Powodzie w Kenii: nakazy masowej ewakuacji przed cyklonem

Skomentuj zdjęcie, Mieszkańcom obszarów, na których spodziewane są powodzie, nakazano ewakuację do piątkowego wieczoru

  • autor, Alexa Phillipsa
  • Rola, wiadomości BBC

Rząd Kenii nakazał ewakuację mieszkańcom okolic 178 tam i zbiorników wodnych w związku z utrzymującymi się ulewnymi deszczami.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzegło, że zbiorniki wodne „są pełne lub wkrótce się zapełnią i w każdej chwili mogą wyciekać, stwarzając ogromne zagrożenie dla ludzi mieszkających w ich sąsiedztwie”.

Mieszkańcy mieszkający w pobliżu, a także ci mieszkający w 30-metrowym korytarzu podmokłym na rzece Nairobi, mieli 24 godziny na opuszczenie miasta od 18:30 czasu lokalnego w czwartek.

Niedawne ulewne deszcze spowodowały poważne powodzie i osunięcia ziemi w Kenii i Tanzanii.

Według najnowszych oficjalnych szacunków od marca ubiegłego roku w Kenii zginęło około 188 osób, a 90 innych uznaje się za zaginione. Kolejnych 155 osób zginęło w Tanzanii.

Władze spodziewają się, że sytuacja ulegnie pogorszeniu w nadchodzących dniach wraz z nadejściem bardziej ekstremalnych warunków pogodowych.

Biuro prezydenta Kenii Williama Ruto oznajmiło: „W regionie przybrzeżnym najprawdopodobniej wystąpi cyklon Hidaya, który przyniesie ulewne deszcze, silne fale i silne wiatry, które mogą mieć wpływ na działalność morską na Oceanie Indyjskim”.

Departament Meteorologii Kenii podał, że Nairobi będzie jednym z obszarów najbardziej dotkniętych burzą.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło, że sytuacja „może stać się tragiczna, ponieważ gleba w całym kraju jest całkowicie nasycona” wodą.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Oczekuje się, że powodzie będą się nasilać, gdy huragan zrzuci ulewne deszcze na już nasyconą glebę

Podkreśliła, że ​​ewakuacje nie powinny odbywać się w nocy, lecz rozpoczynać się w piątek o szóstej rano.

Ewakuacja objęła obszary w pobliżu tamy Nairobi i tamy Titanic. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło, że budynki na terenach podmokłych nad rzeką Nairobi zostaną usunięte.

Nie jest jasne, ilu osób obejmie nakaz ewakuacji.

Rząd Kenii spotkał się z krytyką dotyczącą szybkości reakcji na trwającą klęskę żywiołową.

Ruto bronił swojej administracji, mówiąc w poniedziałek BBC, że „wdrażane jest podejście całego rządu”.

Po czwartkowym posiedzeniu gabinetu biuro Ruto stwierdziło, że ofiary powodzi „coraz częściej otrzymują pomoc żywnościową i artykuły nieżywnościowe”, a ekstremalne warunki pogodowe przypisują zmianom klimatycznym.

„[The] Rada Ministrów zdecydowała, że ​​rząd od teraz będzie mobilizował kraj we wdrażaniu działań, programów i polityk, które będą łagodzić skutki zmian klimatycznych.”

Jednym z największych czynników powodujących opady jest dipol na Oceanie Indyjskim – przeciwstawne obszary ciepłych i zimnych wód powierzchniowych, często określane jako „indyjskie El Niño” ze względu na jego podobieństwo do El Niño na Pacyfiku.

Wyższe temperatury powierzchni spowodowane zmianami klimatycznymi wypychają do atmosfery więcej wilgoci i energii, powodując, że warunki pogodowe są bardziej niestabilne i surowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *