Boris Johnson wycofał się z wyścigu pozostawiając Rishi Sunak na pole position

Zawieszenie

LONDYN (Reuters) – Boris Johnson nagle wycofał się z wyścigu, aby powrócić na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii po agresywnej kampanii na rzecz powrotu w niedzielę, mówiąc, że wycofanie się na razie z aspiracji kierownictwa leży w interesie narodowym.

Dramatyczny rozwój sprawia, że ​​Rishi Sunak, były minister finansów, który prowadzi wyścig, staje się faworytem firmy.

Sunak będzie pierwszym kolorowym liderem na czele brytyjskiego rządu i pierwszym pochodzenia indyjskiego.

Jego żona jest córką założyciela Infosys, który jest miliarderem w Indiach. Para jest jednym z najbogatszych w Wielkiej Brytanii. Sunak jest absolwentem Uniwersytetu Stanforda i byłym pracownikiem Goldman Sachs. Jest centrystą ekonomii, obiecującym zrównoważyć księgi i zainteresowanie Bankiem Anglii i rynkiem obligacji.

Sunak też był częściowo odpowiedzialny za obalenie Johnsona ze stanowiska premiera.

Porzucił rząd Johnsona, gdy jego rząd upadł w lecie. Sunak był także wizjonerem, mówiąc, że plan ekonomiczny zastąpienia Johnsona, Liz Truss, był oparty na ekonomii „fantazji”. Truss był entuzjastycznie nastawiony do strony podażowej, a obniżka podatków, która trwała tylko sześć tygodni po tym, jak ten plan spowodował ogromne zakłócenia w brytyjskiej gospodarce.

W oświadczeniu Johnson powiedział, że ma wystarczające poparcie, aby w poniedziałek przejść do głosowania wśród posłów Partii Konserwatywnej. Twierdzenie to nie zostało poparte przez BBC i Guardiana, które nie wykazały, że Johnson osiągnął 100 głosów na 357 konserwatywnych członków Izby Gmin.

„Myślę, że mam wiele do zaoferowania, ale obawiam się, że to po prostu nie czas” – powiedział Johnson.

Johnson powiedział, że zwrócił się do rywala Sunaka i przywódcy konserwatystów w Izbie Gmin, Benny’ego Mordaunta, aby zawrzeć rodzaj porozumienia – Johnson nie sprecyzował, jakiego rodzaju – „ponieważ miałem nadzieję, że spotkamy się w interesie narodowym – niestety nie mogliśmy znaleźć na to sposobu”.

Wydawało się, że winił ich za wycofanie się.

READ  Mieszkańcy Tucson rozproszyli się po Polsce, aby nieść pomoc ukraińskim uchodźcom

„Istnieje bardzo duża szansa, że ​​odniosę sukces w wyborach z członkami Partii Konserwatywnej – i że rzeczywiście w piątek wrócę na Downing Street” – powiedział Johnson.

„Ale w ciągu ostatnich dni niestety doszedłem do wniosku, że to po prostu nie byłoby właściwe.Nie można skutecznie rządzić, jeśli nie ma się zjednoczonej partii w parlamencie.

Mordaunt nadal jest w rywalizacji, ale nadal jest daleko w tyle, mając zaledwie 25 zadeklarowanych kibiców. Sunak ma 155. Mordaunt ma nadzieję uzyskać poparcie niewypowiedzianych wyborców i zwolenników Johnsona, ale niektórzy z nich już powiedzieli, że poprą Sunaka.

Sunak odpowiedział na wiadomość o wycofaniu się Johnsona, tweetując: „Mam nadzieję, że nadal przyczynia się do życia publicznego w kraju i za granicą”.

W tym, co można odczytać jako apel do zwolenników Johnsona, powiedział: „Boris Johnson dostarczył Brexit i wielką premierę szczepionek. Poprowadził nasz kraj przez jedne z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi kiedykolwiek musieliśmy się zmierzyć, a następnie zmierzył się z Putinem i jego barbarzyńską wojną w Ukraina Zawsze będziemy mu za to wdzięczni”.

Problem dla Johnsona, byłego przywódcy, który został odsunięty od władzy w lipcu ubiegłego roku, był następujący: wielu jego kolegów prawodawców, wraz z tak zwanymi torysami grande i tabloidowymi hakerami, wierzyło, że jego powrót do władzy doprowadzi do „katastrofy”.

Nawet niektórzy najbliżsi sojusznicy Johnsona byli ostrożni. „Wracaj na plażę”, mówi jego były chłopak o Brexicie powiedział David Davis.

Charles Moore, jego długoletni szef i felietonista Telegraph, napisał: „Siedzenie na zewnątrz to taki osobliwy geniusz polityczny Borisa Johnsona, że ​​w ogóle należy o tym pomyśleć”. „

Gdyby Johnson wrócił do władzy, byłby rannym premierem.

Miał mnóstwo bagażu, żeby zacząć od nowa.

Ludzie oglądali film, który zakończył się, gdy Johnson, obarczony skandalem, został zmuszony do rezygnacji w lipcu po tym, jak zrezygnowało ponad 50 ministrów i doradców, uznając go za niezdolnego do kierowania.

READ  Niemcy prowadzą rozmowy z sojusznikami w sprawie polskich nacisków na rozmieszczenie rakiet Patriot na Ukrainie

Sequel – lub „Johnson 2.0”, jak nazywała go brytyjska prasa – nie umknął wątkom fabuły oryginalnej wersji.

Po pierwsze, wciąż czekało go poważne śledztwo w parlamencie, czy okłamał w tej sprawie prawodawców Korona wirus Imprezy zamykające na Downing Street 10. To poważne oskarżenie – może narazić go na cenzurę lub gorzej – i prawdopodobnie przez wiele miesięcy będzie się pojawiać na pierwszych stronach gazet, a także będzie stałym przypomnieniem o jego odejściu z funkcji lidera partii i premiera w lipcu.

Boris Johnson obwinia „stado”, rezygnuje, by zrobić miejsce dla nowego brytyjskiego przywódcy

Les Truss zrezygnował z funkcji premiera 20 października, po sześciu tygodniach chaosu w biurze. Podczas gdy konserwatywni posłowie przygotowują się do poniedziałkowego głosowania, kto kieruje ich partią, a następnie Wielką Brytanią, pełnomocnicy Johnsona i jego głównego rywala, byłego kanclerza Sunaka, zmagają się z porannymi talk-showami, plotkami z Westminsteru, grupami WhatsApp, wycieczkami telefonicznymi i owijki na ramiona.

Członkowie – starsi, bogatsi i w 97% biali – mają tendencję do skręcania na prawo od partii, a sondaże pokazują, że wielu wolało Johnsona od Sunaka. Ale to mogło się zmienić.

Kiedyś ich mistrz, wielu twierdzi, że Johnson zawiódł swoich członków. Mogli za nim tęsknić – co ankieterzy uznali za „nostalgię Borisa” – ale czy chcieli obejrzeć następny odcinek?

Rishi Sunak oficjalnie dołącza do wyścigu o stanowisko premiera Wielkiej Brytanii

Boris Johnson może znowu biec. To jest nadal badane.

Johnson był kiedyś bardzo popularny. Dziś jest głęboko dzielący, nawet wewnątrz własnej partii. poza imprezą? Według sondaży opinia publiczna nie mogła tego znieść. Jego popularność spadła.

William Hague, członek Partii Konserwatywnej i niegdyś przywódca partii, powiedział, że powrót Johnsona do władzy był „najgorszym pomysłem, jaki słyszałem od 46 lat, kiedy byłem partią torysów” i wprawiłby partię w „spiralę śmierci”.

READ  Wygląda na to, że napastnik z Sydney „skupiał się na kobietach” podczas ataku nożem w centrum handlowym | wiadomości ze świata

Steve Baker, minister Irlandii Północnej i wpływowa postać wśród prawicowych partii, powiedział, że Johnson będzie „katastrofą gwarantowaną”, która „musi upaść od środka”.

Była minister spraw wewnętrznych Suila Braverman, również z prawicy w partii, przyszła po Sunaka. Pisząc w Daily Telegraph, powiedziała, że ​​chociaż wcześniej popierała Johnsona, „teraz jesteśmy w poważnych tarapatach. Potrzebujemy jedności, stabilności i kompetencji. Rishi jest jedynym kandydatem, który pasuje do prawa”.

Potwierdzając swój wiek, prawodawcy używają słów i wyrażeń, takich jak „stabilność” i „wydajność”, mówiąc, że jest on właściwym człowiekiem na nadchodzące wyzwania gospodarcze.

Ci, którzy popierają Johnsona, powiedzieli, że „uczył się na swoich błędach” i „skruszył się”.

Nadim Zahawi, były premier w rządzie Johnsona, napisał na Twitterze: „Dzisiaj jest dużo czasu w polityce…” W rzeczywistości tak było. Wcześniej tego dnia napisał, że wspiera Johnsona, mówiąc, że „odbierał ważne rozmowy dobrze” i „Wielka Brytania go potrzebuje”. Ale szybko zmienił zdanie po tym, jak usłyszał, że jego stary szef odpada z wyścigu i powiedział, że nadszedł czas, aby impreza zjednoczyła się za „niezwykle utalentowanym” Sunakiem.

Lider Partii Pracy Keir Starmer powtórzył swoje apele o wybory powszechne. „Kraj musi pozbyć się tego bałaganu” – powiedział BBC.

Większość Brytyjczyków twierdzi, że chce wyborów powszechnych, chociaż nie są one wymagane do stycznia 2025 r. Przedterminowe wybory mogłyby się odbyć, ale wymagałyby poparcia konserwatywnych prawodawców, co wydaje się mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że partia stoi w obliczu prawie unicestwienia, które miało miejsce dzisiaj . a Petycja Wezwanie do wyborów powszechnych w celu „zakończenia chaosu obecnego rządu” szybko zebrało ponad 850 000 podpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *