Apple może zyskać na Microsoft Windows dzięki chipom M2

CEO Apple Tim Cook (R) przygląda się nowo przeprojektowanemu laptopowi MacBook Air podczas WWDC22 w Apple Park 6 czerwca 2022 r. w Cupertino w Kalifornii. CEO Apple, Tim Cook, rozpoczyna doroczną konferencję programistów WWDC22.

Justin Sullivan | Obrazy Getty

Jabłko Ogłoszone w poniedziałek nowe laptopy, które zawierają nową generację wewnętrznych chipów producenta iPhone’a, mogą stanowić nowe wyzwania dla Microsoft Opłacalny biznes Windows.

Odkąd Apple zaczęło sprzedawać komputery Mac z natywnymi procesorami M1 pod koniec 2020 r., działalność komputerowa firmy nabrała rozpędu. Na początku tego tygodnia Apple przedstawił M2, który zadebiutuje na nowym MacBooku Air i 13-calowym MacBooku Pro.

Nowy chip będzie miał 25% więcej tranzystorów i 50% większą przepustowość niż M1.

Mikako Kitagawa, analityk w firmie badawczej Gartner zajmującej się przemysłem technologicznym, powiedziała, że ​​Apple może nadal zdobywać udział w rynku dzięki architekturze M2. Według szacunków Gartnera w 2021 r. Apple odpowiadał za 7,9% światowych dostaw komputerów PC według systemu operacyjnego, podczas gdy Windows kontrolował 81,8%. Firma spodziewa się, że udział Apple wzrośnie do 10,7% w 2026 r., a udział Windows spadnie do 80,5%.

Kitagawa powiedział, że zaktualizowana prognoza, która prawdopodobnie sprawi, że wydajność Apple będzie wyglądać jeszcze lepiej, pojawi się w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Biznes Mac firmy Apple został ożywiony dzięki nowym urządzeniom, które zawierają własne chipy firmy jako alternatywę dla procesorów z Korporacja intelektualna. Pierwszym był MacBook Air wydany w zeszłym roku, a następnie zaktualizowane modele laptopów iMac, Mac Mini i MacBook Pro oraz nowy model dla zaawansowanych użytkowników o nazwie Mac Studio.

Nowsze urządzenia Apple mają dłuższą żywotność baterii niż ich starsze odpowiedniki z procesorami Intel i większą moc obliczeniową.

Sprzedaż wzrosła. W roku fiskalnym 2021 dział Maców firmy Apple wzrósł o 23%, osiągając ponad 35 miliardów dolarów sprzedaży. w Kwartał marzecSprzedaż komputerów Mac wzrosła o ponad 14%, czyli szybciej niż w przypadku jakiejkolwiek innej kategorii urządzeń Apple. CEO Apple Tim gotuje W kwietniu powiedział analitykom, że „imponująca reakcja klientów na komputer Mac M1 pomogła zwiększyć przychody o 15% rok do roku, pomimo ograniczeń podaży”.

READ  Dostawca ekranów Apple może stracić na dużym popycie na iPhone’a 14 po tym, jak został przyłapany na skracaniu rogów

To nie jest dobra wiadomość dla Microsoftu.

Większość przychodów z systemu Microsoft Windows pochodzi ze sprzedawanych przez niego licencji DelA HPoraz Lenovo i inni producenci urządzeń. Stanowi to 7,5% całkowitych przychodów Microsoftu i około 11% całkowitego zysku, napisali analitycy Morgan Stanley kierowani przez Keitha Weissa w notatce z tego tygodnia.

W miarę jak Microsoft traci udział w rynku, „na rynku traci się dużo kontroli cen”, powiedział Brad Brooks, dyrektor generalny startupu zajmującego się cyberbezpieczeństwem. rozsądek i były wiceprezes ds. konsumenckich ds. Microsoft Windows.

Większość przychodów z licencji Windows dla producentów urządzeń pochodzi od klientów komercyjnych. Brooks powiedział, że Apple robi postępy wśród konsumentów i podczas swojej dziewięcioletniej pracy w Microsoft nauczył się, że istnieje pozytywna korelacja między użytkowaniem przez konsumentów a tym, co dzieje się w pracy.

„Kiedy zaczną używać innego zestawu produktów w swoim środowisku domowym, z większym prawdopodobieństwem przyjmą to środowisko w swoim środowisku zawodowym” – powiedział Brooks, mówiąc o liderach korporacji podejmujących decyzje dotyczące zakupu technologii.

Brooks powiedział, że przeszedł na Maca jako swój główny komputer w 2017 roku i powiedział, że chciałby używać M2 w przyszłości. Powiedział, że wszystkich 150 pracowników jego firmy używa komputerów Mac jako głównych komputerów.

Firmy powoli wdrażają komputery Apple M1 ze względu na obawy, że kluczowe aplikacje nie będą kompatybilne. Ale Cegła suszona na słońcuKitagawa, który teraz spodziewa się, że adopcja korporacyjna będzie rosła, powiedział, że Microsoft i inni programiści stopniowo wypuszczają oryginalne kopie swojego oprogramowania dla urządzeń.

Patrick Moorhead, dyrektor generalny firmy badawczej Moor Insights and Strategy, powiedział, że komputery z systemem Windows mogą w końcu mieć żywotność baterii i wydajność dorównującą najnowszym komputerom Mac firmy Apple. Wśród producentów chipów, z których korzystają, Moorhead powiedział: „Jest teraz bliżej między Apple i AMD niż między Apple i Intelem”.

READ  Epic Games zamienia setki tymczasowych testerów w pełnoprawnych pracowników z korzyściami

Jednak Apple ma inne gadżety do sprawdzenia, ponieważ mogą dostarczyć tańsze komputery. Morehead przewiduje MacBooka SE, który może kosztować 800 USD lub 900 USD, w porównaniu z ceną początkową 1199 USD Następny MacBook Air M2 od Apple. Będzie podobnie jak Apple z iPhonem SE, budżetowym iPhonem brak Niektóre z najnowszych ulepszeń smartfonów firmy.

„MacBook SE po znacznie niższej cenie bardzo zakłóciłby działanie systemu Windows” — powiedział Moorhead.

Microsoft nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Kev Lesswing z CNBC przyczynił się do powstania tego raportu.

Zegarek: Chip M2, usługa postpaid firmy Apple jest głównym ogłoszeniem WWDC firmy Apple, mówi Goldman’s Hall

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *