Blinken: NATO martwi się „szybkim i nieprzejrzystym” rozwojem chińskiej armii

Sojusznicy NATO są zaniepokojeni szybkim i niejednoznacznym rozwojem militarnym Chin oraz ich współpracą z Rosją i dyskutowali o konkretnych sposobach sprostania wyzwaniom stawianym przez Pekin, sekretarza stanu USA. Antoni Blinken Powiedział.

Nasi koalicjanci nadal martwią się o ChRL [People’s Republic of China] „Polityka przymusu, poprzez wykorzystywanie dezinformacji, szybkie i błyskotliwe gromadzenie sił zbrojnych, w tym współpracę z Rosją” – powiedział Blinken na konferencji prasowej w środę po dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych sojuszu obronnego.

„Ale pozostajemy również zaangażowani w utrzymywanie konstruktywnego dialogu z Chinami tam, gdzie to możliwe, i cieszymy się z możliwości wspólnej pracy nad wspólnymi wyzwaniami”.

Komentarze Blinkena pojawiły się po tym, jak Moskwa poinformowała, że ​​rosyjskie i chińskie strategiczne samoloty bojowe, w tym bombowce dalekiego zasięgu Tu-95 „Niedźwiedź”, przeprowadziły wspólne patrole nad Morzem Japońskim i Morzem Wschodniochińskim, a sojusznicza USA Korea Południowa powiedziała, że ​​przeprowadziły patrole. Myśliwce, takie jak dwa chińskie samoloty bojowe i sześć rosyjskich, wzbiły się w powietrze weszła w strefę obrony przeciwlotniczej.

Przybyli również po raporcie Pentagonu, który powiedział, że Chiny prawdopodobnie będą miały zapas 1500 głowic nuklearnych do 2035 r. przy obecnym tempie gromadzenia broni nuklearnej, podkreślając rosnące obawy USA co do zamiarów Pekinu, aby rozszerzyć swój arsenał.

Chiny i Rosja zdenerwowały Stany Zjednoczone i ich sojuszników, ogłaszając „bezgraniczne” strategiczne partnerstwo z Rosją w lutym, na kilka dni przed inwazją sił rosyjskich na Ukrainę.

Od tego czasu Korea Południowa i sąsiadująca z nią Japonia nawiązały bliższe stosunki z Japonią NATOna szczyt NATO w czerwcu, podczas którego południowokoreańscy obserwatorzy i firmy wysyłały broń do sąsiedniej Rosji i tegorocznego członka NATO Polski.

Blinken powiedział, że podczas gdy NATO nadal koncentruje się na utrzymaniu jednolitego wsparcia dla Ukrainy, członkowie chcą również wzmocnić odporność sojuszu, rozważając nowe wyzwania, w tym te stawiane przez Chiny.

READ  Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

„To, o czym dzisiaj rozmawialiśmy, to upewnienie się, że dostosujemy się w konkretny sposób, aby sprostać wyzwaniu” – powiedział Blinken, nie rozwijając.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy rozumieją, że istnieje rywalizacja o kształtowanie świata poza podziałami zimnej wojny

„Istnieje uznanie, że istnieje również, pod wieloma względami, coś, co Europejczycy nazywają rywalizacją systemową między Chinami a wieloma naszymi krajami” – powiedział Blinken. „Ale istnieje również uznanie, że tam, gdzie to możliwe, musimy znaleźć sposoby współpracy w naprawdę dużych sprawach”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *