Biden mówi, że został poinformowany o Amerykanach zaginionych na Ukrainie i nalega, aby nie podróżował do tego kraju

W krótkich uwagach skierowanych do dziennikarzy, gdy wyjeżdżał na weekend na plaży w Delaware, Biden wielokrotnie powtarzał, że Amerykanie nie powinni w tym czasie podróżować na Ukrainę.

„Nie wiemy, gdzie oni są, ale chcę powtórzyć: Amerykanie nie powinni teraz jeździć na Ukrainę” – powiedział Biden w odpowiedzi na pytanie MJ Lee z CNN z Białego Domu.

Środa, Zgłoszono CNN 39-letni Alexander John Robert Drwick z Tuscaloosa w stanie Alabama i 27-letni Andy Tay Ngoc Huen z Hartselle w stanie Alabama zaginęli od prawie tygodnia i według ich rodzin i współbojownicy. Druik i Huynh walczyli u boku ukraińskich sił na północ od Charkowa.
CNN relacjonował w czwartek Trzeci Amerykanin Departament Stanu zidentyfikowany jako zaginiony na Ukrainie to weteran Korpusu Piechoty Morskiej USA Grady Corbasi. Służył w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych przez 20 lat, przechodząc na emeryturę w listopadzie 2021 roku. Przyjaciel rodziny Corbasi powiedział CNN, że Corbasi wybrał się na ochotnika u boku sił ukraińskich, ale początkowo nie przewidywał, że będzie walczył na pierwszej linii frontu wojny.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że departament jest w kontakcie z rodzinami zaginionych Amerykanów, a także z władzami Ukrainy i Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża.

Matka Aleksandra Drake’a, Bani Drake, powiedziała CNN, że Departament Stanu USA poinformował rodzinę Amerykanina zaginionej na Ukrainie, że istnieją dowody na to, że Drake został aresztowany, ale w tym czasie nie byli w stanie zweryfikować zdjęcia.

Drwick powiedział Jake’owi Taberowi z CNN w „The Lead”, że jej syn pojechał na Ukrainę, by szkolić tam żołnierzy do walki z Rosją, ponieważ „czuł, że jeśli Putin nie zostanie teraz powstrzymany, będzie coraz odważniejszy z każdym sukcesem, i że w w końcu mogą wylądować na plażach.” Amerykanin”.

W czwartek pojawiło się zdjęcie Drewiki i Huynha z tyłu rosyjskiej ciężarówki wojskowej, najwyraźniej potwierdzające, że zostali przechwyceni przez siły rosyjskie na północ od Charkowa w zeszłym tygodniu. Rosyjski bloger opublikował zdjęcie w Telegramie w czwartek, ale CNN nie było w stanie samodzielnie zweryfikować daty jego zrobienia.

READ  Urzędnicy i świadkowie powiedzieli, że w Gazie zginęło pięć osób po tym, jak parasol pomocy nie otworzył się

W piątek na prorosyjskich kanałach oraz w mediach społecznościowych pojawiły się filmy pokazujące, że Drewic i Huynh są przetrzymywani w nieznanym miejscu. Nie jest jasne, kto je trzyma.

W krótkim, nieopatrzonym datą klipie udostępnionym na prorosyjskim kanale Telegram, ZOV Team, mężczyzna przedstawił się jako Drueke. W osobnym filmie, również niedatowanym na rosyjskim kanale informacyjnym Izwiestia, Huynh wypowiedział kilka zdań.

Chociaż mężczyźni nie wydają się być w złym stanie zdrowia lub źle traktowani, jasne jest, że obaj mówią pod przymusem.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział CNN w piątek, że „obejrzeli zdjęcia i filmy tych dwóch obywateli USA, którzy zostali podobno schwytani przez rosyjskie siły wojskowe na Ukrainie”.

„Uważnie obserwujemy sytuację, a nasze myśli są z ich rodzinami w tym trudnym czasie” – powiedzieli.

„Jesteśmy w kontakcie z władzami Ukrainy, Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża i samymi rodzinami” – dodali. „Ze względu na kwestie prywatności nie mamy dalszych komentarzy w tych przypadkach”.

Rzecznik powtórzył, że „obywatele USA nie powinni podróżować na Ukrainę z powodu aktywnego konfliktu zbrojnego i wyróżnienia obywateli USA na Ukrainie przez rosyjskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa, a obywatele USA na Ukrainie powinni natychmiast opuścić Ukrainę, jeśli jest to bezpieczne przy użyciu dowolnego komercyjne lub inne opcje transportu naziemnego.” dostępne dla sektora prywatnego.

W czwartek Price powiedział, że Stany Zjednoczone nie miały kontaktu z Rosją w sprawie przetrzymywania obywateli USA, ponieważ nie mieli „rozsądnego powodu”, by sądzić, że Rosjanie ich złapali, a także dlatego, że Rosja nie twierdziła, że ​​ich schwytała.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział wcześniej CNN w piątek, że nic nie wiedział o amerykańskich bojownikach.

CNN wielokrotnie kontaktowało się z rosyjskim Ministerstwem Obrony w celu uzyskania komentarza, ale nie otrzymało jeszcze odpowiedzi.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe zmiany.

Eli Kaufman z CNN, Michael Conti, Jennifer Hansler i Mick Kriever przyczynili się do powstania tego raportu.

READ  Rosja twierdzi, że ograniczyła atak na Kijów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *