Analiza skamieniałości ujawnia, jak Denisowianie prosperowali na „dachu świata”

Kolekcja Dongju Zhanga/Uniwersytet w Lanzhou

Wykopaliska w jaskini krasowej Baixia ujawniają nieznane wcześniej szczegóły dotyczące życia Denisovanów na Płaskowyżu Tybetańskim.

Nota wydawcy: Wersja tej historii pojawiła się w biuletynie naukowym CNN Wonder Theory. Aby otrzymać go na swój e-mail, Zarejestruj się bezpłatnie tutaj.CNN

Łąki, lodowce i ośnieżone szczyty Wyżyny Tybetańskiej to wspaniałe widoki, ale rozległy obszar Azji Środkowej to także jedno z najsurowszych środowisk na Ziemi.

Kiedy trzydzieści lat temu podróżowałem na płaskowyż, bolała mnie głowa i czułem się ospały z powodu choroby wysokościowej.

Archeolodzy od dawna wierzyli, że Płaskowyż Tybetański – znajdujący się na wysokości ponad 4000 metrów nad poziomem morza – był jednym z ostatnich zamieszkanych miejsc na planecie.

Jednak nowe badania sugerują, że tajemniczy gatunek starożytnych ludzi mógł prosperować na tak zwanym dachu świata na długo przed pojawieniem się Homo sapiens, naszego gatunku.

Kolekcja Dongju Zhanga/Uniwersytet w Lanzhou

Jaskinia krasowa Baishya znajduje się na skraju dorzecza Gangya na Płaskowyżu Tybetańskim.

Denisowiany zostały po raz pierwszy zidentyfikowane w 2010 roku na podstawie sekwencji DNA wyekstrahowanych z rzadkiego małego fragmentu kości palca znalezionego na Syberii.

Teraz krasowa jaskinia Baixia, na północno-wschodnim krańcu Płaskowyżu Tybetańskiego, pomaga odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących tożsamości Denisovanów.

Archeolodzy zbadali znalezione na terenie jaskini kości szczęki i żeber, a także tysiące fragmentów kości zwierząt odzyskanych podczas wykopalisk w latach 2018 i 2019.

Najważniejsze analizy Jak wymarli ludzie prosperowali w środowisku epoki lodowcowej Od ponad 100 tysięcy lat.

Wraz z powrotem księżycowej misji Chang’e 6 25 czerwca chiński rząd ma coś, czego żaden inny człowiek nigdy nie spotkał – skały i ziemię z niewidocznej strony Księżyca.

Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna oświadczyła, że ​​ponownie udostępni swoje próbki księżycowe naukowcom z całego świata – podobnie jak w przypadku precedensu ustanowionego przez NASA po misjach Apollo.

READ  Obejrzyj start SpaceX Falcon 9 podczas jego 14. lotu 8 października

Jednak amerykańskie prawo znane jako Poprawka Wolfa, które zabrania NASA wykorzystywania funduszy rządowych na dwustronną współpracę z Chinami lub ich agencjami bez zgody Kongresu lub FBI, może utrudniać USA dostęp do próbek.

Administrator NASA Bill Nelson powiedział w tym tygodniu CNN, że agencja federalna pracuje nad tym, aby… Dostęp do próbek gleby księżycowej nie stanowiłby naruszenia prawaWyniki analizy próbek mogą pomóc naukowcom cofnąć się do początków Księżyca, Ziemi i Układu Słonecznego.

Mózg Google Arts

Narysowany ślad sceny przedstawia humanoidalne postacie (H1, H2 i H3) wchodzące w interakcję ze świnią.

Poświęć chwilę i zastanów się, co według badaczy jest najstarszą znaną historią na świecie. Jest namalowany na ścianie jaskini na terenie dzisiejszej Indonezji i przedstawia trzech ludzi wchodzących w interakcję ze świnią.

Zespół badawczy wykorzystał nową technikę do określenia wieku skorupy z węglanu wapnia, która utworzyła się na dziełach sztuki, na ponad 50 000 lat temu.

Odkrycie to najnowsze dzieło sztuki naskalnej, jakie można znaleźć w ciekawych wapiennych jaskiniach w okolicy i jest co najmniej 33 000 lat starsze od słynnych stanowisk paleolitycznych w Europie, takich jak Lascaux.

Niektórzy eksperci uważają, że obrazy mogły zostać… Wizualne uzupełnienie ustnych historii utraconych z biegiem czasu.

Rzeki często zmieniają swój bieg w trakcie przepływu. Jednak zespół badawczy badający rzekę Ganges, która biegnie od Himalajów przez Indie i Bangladesz, znalazł dowody na coś jeszcze bardziej dramatycznego w jej starożytnej przeszłości.

Na podstawie dowodów ukrytych w glinie i ziarnach piasku naukowcy doszli do wniosku, że potężne trzęsienie ziemi zmieniło bieg rzeki 2500 lat temu – po raz pierwszy odkryto to naturalne zjawisko.

Zespół się odnalazł Wulkany piaskowe – charakterystyczny znak koryta rzeki dotkniętego trzęsieniem ziemi – Mniej więcej w tym samym czasie duże koryto rzeki wypełnione błotem.

READ  Naukowcy określają źródło nieoczekiwanej aktywności geologicznej planety Ceres

Gdyby podobne trzęsienie ziemi miało miejsce dzisiaj w delcie Gangesu, mogłoby to dotknąć ponad 140 milionów ludzi w regionie.

Gerarda Talavery

Według nowego badania naukowcy znaleźli dowody na to, że grupa motyli Painted Lady bez przerwy podróżowała przez Ocean Atlantycki.

Entomolog dr Gerard Talavera około dziesięć lat temu znalazł 10 kolorowych motyli na plaży w Gujanie Francuskiej. Owady wyglądały na zmęczone, miały podarte skrzydła pełne dziur.

Chociaż malowana dama jest potężną podróżniczką na duże odległości, a wzorce migracji rozciągają się na tysiące mil, zazwyczaj podróżuje lądem, aby móc się zatrzymać i odpocząć.

Talavera, starszy badacz w Instytucie Botanicznym w Barcelonie w Hiszpanii, uważa, że ​​motyle przeleciały Ocean Atlantycki bez zatrzymywania się. W nowym badaniu on i międzynarodowy zespół przeprowadzili badania na tych motylach. Zebrałem wszystko, co potrzebne do odbycia tej epickiej podróży.

Naukowcy odkryli, że w innych wiadomościach o owadach Mrówki amputują zranione kończyny swoim rannym towarzyszom.

Zanurz się w tych zmuszających do myślenia lekturach.

Rotacja jądra Ziemi uległa spowolnieniu Potwierdziły to najnowsze badania przeprowadzone w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Oto, co to może oznaczać.

– Paleontolodzy odkryli gigantyczne skamieliny Bagienne stworzenie z czaszką w kształcie deski sedesowej Był to prawdopodobnie największy drapieżnik 40 milionów lat przed pojawieniem się dinozaurów na Ziemi.

Odkrycie skamieniałych pestek winogron ujawniło przyczynę ich istnienia Upadek dinozaurów jest powodem kieliszka czerwonego wina, który wypijesz?.

— Kobieta z Massachusetts, która straciła kończynę w wypadku w 2018 r., chodzi i porusza się jak wszyscy inni Teraz ma protezę nogi w pełni połączoną z mózgiem.

– A Nowy obraz radarowy NASA pokazuje mały księżyc O asteroidzie przelatującej w pobliżu Ziemi.

Czy podobało Ci się to, co przeczytałeś? Och, ale jest tego więcej. Rejestracja tutaj Aby otrzymać na swoją skrzynkę odbiorczą kolejne wydanie Teorii cudów, przygotowane przez autorów CNN Space and Science Ashley Strickland I Katie HuntZnajdują cuda na planetach poza naszym Układem Słonecznym i odkrycia ze starożytnego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *