Bank centralny Australii podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych, wbrew oczekiwaniom

  • Prezes Banku Rezerw Australii, Philip Lowe, powiedział, że chociaż inflacja w kraju może „przekroczyć swój szczyt”, wciąż istnieją przesłanki, że inflacja będzie się utrzymywać.
  • Cel banku centralnego dla inflacji wynosi od 2% do 3%.

Latarnie przed budynkiem Reserve Bank of Australia (RBA) w Sydney, Australia, poniedziałek, 6 lutego 2023 r.

Bloomberg | Bloomberg | Obrazy Getty’ego

Bank Rezerw Australii ponownie przeciwstawił się oczekiwaniom rynku we wtorek, podnosząc referencyjną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 4,1%.

Ekonomiści ankietowani przez Reutera powszechnie oczekiwali, że bank centralny utrzyma stopy procentowe na stałym poziomie. W rezultacie akcje australijskie spadły jeszcze bardziej po tej wiadomości, a S&P/ASX 200 spadł ostatnio o 1%. Dolar australijski wzrósł o 0,73% do 0,6667 w stosunku do dolara amerykańskiego wkrótce po decyzji, a bank centralny zmaga się z ostatnią stopą inflacji w wysokości $ 6,8% w kwietniu.

Prezes Banku Rezerw Australii, Philip Lowe, powiedział, że chociaż inflacja w kraju może „przekroczyć swój szczyt”, wciąż istnieją przesłanki, że inflacja będzie się utrzymywać.

„Ostatnie dane wskazują, że ryzyko wzrostu oczekiwań inflacyjnych wzrosło, a zarząd odpowiednio zareagował” – powiedział Lowe we wtorkowym oświadczeniu.

„Ta dalsza podwyżka stóp procentowych ma na celu zapewnienie większej pewności, że inflacja powróci do celu w rozsądnych ramach czasowych” – dodał Lowe.

Cel banku centralnego dla inflacji wynosi od 2% do 3%.

„Jeśli wysoka inflacja zakorzeni się w oczekiwaniach ludzi, jej późniejsze obniżenie będzie bardzo kosztowne, co wiąże się z wyższymi stopami procentowymi i większym wzrostem bezrobocia” – powiedział Lowe.

W oświadczeniu gubernatora dodano, że mogą być wymagane dalsze podwyżki stóp procentowych, aby obniżyć stopę inflacji w kraju, dodając, że „będzie to zależeć od rozwoju gospodarki i inflacji”.

„Dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej może być konieczne, aby zapewnić powrót inflacji do celu w rozsądnych ramach czasowych… Rada będzie nadal uważnie śledzić rozwój sytuacji w światowej gospodarce, trendy w wydatkach gospodarstw domowych, oczekiwania inflacyjne i rynek pracy – powiedział Lowe.

READ  Biden, światowi przywódcy, udajcie się na pogrzeb królowej

Bank centralny podkreślił również herkulesowe zadanie uniknięcia recesji w australijskiej gospodarce.

„Zarząd nadal stara się utrzymać równowagę gospodarki, przywracając inflację do docelowego przedziału 2-3 proc., ale droga do miękkiego lądowania pozostaje wąska” – napisano w oświadczeniu.

Paul Bloxham z HSBC dodał, że cel RBA, jakim jest osiągnięcie miękkiego lądowania lub zakończenie cyklu podwyżek bez pogrążenia gospodarki w recesji, staje się coraz większym wyzwaniem.

„Myślę, że to sprawia, że ​​wąska ścieżka, o której mówił gubernator RBA…

W rzeczywistości wtorkowa decyzja może wskazywać, że gwałtowne lądowanie jest ryzykiem, że bank centralny jest skłonny obniżyć wysoki poziom inflacji.

„Myślę, że coraz trudniej jest uwierzyć, że Australia nie będzie miała większego spowolnienia w celu obniżenia inflacji, ale RBA wyraźnie zdecydowało dzisiaj, że jest to ryzyko, które są gotowi podjąć” – powiedział Bloxham.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *