Bank Japonii będzie „zaniepokojony”, jeśli jen przekroczy 130 w stosunku do dolara, mówi były wiceminister

ten Bank Japonii Będzie „zmartwiony”, jeśli jen Według Issuki Sakakibary, byłego wiceministra finansów Japonii ds. międzynarodowych, rozwadnia to ponad 130 za dolara.

W środę rano w Azji jen kosztował 123,77 za dolara.

W marcu japońska waluta spadła w stosunku do dolara o ponad 5%, choć jen tradycyjnie uważany jest za bezpieczną walutę. Jednak jen został mocno uderzony, jak zawirowania geopolityczne, takie jak wojna między Rosją a Ukrainą, niespokojne rynki światowe.

Słabość jena wynika z oczekiwań, że Bank Japonii będzie wolniej niż inne banki centralne zacieśniać politykę pieniężną.

Podczas gdy jego globalni rówieśnicy lubią Rezerwa Federalna USA zaczął podnosić stopy procentowe i Oczekuje się od niego, że podejmie bardziej agresywne kroki Aby okiełznać inflację, BoJ ma Kontynuowała swoją ogromną motywację.

Sakakibara, który był wcześniej nazywany „panem jenem”, kiedy kierował wieloma interwencjami walutowymi w latach 90., powiedział, że obecny poziom jena w stosunku do dolara nie będzie problemem. Zauważył, że około cztery lub pięć lat temu dolar-jen wahał się między 120 a 125.

Japońska flaga narodowa powiewa przed siedzibą Banku Japonii w Tokio 27 września 2021 r. Wiele lat temu Bank Japonii przyjął bardzo łatwą politykę monetarną, aby osiągnąć zawsze nieuchwytny cel inflacyjny.

Toru Hanai | Bloomberg | Obrazy Getty

„Ten spadek jena jest odzwierciedleniem aprecjacji dolara w stosunku do jena, a rynek spodziewa się, że jen będzie prawdopodobnie nadal tracił na wartości, a niektórzy spodziewają się, że kurs dolara do jena wzrośnie do 130” – powiedział Sakakibara, obecny prezydent w Instytucie Ekonomii Indiana. Studia ekonomiczne.

„Jeśli liczba wzrośnie do 130 – i ponad 130 – może to prowadzić do pewnych problemów” – powiedział CNBC. „Squawk Box Asia” Wtorek. Dodał, że Bank Japonii byłby „zaalarmowany”, gdyby kurs dolara do jena przekroczył 130.

READ  Oto dlaczego Twoje gadżety tak szybko umierają.

Cel inflacyjny Japonii

Gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział we wtorek, że ostatnie ruchy japońskiej waluty były „dość szybkie”, ale podkreślił, że słaby jen pomaga całej japońskiej gospodarce. Reuters zgłoszony.

Pod przywództwem Kurody Bank Japonii od lat prowadził bardzo łatwą politykę monetarną, starając się osiągnąć swój nieuchwytny cel inflacyjny.

„Nie sądzę, żeby BoJ szczególnie się tym przejmował, jeśli utrzyma swój cel inflacyjny na pierwszym miejscu i w centrum” – powiedział Manpreet Gill, szef strategii o stałym dochodzie, walutach i towarach w Standard Chartered Private Bank.

Powiedział, że obecna sytuacja już pomaga BoJ we wprowadzaniu inflacji, choć może to nie trwać długo, ponieważ ostatnie osłabienie jena było napędzane siłą dolara, a kilka podwyżek stóp procentowych przez Fed zostało już uwzględnionych .

Tymczasem Galvin Shea z Nat West Markets powiedział, że Bank Japonii znajduje się obecnie w „trudnej sytuacji”.

„Rynki naprawdę podskoczyły do ​​tego pomysłu, wiesz, jak widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku tygodni, że jen powinien spaść”, powiedział Shea, analityk rynków wschodzących.

„Moim osobistym zdaniem BOJ jest bardziej zaniepokojony tempem [the yen’s] deprecjacja … i rodzaj wahań, które mogą pojawić się wokół rynków finansowych w przeciwieństwie do poziomu.”

Wybrane akcje i trendy inwestycyjne od CNBC Pro:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *