Biden oczekuje, że amerykańskie inwestycje Intela poprawią jego chińskie plany

WASZYNGTON – W uroczystości 20 miliardów dolarów inwestycji firmy Intel W piątek w nowej fabryce półprzewodników w Ohio prezydent Biden starał się uruchomić zastałe elementy swojej agendy gospodarczej i bezpieczeństwa narodowego: poważną inwestycję federalną w produkcję, badania i rozwój technologii, które również chcą zdominować Chiny.

Pozostałe dwa główne priorytety legislacyjne w Kongresie – Ustawa o lepszej budowie i ustawa o ochronie prawa do głosowania – Mr. Biden przeforsował kolejną ustawę, która ma znaczące poparcie obu partii.

Ale stracił siedem ważnych miesięcy z Senatu Przeszedł skalę, konkurencyjny chiński projekt ustawy o szerokim zasięgu, przeznaczający prawie ćwierć biliona dolarów na krajową produkcję chipów, badania nad sztuczną inteligencją, robotykę, obliczenia kwantowe i inne technologie. Kwota rachunku Bardzo kompleksowe prawo dotyczące polityki biznesowej W historii Ameryki.

Przemawiając w Białym Domu, panie Biden powiedział, że Stany Zjednoczone są w „ostrej konkurencji gospodarczej i technologicznej” z Chinami. Celowo wybrał słowa, które, choć oczywiste dla amerykańskich uszu, w ostatnich miesiącach zostały przeciwstawione przez chińskich urzędników użyciu słowa „rywal”, ogłaszając, że ma ono echa rywalizacji niczym z zimnej wojny.

„Zamierzamy nalegać, aby wszyscy, w tym Chiny, grali według tych samych zasad” – powiedział. Biden kontynuował. „Zamierzamy inwestować w Stanach Zjednoczonych, w amerykańskie wynalazki, w amerykańskie społeczeństwa, w amerykańskich pracowników, cokolwiek to będzie potrzebne”.

Twierdził, że inicjatywa ta będzie długoterminowym rozwiązaniem problemu zakłóceń w łańcuchu dostaw i rosnącej inflacji, uwalniając siły zbrojne USA od zależności od obcych terytoriów.

Kilka miesięcy później rzadko wspominał o chińskiej ustawie o konkurencji, ponieważ nie chciał skupiać się na innych elementach swojego programu. Biden powiedział w piątek, że musi zostać wdrożony „dla naszej konkurencyjności gospodarczej i naszego bezpieczeństwa narodowego”.

„Dzisiaj, pomimo bycia liderem w projektowaniu i badaniach chipów, produkujemy 10 procent chipów komputerowych” – powiedział. „Obecnie nie mamy możliwości produkowania bardziej zaawansowanych chipów”.

Według niektórych szacunków powszechny niedobór chipów potrzebnych do wszystkiego, od samochodów i pralek po sprzęt medyczny i sieci elektryczne, zmusił niektóre fabryki do zamknięcia linii produkcyjnych i zniweczył cały procent wzrostu w USA w zeszłym roku.

Chociaż administracja Bidena obciąży nową inwestycję Intela w pobliżu Columbus w stanie Ohio jako częściowe rozwiązanie zakłóceń łańcucha dostaw, które doprowadziły do ​​globalnych niedoborów chipów i inflacji, plan niewiele zrobi, aby rozwiązać jakiekolwiek problemy gospodarcze w krótkim okresie. Pierwsza faza zakładu w Ohio, jak powiedział Intel, to inwestycja o wartości do 100 miliardów dolarów, która ma zostać uruchomiona dopiero w 2025 r., a wielu analityków przewiduje, że niedobór chipów ustąpi jeszcze w tym roku.

READ  Skromna jastrzębia niespodzianka może sprawić, że główna stopa procentowa osiągnie poziom 5,1%; S&P 500 slipy

Ale podczas dostarczania pozytywnych nagłówków do Białego Domu, plany Intela, panie. Ponieważ prawodawcy konkurują z ambitnymi ustawami o infrastrukturze, wydatkach socjalnych i prawie do głosowania, które są kluczowym elementem programu Fidena, pomoże to stworzyć inspirację. Przewodnicząca Nancy Pelosi w czwartek wskazała, że ​​komisje Izby wkrótce wrócą do rozmów z Senatem w sprawie przeniesienia chińskiego prawa konkurencji do referendum.

Kiedy w czerwcu ustawa przeszła przez Senat z dużym marginesem, została sprzedana jako część programu i środka mającego na celu powstrzymanie największego geopolitycznego przeciwnika przed opuszczeniem Stanów Zjednoczonych w niebezpieczeństwie.

Chiny nie są jeszcze największym na świecie producentem wyrafinowanych układów scalonych i nie mają możliwości budowy półprzewodników z małymi obwodami – ponieważ Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nie mieli możliwości zakupu sprzętu litograficznego potrzebnego do wykonania tych układów. .

Ale Pekin płaci duże fundusze rządowe na rozwój sektora, a także nagina swój zasięg wojskowy nad Tajwanem. Jeden z największych producentów Zaawansowane żetony. Chiny będą odpowiadać za 9 procent światowej sprzedaży chipów do 2020 roku, pozostając w tyle za udziałem Japonii i Unii Europejskiej w światowym rynku. Według Stowarzyszenia Przemysłu Półprzewodników. Stanowiło to 3,8 procent globalnej sprzedaży chipów pięć lat temu.

Na Światowym Forum Ekonomicznym w tym tygodniu Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ogłoszone plany Na początku przyszłego miesiąca Europa proponuje własne ustawodawstwo, aby pobudzić rozwój branży półprzewodników i przewidzieć niedobory.

John Newfer, dyrektor generalny Semiconductor Industry Association, powiedział, że Japonia, Korea Południowa, Indie i inne kraje wprowadzają własne koncesje w celu przyciągnięcia przemysłu o strategicznym znaczeniu.

„Zegar tyka”, pan. powiedział Newfer. „Nikt z nas nie pracuje w próżni. To branża globalna.

Pan. Dążenie Bidena do wdrożenia ustawy konkurencyjnej Chin wiąże się z rosnącą frustracją w kręgach korporacyjnych z powodu jego polityki gospodarczej wobec tego kraju. Kierownictwo skarżyło się kierownictwu Jeszcze nie wyjaśnione Prezydent Donald J. o Chinach. Czy usunie którekolwiek z podatków nałożonych przez Trumpa, czy też wpłynie na Pekin do dalszych koncesji handlowych.

Ustawa, znana w Senacie jako amerykańska ustawa o innowacji i konkurencji, zawiera różne przepisy mające na celu wyrwanie amerykańskiej gospodarki z Chin, ale jej główny nacisk kładzie się na 52 miliardy dolarów federalnych inwestycji w badania, projektowanie i produkcję chipów. Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Finansowanie chipowe ma szerokie poparcie obu partii, a zwolennicy twierdzą, że może zostać uchwalone wkrótce w ciągu najbliższych kilku miesięcy; Pytanie, czy inne działania w pakiecie zagłuszą jego możliwości. Ustawa Senatu zawiera szereg zasad dotyczących handlu, którym niektórzy Demokraci z Izby Reprezentantów mogą się sprzeciwiać, w tym dochodzenie w sprawie zagranicznych praktyk handlu cyfrowego.

Globalny niedobór chipów i towarzysząca mu alarmująca inflacja wzbudziły duże zainteresowanie przyciągnięciem produkcji półprzewodników do Stanów Zjednoczonych. Ale to, czy Kongres zatwierdzi miliardy dolarów nowego finansowania – i jak administracja Bidena zdecyduje się je rozdysponować – prawdopodobnie zadecyduje, czy inwestycja taka jak Intel nastąpi raz, czy na zawsze.

READ  Blinken: Rosja planuje zwiększyć „więcej” sił na granicach Ukrainy

Firmy, w tym Taiwan Semiconductor Manufacturing, Texas Instruments, Micron Technology i SK Group, ogłosiły niedawne ekspansje w Stanach Zjednoczonych. Samsung obiecał Obiekt o wartości 17 miliardów dolarów W Teksasie Global Foundries obiecało Druga fabryka W Nowym Jorku.

Jednak środek ciężkości światowego przemysłu nadal znajduje się w Azji Wschodniej. Podczas gdy Stany Zjednoczone odpowiadają za większość wyrafinowanych badań i projektów w branży układów scalonych, to od dziesięcioleci będąc największym producentem półprzewodników na świecie, przeszły one w znacznej mierze zlecanie produkcji fabrykom azjatyckim.

Okazało się to mieć wpływ, ponieważ strajki związane z epidemią sprawiły, że firmom na całym świecie brakuje pracowników i surowców. Szczególnie ucierpieli producenci samochodów Zmuszeni do ograniczenia produkcji Ostatni rok.

Niedobór żetonów stał się również jednym z największych pojedynczych czynników wywołujących inflację, a teraz, gdy zbliżają się wybory w połowie kadencji, amerykańscy wyborcy mocno się trzymają. Uderzenie inflacji Grudzień jest najwyższy od 40 lat, 37-procentowy wzrost cen używanych samochodów.

W celu złagodzenia niedoboru chipów kierownictwo firmy Biden zwołało spotkania z kierownictwem półprzewodników, stworzyło globalny system alarmowy do wykrywania niedoborów i poprosiło firmy produkujące chipy o obszerne informacje na temat potencjalnych zakłóceń. Oczekuje się, że Departament Handlu opublikuje niektóre z tych informacji do końca tego miesiąca.

Sekretarz ds. handlu Gina Raymondo powiedziała w piątek w oświadczeniu, że inwestycje Intela w USA i produkcję to „sukces dla amerykańskich konsumentów, którzy oczekują niższych cen, gdy przywożą do domu półprzewodniki, które utrzymują naszą gospodarkę”.

Jednak analitycy twierdzą, że kierownictwo nie ma dużej kontroli nad żadnymi krótkoterminowymi trendami w branży, biorąc pod uwagę czas potrzebny do zbudowania obiektów półprzewodnikowych.

Powiedział, że jego branża docenia koncentrację Białego Domu na tym sektorze, w tym zachęcanie firm do dzielenia się większą ilością informacji. powiedział Newfer. „Ale prawda jest taka, że ​​może to zrobić tylko rząd” – powiedział. „Są to bardzo złożone, głębokie globalne łańcuchy dystrybucji i rynek musi przez to działać”.

Katie Edmundson Raport wniesiony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *