Bank Anglii podniósł podstawowe stopy procentowe o 50 punktów bazowych iw razie potrzeby będzie nadal odpowiadał „na siłę”.

Bank Anglii podniósł w listopadzie swoją referencyjną stopę procentową o historyczne 75 punktów bazowych – największy wzrost od 1989 roku.

Toby’ego Melville’a | AFP | Dobre zdjęcia

Londyn – Bank Anglii W czwartek podniósł główną stopę procentową o 50 punktów bazowych i zasygnalizował, że do kontrolowania inflacji potrzebne są dalsze zacieśnienia.

Komitet Polityki Pieniężnej głosował 6:3 za podwyżką o pół punktu procentowego, co oznacza podwyższenie stopy procentowej Banku do 3,5%. Wzrost ten oznacza spowolnienie w porównaniu z listopadowym wzrostem o 75 punktów bazowych.

Nowości inwestycyjne

CNBC Pro

„Rynek pracy pozostaje napięty i istnieją dowody presji inflacyjnej na krajowe ceny i płace, wskazujące na większą stabilność, a tym samym uzasadniające bardziej zdecydowaną reakcję polityki pieniężnej” – podała RPP w swoim czwartkowym raporcie.

„Jeżeli gospodarka będzie nadal rozwijać się zasadniczo zgodnie z prognozami zawartymi w listopadowym raporcie polityki pieniężnej, stały powrót do celu inflacyjnego może wymagać dalszego podwyższenia stopy procentowej” – powiedział sędzia większościowy panelu.

Bank oczekuje teraz, że PKB Wielkiej Brytanii spadnie o 0,1% w czwartym kwartale 2022 r., czyli o 0,2 punktu procentowego mocniej niż w swoim listopadowym raporcie.

Wzrost rok do roku osiągnął w październiku najwyższy poziom od 41 lat Indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii spadł w listopadzie do 10,7%.Nowe dane zostały ujawnione w środę.

Spowolnienie w innych dużych gospodarkach, takich jak Stany Zjednoczone i Niemcy, odzwierciedla oznaki, że inflacja mogła osiągnąć szczyt, chociaż pozostaje ona nieprzyjemnie wysoka i powyżej celu Banku Anglii wynoszącego 2%.

Bank centralny stara się sprowadzić inflację z powrotem do celu, jednocześnie będąc wrażliwym na kruchą gospodarkę otoczoną kilkoma wyjątkowymi presjami wewnętrznymi i globalnymi przeciwnościami.

Potwierdziły to najnowsze dane z brytyjskiego rynku pracy opublikowane na początku tego tygodnia, które pokazały wzrost zarówno bezrobocia, jak i wzrostu płac, podczas gdy wskaźniki bierności zawodowej i długotrwałych chorób są również historycznie wysokie.

READ  Tucker Carlson ma przeprowadzić wywiad z Putinem

RPP stwierdziła, że ​​rynek pracy pozostaje napięty, chociaż popyt na pracę zaczął się zmniejszać. Stopa bezrobocia wzrosła nieznacznie do 3,7% w ciągu trzech miesięcy poprzedzających październik. Presja płacowa jest kluczowym punktem, w którym decydenci polityczni oceniają perspektywy inflacji.

„Liczba wolnych miejsc zmniejszyła się, ale stosunek wakatów do bezrobocia pozostaje na rekordowo wysokim poziomie. Roczny wzrost regularnych wynagrodzeń w sektorze prywatnym wzrósł do 6,9% w ciągu trzech miesięcy poprzedzających październik, czyli o 0,5 punktu procentowego więcej niż oczekiwano w czasie publikacji listopadowego raportu, ” powiedziało.

Bank utrzymuje również swoje cele ilościowe, które obejmują plany zmniejszenia bilansu o 80 miliardów funtów (99 miliardów dolarów) w ciągu najbliższych 12 miesięcy poprzez 40 miliardów funtów sprzedaży aktywnych aktywów i reinwestycji w zapadające obligacje.

To ważna wiadomość i wkrótce zostanie zaktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *