Błękitny marmur: jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów Ziemi, 50 lat później

w Muzyka popPrzyglądamy się sile pojedynczego obrazu, kronikując historie o tym, jak powstają współczesne i historyczne obrazy.

W Wigilię 1972 roku ludzkość otrzymała prezent: fotografię Ziemi jako żywej kuli ziemskiej.

Chmury unoszą się nad rozległym kontynentem afrykańskim i czapą lodową Antarktydy, a wszystko to na tle głębokiego błękitu światowych oceanów.

Słynne zdjęcie, znane jako „Blue Marble”, zostało wykonane przez astronautów NASA Eugene’a „Gene” Cernana, Ronalda Evansa i Harrisona Schmidta 7 grudnia za pomocą aparatu Hasselblad i obiektywu Zeissa, około 45 000 kilometrów (28 000 mil) od domu. Załoga Apollo 17 dotarła do jego drogi na Księżyc.

Szczegółowy obraz naszej planety, osadzony na tle czarnej pustki kosmosu, uchwycił w jednym kadrze podziw lotów kosmicznych. (Zapytani, komu należy przypisać kliknięcie migawki, astronauci odmówili.)

Nazywa się to „efektem przeglądu” i jest to unikalny punkt widzenia astronautów na Ziemię jako planetę na rozległym tle wszechświata. Kilku astronautów powiedziało, że po uzyskaniu tej perspektywy czują się bardziej opiekuńczy w stosunku do naszego domu i jego rzadkiej atmosfery, z których oba wyglądają tak krucho z kosmosu.

Apollo 17 wystartował we wczesnych godzinach porannych 7 grudnia. przypisano mu: NASA

Stephen Garber, historyk z Departamentu Historii NASA, powiedział, że załoga Apollo 17 nie zamierzała zrobić tak charakterystycznego zdjęcia. Nie był też głównym elementem planu misji.

Ale od czasu programu Gemini w latach 60. NASA zapewniła, że ​​wszyscy astronauci byli Fotografowie przeszkoleni do robienia zdjęć Może przynieść światu doświadczenie — i wielkość — lotów kosmicznych, powiedział Tessel Moyer Harmony, kustosz programu Apollo w National Air and Space Museum.

„To była część tej większej świadomości wartości obrazów, nie tylko z punktu widzenia nauki, ale także kultury, polityki i wszystkich innych aspektów, która w pierwszej kolejności zmotywowała decyzję o zabraniu aparatów w kosmos” – powiedział. powiedział.

READ  Człowiek, który utrzymuje muzykę rockową od lat, mając nadzieję, że to złoto. Okazuje się, że ma znacznie większą wartość: ScienceAlert

symbol środowiskowy

Chwila przypomniała sobie inną Wigilię sprzed czterech lat, kiedy astronauci Apollo 8 — Frank Borman, Jim Lovell i William Anders — jako pierwsi ludzie okrążyli Księżyc i byli świadkami „Wschodu Ziemi”, gdy nasza planeta wznosiła się ponad pustynną Ziemia. Powierzchnia księżyca.

Anders powiedział kiedyś: „Przebyliśmy całą tę drogę, aby zbadać Księżyc, a co najważniejsze, odkryliśmy Ziemię”.

Pierwsze zdjęcia Ziemi zrobione przez ludzi podczas misji Apollo stały się jednymi z najczęściej powielanych w historii, a 50 lat później ich moc i wpływy wciąż trwają.

słynny "wschód słońca" Zdjęcie zostało zrobione podczas misji Apollo 8.

Słynne zdjęcie „Earthrise” zostało zrobione podczas misji Apollo 8. przypisano mu: NASA

Jednak Blue Marble nie rezonował natychmiast.

Zdjęcie nie trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, po części dlatego, że spotkało się z ostrą konkurencją ze strony innych wiadomości.

W tym czasie amerykańskie zaangażowanie w wojna wietnamska Dobiegał końca, a prezydent USA Richard Nixon rozpoczął intensywną kampanię bombardowań, próbując zakończyć konflikt. Były prezydent Harry Truman był chory i zmarł 26 grudnia. Tymczasem sensacyjne nagłówki dotyczące kanibalizmu pojawiły się w światowych gazetach po tym, jak kilka miesięcy wcześniej, w połowie grudnia, w Andach odkryto ocalałych z katastrofy lotniczej.

Ale chociaż Blue Marble nie stworzył rewolucji z dnia na dzień, odegrał ważną rolę w rosnącym ruchu ekologicznym.

pierwszy Dzień Ziemi Święto obchodzono 22 kwietnia 1970 roku. Z biegiem czasu zdjęcie Apollo 17 stało się sztandarowym obrazem wydarzenia i częścią ikonografii ruchu zielonych, powiedział Muir Harmony. Przed Blue Marble obrazy kampanii często koncentrowały się na zanieczyszczeniach, maskach przeciwgazowych i zagrożonych gatunkach.

Autoportret ludzkości

Apollo 17 oznaczał koniec programu Apollo Lunar Exploration Program, który był odpowiedzialny za odnowienie naukowego zainteresowania eksploracją kosmosu, jednocześnie inspirując opinię publiczną. Podczas szkolenia przed lotem astronauci misji powiedzieli, że zbliżający się koniec programu był dla nich jak „czarna chmura”.

READ  Chip iPhone'a 6S NVMe został wykorzystany z elastyczną płytką PCB

„Wszyscy pracujący nad programem doskonale zdawali sobie sprawę, że było to ostatnie zadanie i zostało to naprawdę uwzględnione w eksperymencie” – powiedział Muir Harmony.

Astronauta Harrison Schmitt stoi obok amerykańskiej flagi podczas księżycowego spaceru podczas Apollo 17, z Ziemią w tle.

Astronauta Harrison Schmitt stoi obok amerykańskiej flagi podczas księżycowego spaceru podczas Apollo 17, z Ziemią w tle. przypisano mu: NASA

Z biegiem czasu wizerunek „niebieskiego marmuru” zaczął być kojarzony z filozofią, wartością eksploracji oraz rolą, jaką nauka i technologia odgrywają w naszym społeczeństwie.

„Ma niesamowity rezonans” – powiedział Muir Harmony. „Wszechobecność tego zdjęcia jest teraz częścią jej historii”.

Jej ulubiona opowieść o zdjęciu pochodzi z wywiadu, którego Cernan udzielił po powrocie na Ziemię. Podkreślił, że obraz należy rozumieć w kategoriach filozoficznych – jest to bowiem autoportret człowieczeństwa.

„To daje zupełnie inne poczucie świata, w którym żyjemy, że granice geograficzne i polityczne tak naprawdę nie mają sensu, gdy docierasz do kosmosu” – powiedział Garber. „I myślę, że to część tego, co było tak wyjątkowe w zdjęciu Blue Marble”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *