Atak na kościół w Stambule: Napastnicy zabijają jedną osobę podczas niedzielnej porannej mszy

  • Napisane przez Orlę Guerin w Stambule i Lipikę Pelham w Londynie
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Turecka policja i funkcjonariusze medycyny sądowej przed kościołem Santa Maria w Stambule

Dwóch uzbrojonych mężczyzn zaatakowało kościół katolicki w Stambule, zamieniając poranną mszę w scenę grozy i zabijając człowieka.

Do strzelaniny doszło w kościele Santa Maria podczas niedzielnej mszy świętej około godziny 11:40 czasu lokalnego (08:40 GMT).

Turecki minister spraw wewnętrznych potępił „nikczemny atak” i oznajmił, że wszczęto śledztwo. Policja nadal poszukuje podejrzanych.

Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

W poście w aplikacji Telegram grupa podała, że ​​dwóch jej bojowników przeprowadziło atak, a następnie uciekło w bezpieczne miejsce.

Kamery monitoringu opublikowane przez tureckie media pokazały moment ataku. Wierni stali twarzą do ołtarza, gdy dwóch uzbrojonych mężczyzn weszło na tył kościoła.

Wydawało się, że podążają za mężczyzną, który właśnie wszedł. Po tym jak został postrzelony i śmiertelnie ranny, napastnicy po cichu odeszli.

XIX-wieczny kościół znajduje się za wysokimi murami, w pobliżu małego targu rybnego, nad brzegiem Bosforu po europejskiej stronie Stambułu. Policja zamknęła okoliczne ulice.

Wewnątrz kościoła śledczy zapoznali się z zeznaniami osób, które były tam, gdy doszło do ataku.

Turecki minister spraw wewnętrznych Ali Yerlikaya, który odwiedził miejsce zdarzenia, powiedział, że w ataku zginęła osoba zidentyfikowana jedynie jako CT.

Gubernator Stambułu Davut Gul powiedział reporterom przed kościołem, że ofiarą był obywatel turecki i nikt inny nie odniósł obrażeń. Dodał, że napastnicy zastrzelili tylko jedną osobę.

Nie było od razu jasne, co motywowało atak ani dlaczego ofiara stała się celem.

Wujek zamordowanego powiedział lokalnym mediom, że ofiara miała 52 lata i wkrótce została chrześcijanką, ale nie została jeszcze ochrzczona. Inny krewny stwierdził, że jest chory psychicznie i upierał się, że to nie on był celem ataku.

Skomentuj zdjęcie,

Krewny wiernych opłakuje się przed kościołem Santa Maria

W poście na portalu X burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu napisał: „Nigdy nie pozwolimy tym, którzy próbują zakłócać naszą jedność i pokój, atakując miejsca kultu w naszym mieście”.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan złożył kondolencje w związku z atakiem i powiedział, że podejmowane są „niezbędne kroki” w celu ścigania zabójców, których ma znaleźć „w ciągu 24 godzin”.

Papież zaoferował swoje wsparcie, wyrażając swoją „bliskość wspólnoty Kościoła Santa Maria” na zakończenie cotygodniowych modlitw w Watykanie.

Takie ataki na mniejszość chrześcijańską w Turcji są rzadkie. Burmistrz miasta powiedział, że muzułmanie i chrześcijanie żyją w okolicy w harmonii, a wśród społeczności panuje prawdziwy szok.

READ  Korea Północna stoi w obliczu wybuchu choroby zakaźnej podczas walki z COVID

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *