Biden do Muira o zawieszeniu przez Putina traktatu nuklearnego z USA: „wielki błąd” i „bardzo nieodpowiedzialne”

Biden rozmawiał wyłącznie z Davidem Muirem, który kończył podróż do Polski i na Ukrainę.

Prezydent Joe Biden powiedział prezenterowi ABC News Davidowi Muirowi w nowym wywiadzie, że „wielkim błędem” prezydenta Rosji Władimira Putina było tymczasowe zawieszenie udziału Rosji w ostatnim pozostałym traktacie o broni jądrowej między dwoma krajami.

„To duży błąd.

Biden powiedział, że „nie jest pewien, co jeszcze to jest”. [Putin] W tej chwili był w stanie to powiedzieć w swoim przemówieniu, ale myślę, że to źle i jestem pewien, że będziemy w stanie to wypracować.

Putin ogłosił we wtorek, że Rosja zawiesi swój udział w traktacie Nowy START, podpisanym po raz pierwszy w 2010 r.

Rosyjski prezydent powiedział, że czasowo zawiesza udział w porozumieniu ze względu na poparcie Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników z NATO dla Ukrainy, która od prawie roku odpiera brutalną inwazję Moskwy.

„Chcą zadać nam„ strategiczną klęskę ”i jednocześnie spróbować uzyskać dostęp do naszych obiektów jądrowych” – powiedział Putin we wtorkowym przemówieniu, powtarzając frazę używaną przez amerykańskich urzędników do opisania pożądanego wyniku na Ukrainie.

Putin zapewnił, że Rosja nie wycofa się całkowicie z porozumienia, a rosyjski MSZ powiedział, że pułap broni jądrowej będzie nadal przestrzegany. Mimo to decyzja zdenerwowała Waszyngton, a sekretarz stanu Antony Blinken nazwał ją we wtorek „głęboko niefortunną i nieodpowiedzialną”.

„Myślę, że ważne jest, abyśmy nadal działali odpowiedzialnie w tym regionie” – powiedział dziennikarzom Blinken. „To także coś, czego oczekuje od nas reszta świata”.

W tym tygodniu Biden złożył niespodziewaną wizytę w Kijowie na Ukrainie, zanim zbudował poparcie wśród sojuszników w Polsce, aby kontynuować pomoc dla rozdartego wojną kraju.

READ  Oni nie są obcokrajowcami. Taki werdykt wydali urzędnicy z Peru, którzy zabezpieczyli dwie figurki przypominające lalki

A Biden powiedział w Warszawie: „Apetytu tyrana nie da się zaspokoić, trzeba mu się przeciwstawić. Tyrani rozumieją tylko jedno słowo: «Nie!» „. „nie nie nie. Nie zdobędziesz mojego kraju. Nie, nie odbierzesz mi wolności. Nie, nie odbierzesz mi przyszłości”.

Aby uzyskać więcej wywiadów Muira z prezydentem Bidenem, obejrzyj „World News Tonight with David Muir” w ABC o 18:30 czasu wschodniego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *