandemii dzięki silnemu rynkowi pracy i bodźcom rządowym, a chociaż konsumenci są ogólnie w dobrej kondycji finansowej, coraz więcej zaczyna zalegać z płatnościami.

„Wychodzimy z okresu wyjątkowo dobrej jakości kredytowej” – powiedział David Fanger, starszy wiceprezes Grupy Instytucji Finansowych w Moody’s Investors Service.

W Wells Fargo konsekwencje skandalu związanego z fałszywymi kontami i kar regulacyjnych będą nadal wpływać na wyniki. Pożyczkodawca spodziewał się przejęcia około 3,5 miliarda dolarów po tym, jak zgodził się uregulować opłaty związane z powszechnym złym zarządzaniem kredytami samochodowymi, hipotekami i rachunkami bankowymi w Biurze Ochrony Finansowej Konsumentów w USA, co jest największą karą cywilną w historii.

Analitycy będą również obserwować, czy banki takie jak Morgan Stanley i Bank of America dokonają jakichkolwiek odpisów na pożyczkę w wysokości 13 miliardów dolarów na sfinansowanie zakupu Twittera przez Elona Muska.

Szerzej, indeks KBW (.BKX) Akcje banków wzrosły w tym miesiącu o około 4% po spadku o około 28% w ubiegłym roku.

Susan Ruth Katzke, analityczka Credit Suisse, pisze, że podczas gdy nastroje rynkowe gwałtownie zmieniły się z nadziei w strach w 2022 r., niektóre duże banki mogły przetrwać najgorsze prognozy, rezygnując z ryzykownych działań.

„Widzimy bardziej elastyczną siłę zarobkową w cyklu po dekadzie bez ryzyka” – napisała w notatce. „Nie możemy wykluczyć siły leżącej u podstaw”.

(Covering) Saeed Azhar, Nikit Nishant i Lanan Nguyen Redakcja: Nick Zieminski

READ  Światowe giełdy słabną w związku z obawami o wzrost w Chinach

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *