Upadek porozumienia o podziale władzy pomiędzy Szkocką Partią Narodową a Szkockimi Zielonymi

  • Napisane przez Mary McCall i Craiga Williamsa
  • Wiadomości BBC w Szkocji

Wyjaśnienie wideo, Szkoccy Zieloni twierdzą, że koniec podziału władzy pokazuje, że SNP „ugina się przed siłami reakcyjnymi”

Pierwszy minister rozwiązał porozumienie o podziale władzy między Szkocką Partią Narodową a Szkockimi Zielonymi.

Posunięcie to jest następstwem decyzji rządu o zniesieniu celów klimatycznych i tymczasowym zaprzestaniu przepisywania leków blokujących dojrzewanie osobom poniżej 18 roku życia.

Konserwatyści zapowiedzieli, że udzielą wotum nieufności premierowi Humzie Yousafowi.

Może to nastąpić już w przyszłym tygodniu, a Youssef staje w obliczu wezwań do wyborów.

SNP jest obecnie rządem mniejszościowym i będzie musiała pozyskać poparcie członków opozycyjnego ruchu LGBT, aby jej platforma została zatwierdzona przez szkocki parlament.

Szkocka Partia Narodowa ma 63 mandaty na 129 w Holyrood, o dwa mandaty mniej od ogólnej większości, podczas gdy Partia Zielonych ma siedem mandatów, Szkoccy Konserwatyści 31, a Partia Pracy 22.

Oczekuje się, że w przypadku remisu marszałek parlamentu poprze status quo.

Były członek Szkockiej Partii Narodowej, Ash Regan, jest obecnie członkiem partii ALBA.

Mówi się, że pisze do Pierwszego Ministra, przedstawiając swoje obawy dotyczące priorytetów szkockiego rządu i pytając, czy istnieją obszary, w których jej partia i SNP mogą współpracować.

Alex Salmond, były pierwszy minister i przywódca partii ALBA, powiedział, że Youssef uczynił Reagana „najpotężniejszym członkiem szkockiego parlamentu”.

„Przyszłe pokolenia wyprzedane”

Zakończenie porozumienia Boat House rozpoczęło się wczesnym porannym spotkaniem Youssefa ze współprzewodniczącymi szkockiej Partii Zielonych, Patrickiem Harveyem i Lorną Slater.

Widziano ich, jak wychodzili z Boat House – oficjalnej rezydencji Pierwszego Ministra w Edynburgu – przed nadzwyczajnym posiedzeniem gabinetu.

Pierwszy minister Humzah Yousaf powiedział, że formalnie powiadomił panią Slater i pana Harveya, że ​​porozumienie – które strony podpisały po wyborach w Holyrood w 2021 r. – zostało rozwiązane.

Obaj politycy Zielonych natychmiast opuścili swoje niższe stanowiska ministerialne, które piastowali w zamian za wsparcie swojej partii dla rządu kierowanego przez SNP.

Zieloni powiedzieli później, że SNP „wyprzedała przyszłe pokolenia”.

Wyjaśnienie wideo, Upadek porozumienia o podziale władzy pomiędzy SNP a Zielonymi

Rzecznik Pierwszego Ministra powiedział, że Yusuf przez godzinę o godz. 08:30 informował swój gabinet o sytuacji i że jego koledzy „entuzjastycznie wspierali sytuację”, waląc w stół, aby okazać swoje wsparcie.

Na konferencji prasowej zorganizowanej później w Boat House Youssef powiedział, że podziękował swoim byłym kolegom za ich wkład na rzecz rządu szkockiego i wyjaśnił, że SNP zamierza współpracować z Zielonymi „tam, gdzie możemy” i „w interesie narodowym”.

Powiedział: „Porozumienie Boat House ma na celu zapewnienie stabilności szkockiemu rządowi i umożliwiło osiągnięcie szeregu osiągnięć”.

„Ale spełniło swój cel, nie gwarantuje już stabilnego układu w parlamencie.

„Wydarzenia ostatnich dni jasno to pokazały i dlatego po dokładnym rozważeniu uważam, że w interesie narodu Szkocji leży przyjęcie innego rozwiązania”.

Harvey powiedział wcześniej, że zrezygnuje z funkcji współprzewodniczącego, jeśli partia zagłosuje za zakończeniem porozumienia, ale w czwartek powiedział, że jego stanowisko będzie przedmiotem debaty przez inny dzień.

W rozmowie z reporterami w foyer Parliament Garden Harvey powiedział, że decyzja Pierwszego Ministra stanowi „całkowitą zmianę sytuacji w porównaniu z ostatnimi dniami”.

Zapytany, czy partia będzie współpracować z rządem w negocjacjach dotyczących kolejnego budżetu Holyrood, odpowiedział: „Czy sądzi Pan, że obecny rząd utrzyma się przy kolejnym budżecie?”

Wyjaśnienie wideo, Współprzewodniczący Szkockiej Partii Zielonych, Lorna Slater i Patrick Harvey, byli świadkami odejścia Boat House.

W mocno sformułowanym oświadczeniu Slater określił rozwiązanie porozumienia Boathouse jako „akt politycznego tchórzostwa ze strony SNP” i oskarżył partię o „wyprzedawanie przyszłych pokoleń”.

Wyraziła także pewność, że członkowie Partii Zielonych poparliby utrzymanie partii w rządzie, gdyby doszło do głosowania.

Powiedziała: „Ani oni, ani członkowie SNP nie będą mieli takiej możliwości. Zamiast tego najbardziej reakcyjne i reakcyjne siły w partii Pierwszego Ministra zmusiły go do zrobienia czegoś odwrotnego od tego, co sam twierdził, że leży w interesie Szkocji”.

„Dla kontrastu, jako współprzewodniczący szkockich Zielonych byliśmy gotowi zaryzykować naszą karierę polityczną wraz z naszymi członkami, aby bronić naszych osiągnięć w rządzie, pomimo przetrwania wszystkiego, co rzucali na nas członkowie SNP i inni”.

Relacje między obiema stronami osiągnęły punkt kulminacyjny po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu przez sekretarz ds. energetyki Szkockiej Partii Narodowej Mairi MacAllan, że cel Szkocji polegający na obniżeniu emisji gazów cieplarnianych o 75% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. jest poza zasięgiem i zostanie odrzucony.

To rozgniewało wielu oddolnych członków Partii Zielonych.

Harvey powiedział, że w partii panuje „niezadowolenie” z tej przeprowadzki i że młode osoby transpłciowe mogą „teraz nie otrzymać potrzebnego leczenia”.

Pierwszy minister powiedział w sobotę, że docenia porozumienie o podziale władzy z Partią Zielonych, dodając: „Myślę, że wspólnie wiele osiągnęliśmy w rządzie i chcę nadal wiele osiągać”.

Zapytany, czy mógłby wkrótce stanąć na czele rządu mniejszościowego, Youssef odpowiedział: „Nie sądzę, że tak się stanie”.

Źródło obrazu, Twittera/Reutersa

Skomentuj zdjęcie, Pierwszy minister wraz ze współprzewodniczącymi Partii Zielonych Patrickiem Harveyem i Lorną Slater

Przemawiając podczas czwartkowych pytań Pierwszego Ministra, poseł do parlamentu Zieloni siedzieli cicho z pochylonymi głowami, podczas gdy Youssef bronił ponadpartyjnych osiągnięć rządu.

Lider Szkockiej Partii Konserwatywnej Douglas Ross oskarżył Pierwszego Ministra o „panikę, zanim ekstremistyczna Partia Zielonych będzie mogła się go pozbyć” i zapowiedział złożenie wotum nieufności dla Pierwszego Ministra.

Nie wiadomo jeszcze, czy Partia Zielonych poprze Rossa w wotum nieufności, które odbędzie się najwcześniej w przyszłym tygodniu.

Ross powiedział, że Yousuf „porzucił platformę, na której stał”, dodając: „Twierdzi, że to teraz nowy początek, ale w rzeczywistości jest to początek końca. Czy Hamza Yousuf nie jest kiepskim premierem?”

„Słaby, podzielony i niekompetentny”

Lider szkockiej Partii Pracy Anas Sarwar powiedział, że czas „zakończyć ten cyrk” i wezwał do wyborów.

Powiedział: „Wyzwania stojące przed naszym krajem nigdy nie były tak wielkie, ale rząd Szkocji nigdy nie był tak biedny, a jego przywództwo nigdy nie było tak słabe”.

„Mieszkańcy Szkocji widzą, że SNP zgubiła drogę: jest słaba, podzielona i niekompetentna. Wystawiła partię kosztem kraju”.

Szkoccy Liberalni Demokraci również oświadczyli, że chcą wyborów.

Harvey powiedział parlamentowi, że SNP nie może już polegać na głosach Zielonych w parlamencie i zapytał Youssefa, kogo uważa za szczęśliwszego – Rossa, rebelianta SNP Fergusa Ewinga czy Alexa Salmonda, byłego lidera SNP i pierwszego ministra, który przewodzi. ..Teraz impreza w Albie.

Powiedział: „Jak myślą, na którego z nich mogą teraz liczyć, aby uzyskać większość w parlamencie?”

Wyjaśnienie wideo, Władza decyzyjna w parlamencie „jest w rękach partii ALBA”.

Była kandydatka na przywódczynię SNP Kate Forbes – zdeklarowana krytyczka partnerstwa SNP-Zieloni – powiedziała w X, wcześniej na Twitterze, że wierzy, że rząd jest najskuteczniejszy, „kiedy jego priorytety odpowiadają priorytetom społeczeństwa” oraz że SNP „ma możliwość wyboru na prezydenta . Szeroki namiot reprezentuje naród”.

Dodała: „Pomimo różnych opinii w Szkockiej Partii Narodowej na temat tej decyzji [the Bute House Agreement] Od Sekretarza Stanu, z których niektórzy byli zachwyceni, a inni sfrustrowani, dobrze byłoby, gdybyśmy przypomnieli sobie nasze podstawowe cele: służenie obywatelom Szkocji, położenie kresu nierówności, eliminację ubóstwa, dobre rządzenie i dążenie do dobrobytu, podobnie jak inne narody Szkocji Indie.

Poseł SNP Joanna Cherry, kolejna krytyczka porozumienia z Boathouse, stwierdziła, że ​​zakończenie porozumienia stanowi „ogromną szansę” na zresetowanie programu SNP w rządzie.

Opublikowała dalej

Były szkocki pierwszy minister i przywódca ALBA Alex Salmond powiedział, że Humza Yousaf uczynił ALBA Ash Reagan „najpotężniejszym ruchem społecznym w szkockim parlamencie”.

W rozmowie z BBC po upadku porozumienia o podziale władzy między Szkocką Partią Narodową a Zielonymi Salmond powiedział, że pierwszemu ministrowi udało się zdenerwować wszystkie partie opozycji w Holyrood.

Pani Regan, jedyna członkini LGBT Alby, pisze do Pierwszego Ministra, przedstawiając swoje obawy dotyczące priorytetów szkockiego rządu i sprawdzając, czy istnieją obszary, w których jej partia i SNP mogą współpracować, przed jakimkolwiek wotum zaufania.

Szkocki rząd krajowy nie jest w stanie zagwarantować Youssefowi zwycięstwa w głosowaniu o wotum zaufania, które prawdopodobnie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Jeśli wszyscy opozycyjni MSP połączą siły przeciwko premierowi, ten przegra.

Ściśle rzecz biorąc, to głosowanie nie jest wiążące, ale politycznie byłby on zmuszony w ten czy inny sposób do rezygnacji.

Parlament będzie miał wówczas 28 dni na uzgodnienie następcy, jeśli nie, zostaną rozpisane przedterminowe wybory.

Jak pan Youssef może uniknąć takiego scenariusza?

Jeśli w ciągu najbliższego tygodnia Zieloni uspokoją się i zdecydują się wstrzymać od głosu, zamiast głosować przeciw, lub jeśli uda się przekonać któregokolwiek z członków opozycji MSP do zmiany stanowiska.

SNP ma 63 MSP. Ich przeciwnicy otrzymali 65 głosów. Przejście do rządu mogłoby skutkować remisem, ponieważ od Prezydenta (odpowiednika spikera Izby Gmin) można by się spodziewać, że nie poprze żadnych zmian.

Oczekuje się, że posłanka Alba Ash Regan napisze do Pierwszego Ministra i przedstawi warunki swojego wsparcia.

Bez jej głosu lub co najmniej dwóch członków MSP wstrzymających się od głosu lub bezczynności polityczne przetrwanie Hamzy Yusufa stanie pod poważnym znakiem zapytania.

READ  Deklaracja szczytu NATO mówi: „Przyszłość Ukrainy jest w NATO”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *