Biden mówi Zełenskiemu, Ukraina „nie chciała słyszeć” amerykańskich ostrzeżeń przed rosyjską inwazją

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Prezydent Biden powiedział, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski „nie chciał tego słyszeć”, kiedy urzędnicy amerykańskiego wywiadu podnieśli ostrzeżenia o zbliżającym się rosyjskim ataku przed inwazją 24 lutego, według Associated Press.

Biden, który wraz z Kongresem pogłębił amerykańskie zaangażowanie w globalne wysiłki mające na celu odrzucenie rosyjskiej inwazji, dostarczając ponad 40 miliardów dolarów nowej pomocy wojskowej i humanitarnej, przemawiał na imprezie zbierającej fundusze dla Demokratów w Los Angeles w piątek wieczorem, zgodnie z AP A Aktualności Bloomberga. Prezydent mówił o zobowiązaniu USA do wspierania Ukrainy cztery miesiące po inwazji, mówiąc: „Od II wojny światowej nic takiego się nie wydarzyło”.

Podczas swojego przemówienia Biden stwierdził również, że jego administracja ostrzegła Zełenskiego i rząd ukraiński, oparty na wywiadzie amerykańskim, przed rozpoczęciem inwazji.

„Wiem, że wiele osób myślało, że mogę przesadzać”, powiedział prezydent, według Associated Press.

Biden powiedział, że „wiedział, że mamy dane na poparcie tego”, że rosyjski prezydent Władimir Putin „wyjdzie poza granice”.

„Nie było wątpliwości, a Zełenski nie chciał tego słuchać i niewielu ludzi to zrobiło”, powiedział Biden, według Bloomberga. „Rozumiem, dlaczego nie chcieli tego słuchać, ale [Putin] wszedł do.”

Ale ukraińscy urzędnicy odrzucili relację Bidena.

Serhiy Nikiforov, rzecznik Zełenskiego, Powiedzieć Ukraiński portal informacyjny LIGA.net poinformował, że w okresie poprzedzającym inwazję Zełenski odbył trzy lub cztery rozmowy telefoniczne z Bidenem, podczas których obaj przywódcy omawiali sytuację. Dodał, że Ukraina wezwała do sankcji prewencyjnych w celu uspokojenia sytuacji.

Dlatego zdanie „Nie chcę słyszeć” prawdopodobnie wymaga wyjaśnienia” – powiedział Nikiforov.

Doradca Zełenskiego, Michaił Podolak, powtórzył słowa Nikiforowa LIGA.net Ukraina wiedziała, że ​​Rosja planuje inwazję, ale te pytania pozostawały ponad skalą jakiegokolwiek ataku.

„Absurdem jest oskarżanie kraju o stawianie oporu agresorowi przez ponad 100 dni, co ma przewagę, jeśli główne kraje nie powstrzymają Rosji jako środka ostrożności” – powiedział.

READ  Najlepsze „Odzyskaj swoją broń”

Biały Dom nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz na początku soboty.

Komentarze Bidena pojawiają się w momencie, gdy Ukraina jest na skraju upadku Utrata wschodniego regionu Ługańska do Rosji, ostrzegając, że jej przeważająca armia pilnie potrzebuje szybszych dostaw broni na Zachód. Gubernator miasta Ługańska powiedział w sobotę, że w strategicznym mieście Siewierodonieck trwają zaciekłe walki uliczne, ale „większość miasta jest kontrolowana przez Rosjan”.

Gubernator mówi, że Rosja kontroluje większość Siewierodoniecka

Europejscy sojusznicy Kijowa zobowiązali się do zwiększenia pomocy wojskowej – do takiej samej liczby wygląda na niezdecydowanego O staraniach Ukrainy o członkostwo w UE. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjechała do Kijowa w sobotę, aby przedyskutować z Zełenskim kandydaturę Ukrainy do Unii Europejskiej przed spodziewanym zaleceniem Komisji w sprawie statusu Ukrainy w przyszłym tygodniu.

Gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy skupili się na planowaniu dłuższej wojny na Ukrainie, Biden nie ukrywał, że Amerykanie będą nadal wspierać Zełenskiego i Ukraińców pomocą i bronią. Senat ostatnio Zdany pomyślnie Projekt ustawy obejmuje 20 miliardów dolarów pomocy wojskowej i ma sfinansować transfer zaawansowanych systemów uzbrojenia, takich jak pociski przeciwlotnicze Patriot i artyleria dalekiego zasięgu. Uwzględniono również ponad 8 miliardów dolarów ogólnego wsparcia gospodarczego dla Ukrainy, około 5 miliardów dolarów globalnej pomocy żywnościowej na zaradzenie potencjalnym niedoborom żywności spowodowanym załamaniem się ukraińskiej gospodarki rolnej oraz ponad 1 miliard dolarów łącznego wsparcia dla uchodźców.

USA pogłębiają zaangażowanie Ukrainy w pomoc w wysokości 40 miliardów dolarów i rozszerzenie NATO

Biden potwierdził niedawno, że jego administracja wysyła na Ukrainę zaawansowane systemy rakietowe średniego zasięgu w odpowiedzi na Najwyższa prośba ukraińskich urzędników Którzy twierdzą, że broń jest niezbędna, aby powstrzymać natarcie sił rosyjskich na wschodzie. Oświadczenie Bidena wywołało gniewną reakcję urzędników Kremla, którzy powiedzieli, że „wierzą, że Stany Zjednoczone celowo i pilnie” dolali oliwy do ognia”.

READ  Kolejna fala upałów uderza w Europę, powodując alarmy

Biden potwierdza, że ​​Stany Zjednoczone wysyłają na Ukrainę zaawansowane systemy rakietowe

Ale przed inwazją niektórzy zastanawiali się, czy Zełenski jest gotowy na rosyjski atak.

Gdy wysocy urzędnicy amerykańscy i europejscy zaalarmowali w styczniu, że Putin może wysłać wojska i czołgi przez granicę, Ukraiński przywódca wezwał do spokoju Zaapelował do rodaków, aby nie wpadali w panikę. Zełenski wielokrotnie powtarzał, że nie jest przekonany, że atak rosyjski jest nieuchronny.

„Weź oddech” – powiedział w filmie opublikowanym na swojej oficjalnej stronie internetowej 19 stycznia. „wyluzuj”.

Przyznając się do możliwego rosyjskiego ataku na początku tego roku, Zełenski starał się uniknąć „paniki na rynkach i paniki w sektorze finansowym”, jak to ujął, wiedząc, że ewentualna wojna będzie niepokojąca dla ukraińskiej gospodarki.

W piątek wieczorem Biden ponownie skrytykował Putina, którego obwiniał o pewną historyczną inflację w Stanach Zjednoczonych. Biden oskarżył rosyjskiego prezydenta o „próbę unicestwienia… [Ukrainian] Kultura, nie tylko naród, ale kultura” – mówi Bloomberg.

Podolak powiedział Interfax Rząd ukraiński uznał możliwość inwazji.

„Ukraina zrozumiała intencje Rosjan, przewidziała taki czy inny agresywny scenariusz i przygotowała się na niego” – powiedział.

Dodał, że przed inwazją Zełenski miał „wysokiej jakości wywiad” i że skala ataku zaskoczyła nie tylko Ukrainę, ale i świat.

Prezydent również z uwagą zareagował na słowa i ostrzeżenia wszystkich naszych partnerów. Pytanie zawsze brzmiało, jaki będzie zasięg inwazji? „Niewątpliwie skala inwazji, której byliśmy świadkami 24 lutego, zszokowała wiele krajów, w tym naszych partnerów” – powiedział Podolak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *