BHP proponuje przejęcie Anglo American za 31 miliardów funtów w ramach mega transakcji wydobywczej

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

BHP zaproponowało przejęcie Anglo American za 31 miliardów funtów, łącząc dwóch światowych gigantów wydobywczych w ramach jednej z największych transakcji w branży od lat.

Największa na świecie grupa wydobywcza podała w czwartek, że zaoferowała 0,7097 BHP za każdą akcję Anglo, chcąc poszerzyć swój portfel kopalń miedzi.

BHP wycenia swoją ofertę na 25,08 funtów za akcję Anglo. Akcje Anglo wzrosły o 13 procent do 24,89 funtów na początku notowań w Londynie, co zapewniło spółce kapitalizację rynkową na poziomie 30,5 miliarda funtów.

Oczekuje się, że popyt na miedź wzrośnie w związku z globalnym odchodzeniem od paliw kopalnych. Metal ten jest szeroko stosowany w projektach związanych z energią odnawialną i pojazdami elektrycznymi.

Według RBC, gdzie obecnie jest trzecim co do wielkości, BHP stanie się największym producentem miedzi na świecie. Połączona grupa będzie produkować ponad 2 miliony ton miedzi rocznie, co stanowi około 10 procent światowych zasobów wydobywczych.

BHP stwierdziło, że światowej klasy aktywa miedziowe Anglo American zwiększą jego ekspozycję na przyszłe surowce. Fuzja dwóch notowanych na giełdzie grup byłaby jedną z najbardziej wpływowych w branży wydobywczej od czasu przejęcia Xstrata przez Glencore w 2013 roku.

Anglo jest właścicielem niektórych kopalń miedzi w Peru i Chile, ale dyrektor generalny Duncan VanBlatt znalazł się pod silną presją od grudnia, kiedy firma ujawniła znaczne obniżenie swoich prognoz produkcji. Anglo oświadczyło, że otrzymało niezamówioną ofertę od BHP i analizuje ją.

Dział diamentów i jednostki zajmujące się platyną w De Beers odczuły spadek cen. Akcje spółki notowane na giełdzie w Londynie spadły o ponad jedną trzecią od początku ubiegłego roku, po czym wzrosły na wieść o wezwaniu.

READ  Dane GPS mogą wykrywać duże trzęsienia ziemi na wiele godzin przed ich wystąpieniem

Akcje BHP, których kapitalizacja rynkowa na giełdzie głównej w Sydney wynosi 229 miliardów dolarów australijskich (149 miliardów dolarów), spadły w czwartek o 0,6 procent do 45,23 dolarów australijskich.

W ramach każdej umowy z Anglo BHP proponuje wydzielenie dwóch jednostek Anglo – Anglo American Platinum, oddziału zajmującego się platyną o nazwie Amplats, oraz Kumba Iron Ore. Obie spółki są notowane na giełdzie w Republice Południowej Afryki, a ich wycena w ramach programu BHP wynosi około 10,2 miliarda funtów.

Ponieważ w maju w Republice Południowej Afryki odbędą się wybory powszechne, plan prawdopodobnie wywoła kontrowersje.

BHP stwierdziło, że inne operacje Anglo American poza miedzią, rudą żelaza i węglem metalurgicznym – takie jak biznes De Peers – będą „podlegać strategicznemu przeglądowi po zamknięciu”.

Podejście BHP do Anglo następuje rok po przejęciu przez górnika z Melbourne za 9,6 miliarda dolarów australijskiego rywala Oz Minerals, co zwiększyło jego ekspozycję na miedź.

Transakcja zapoczątkowała falę transakcji w branży, ale kierownictwo BHP stwierdziło, że zachowa dyscyplinę w podejściu do dalszych fuzji i przejęć, koncentrując się na konsolidacji Oz i finansowaniu rozwoju działalności związanej z potażem.

BHP zrezygnowała z notowania na giełdzie w Londynie w 2022 r., upraszczając swoją strukturę korporacyjną, aby lepiej przygotować ją na potencjalne możliwości konsolidacji po zbyciu swojej działalności naftowo-gazowej, którą w tym samym roku połączyła z australijską spółką Woodside.

Założona 107 lat temu Anglo jest jedną z 25 najcenniejszych spółek na londyńskiej giełdzie, a propozycja BHP może wzbudzić obawy o exodus firm ze stolicy Wielkiej Brytanii.

Niektórzy inwestorzy BHP stwierdzili, że jest zbyt mało szczegółów na temat tego, czy przejęcie spodoba się akcjonariuszom, inni natomiast twierdzili, że ma to sens, ponieważ BHP koncentruje się na rozbudowie swojego portfela miedzi.

Andy Forster, starszy specjalista ds. inwestycji w Argo Investments, która posiada udziały w PHP, powiedział, że ostatecznie transakcja zostanie oceniona na podstawie jej kosztu. „Ma to sens w przypadku miedzi, ale zawsze w przypadku dużych i skomplikowanych transakcji [it is] Trudno jest zakończyć projekt bez zniszczenia wartości po drodze” – powiedział.

„Bylibyśmy zaskoczeni, gdyby była to ostateczna oferta BHP, ponieważ cena jest zbyt niska, aby wygrać” – stwierdził w notatce analityk Jefferies Christopher LaFemina, szacując, że poważne dyskusje wymagałyby co najmniej 28 funtów za akcję. zdarzać się.

Dodał, że mogą pojawić się konkurencyjni oferenci.

Doradcą Anglo są Centerview, Goldman Sachs i Morgan Stanley. Według osób zaznajomionych ze sprawą UBS i Barclays doradzają BHP.

Bloomberg jako pierwszy podał, że BHP rozważa przejęcie Anglo. BHP ma czas do 22 maja na złożenie formalnej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *