Astronauta NASA ustanowi nowy rekord USA w najdłuższym czasie przebywania w kosmosie

(CNN) Astronauta Frank Rubio poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną 21 września 2022 roku na, jak sądził, sześciomiesięczną misję. Ale skończyłby w kosmosie przez ponad rok – bijąc rekord najdłuższej misji amerykańskiego astronauty.

Przedstawiciele NASA powiedzieli w środę, że Rubio powróci na Ziemię na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz nie później niż 27 września, co oznacza, że ​​będzie przebywał na orbicie co najmniej 371 dni. Ta runda pracy cię pokona poprzednie nagranie 355 dni ustalone przez amerykańskiego astronautę Marka Vandy przypada na rok 2022.

Powrót Rubio zaplanowano na wiosnę tego roku. Ale statek kosmiczny, który przewoził Rubio i dwóch jego rosyjskich kolegów – kosmonautów Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petlina – Wyciek płynu chłodzącego skoczył w grudniu. Urzędnicy rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos uznali później, że statek kosmiczny nie był wystarczająco bezpieczny, aby zabrać kosmonautów do domu.

Zamiast tego kapsuła Sojuz MS-22 wróciła na Ziemię bez załogi 28 marca. Roskosmos wystrzelił alternatywny statek kosmiczny MS-23 zadokowany ze stacją kosmiczną 23 lutego.

rekordy w kosmosie

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i Rubio wyjedzie 27 września, jego 371-dniowy pobyt nie będzie rekordem świata. Nieżyjący już rosyjski kosmonauta Walerij Poliakow, który spędził 437 nieprzerwanych dni na orbicie na pokładzie rosyjskiej stacji kosmicznej Mir w latach 1994-1995, nadal posiada ten tytuł.Astronauta NASA Frank Rubio jest widziany wewnątrz kopuły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która leci 263 mil nad południowo-wschodnią Anglią.

Vandy ustanowił obecny rekord Stanów Zjednoczonych w zeszłym roku po tym, jak NASA i Roskosmos zdecydowały się przedłużyć jego pobyt, ponieważ Rosja zdecydowała się wysłać dwuosobową ekipę filmową na stację kosmiczną w celu nakręcenia filmu. Powrót Vande Hei został jednak opóźniony, aby umożliwić dodatkowy ruch do laboratorium na orbicie Powiedział W tamtym czasie wiedział, że jego misja może zostać przedłużona, zanim przybędzie.

READ  Jądro Plutona prawdopodobnie powstało w wyniku starożytnego zderzenia

Przed Vandy He amerykański astronauta Scott Kelly zdobył tytuł najdłuższego lotu kosmicznego Amerykanina podczas jego 340-dniowej misji. Ta służba była planowaną rozszerzoną misją, zaprojektowaną przez NASA dla Zbadaj długoterminowe skutki Od lotów kosmicznych do ludzkiego ciała.

Jednak przedłużony pobyt Rubio nie był przewidywany przed wyciekiem chłodziwa w kapsule Sojuz MS-22 w grudniu ubiegłego roku.

Idź w kosmos

Rubio udał się na stację kosmiczną rosyjskim statkiem kosmicznym w ramach misji Umowa o zamianie załogi między NASA i Roskosmosem, który został uzgodniony latem 2022 roku.

Urzędnicy NASA wyznaczyli Rubio na pokład statku kosmicznego Sojuz MS-22, podczas gdy rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos wysłała kosmonautkę Annę Kikinę Misja SpaceX Crew Dragon który wykonał lot w październiku 2022 r. i Wrócił do domu 11 marca.

Pomimo geopolitycznych napięć między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w miarę eskalacji wojny na Ukrainie, NASA wielokrotnie powtarzała, że ​​jej partnerstwo z rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos jest niezbędne do kontynuowania operacji stacji kosmicznej i cennych badań naukowych prowadzonych na pokładzie.

W momencie ogłoszenia umowy o wspólnych przejazdach NASA stwierdziła w oświadczeniu, że taka umowa z Rosją ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia „ciągłej bezpiecznej operacji” stacji kosmicznej. Jeśli rosyjski statek kosmiczny Sojuz lub kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX napotkają problemy i zostaną wycofane z eksploatacji, umowa o zamianie miejsc zagwarantuje, że amerykańscy i rosyjscy kosmonauci nadal będą mogli uzyskać dostęp do stacji kosmicznej.

Roscosmos nie musiał polegać na kapsule SpaceX, aby zastąpić statek załogi Sojuz MS-22, ponieważ statek kosmiczny MS-23 był gotowy do lotu, a wyciek płynu chłodzącego na MS-22 niekoniecznie wskazywał na potencjalne problemy z innymi pojazdami Sojuz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *