SEC pozywa największą na świecie giełdę kryptowalut

Od upadku FTX siedem miesięcy temu SEC zorganizowała poważną rozprawę z rynkiem kryptograficznym o wartości 1 biliona dolarów. Ale sprawa Binance reprezentuje największą jak dotąd salwę Genslera, szerszy zwrot firmy przeciwko giełdzie i jej najwyższemu dyrektorowi generalnemu. W pewnym momencie SEC twierdzi, że pieniądze klientów były „na łasce Finansów i Zhao”.

Binance zaprzeczył zarzutom SEC Blog, w tym twierdząc, że aktywa klientów na Binance.US były zagrożone. Firma stwierdziła, że ​​jest „niezadowolona” z decyzji SEC o wniesieniu sprawy do sądu po tym, jak obie strony rozpoczęły rozmowy na temat ugody.

„Chociaż poważnie traktujemy zarzuty SEC, nie powinny one być przedmiotem działań egzekucyjnych SEC, nie mówiąc już o pilnych działaniach” – napisała firma w zgłoszeniu. „Chcemy aktywnie chronić naszą witrynę”.

Założona w 2017 roku firma Binance pojawiła się na scenie stosunkowo późno w porównaniu z innymi firmami kryptograficznymi, takimi jak Coinbase i Kraken. Ale giełda szybko zdobyła udział w rynku zagranicznym, aw 2019 roku ogłosiła, że ​​skupia się na Stanach Zjednoczonych.

Jednak amerykańskie organy regulacyjne twierdziły, że finanse przez cały czas znajdowały się w stanach. SEC powiedziała w poniedziałek, że spółka zależna – Binance.US – założona w 2019 r. była „częścią skomplikowanego planu mającego na celu obejście amerykańskich federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych” i nadal kieruje niektórych „klientów z USA o wysokiej wartości” na główną giełdę Binance.

„Bracie, działamy jako nielicencjonowana giełda papierów wartościowych w USA” – powiedział jeden z byłych dyrektorów Binance drugiemu w grudniu 2018 r., zgodnie ze skargą SEC.

Wśród innych zarzutów postawionych Finansom giełda prowadziła niezarejestrowaną krajową giełdę papierów wartościowych, maklera-dealera i agencję rozliczeniową.

SEC stwierdziła również, że Binance.US nie monitorowało odpowiednio obrotu na swoim rynku. Z kolei, według SEC, należąca do Zhao firma handlowa Sigma Chain była w stanie sztucznie zawyżyć wolumen obrotu na Binance.US za pomocą programu „wash-trading”.

READ  Protestujący olej pojawiają się w sądzie po wylaniu zupy na obraz Van Gogha

Zhao od dawna jest jednym z najbardziej wpływowych nazwisk w krypto. Pod koniec 2022 roku, gdy pojawiły się obawy, że FTX jest na krawędzi, Zhao podsycił obawy, zanim poprzysiągł przejąć giełdę – ruch, z którego wkrótce się wycofał, przygotowując grunt pod bankructwo FTX. Podobno kiedyś zwrócił się do Genslera, aby doradził mu w sprawie finansów, ofertę, którą ówczesny profesor MIT odrzucił.

Chociaż Zhao ma ogromną rzeszę zwolenników w Internecie i na rynku kryptograficznym, wielu w Waszyngtonie patrzy na niego i jego firmę ze sceptycyzmem.

Jego wieloletnia odmowa określenia lokalizacji giełdy rozgniewała organy regulacyjne na całym świecie. A amerykańscy urzędnicy krążą od miesięcy. CFTC uderzył pierwszy w marcu Seria podobnych zarzutów Departament Sprawiedliwości bada również transakcję w wyniku operacji transakcji w USA, poinformował Reuters.

Na rynku kryptograficznym sprawa SEC przeciwko Binance ma już skutki falowe. To dlatego, że agencja wymieniła w skardze kilkanaście tokenów handlujących na Binance, które jej zdaniem są niezarejestrowanymi papierami wartościowymi – prawdopodobnie otwierając innych na rynku zajmujących się tymi nazwami na ryzyko regulacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *