Brazylia: rośnie liczba ofiar śmiertelnych z powodu ulewnych deszczów

Obrona Cywilna poinformowała na Twitterze, że wciąż brakuje kolejnych 26 osób.

Gubernator stanu Paulo Camara powiedział, że może zaginąć więcej osób.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro rozmawiał z prasą po poniedziałkowej wizycie w regionie.

„Niestety te katastrofy miały miejsce”, powiedział Bolsonaro podczas konferencji prasowej, dodając, że „podobne problemy” występowały już wcześniej w innych miastach dotkniętych ulewnymi powodziami.

„Przeleciałem nad uszkodzonym obszarem i próbowałem wylądować, ale zgodnie z zaleceniem pilotów postanowiliśmy tego nie robić ze względu na niespójność gleby” – powiedział Bolsonaro dziennikarzom.

Według CNN Brazil od środy, gdy zaczęły się ulewne deszcze, prawie 4000 domów zostało utraconych. 14 gmin ogłosiło stan wyjątkowy.

Obrona Cywilna w Pernambuco wezwała mieszkańców mieszkających na obszarach wysokiego ryzyka wokół Recife do szukania schronienia gdzie indziej po deszczach, które spowodowały tam osuwiska. W Recife otwarto szkoły dla rodzin przesiedlonych.

Północno-wschodnia Brazylia doświadcza wyjątkowo dużych opadów deszczu, powiedzieli urzędnicy. Niektóre obszary odnotowały więcej opadów w ciągu 24 godzin w weekend niż przewidywana całkowita ilość deszczu w miesiącu maju.

Niektóre części stanu miały wytchnienie od deszczu w poniedziałek, gdy deszcz przesuwał się w kierunku wybrzeża, ale w Pernambuco spodziewane jest kolejne 30-60 mm deszczu w ciągu najbliższych kilku dni, podczas gdy pojedyncze obszary mogą zobaczyć więcej niż 100 mm. W okolicy może padać ponad pół miesiąca w ciągu zaledwie czterech dni, od soboty w weekend do końca wtorku.

Błyski – które mogą prowadzić do przerw w dostawie prądu i spadających odłamków – mogą osiągać prędkość 100 kilometrów na godzinę.

Poziom wody w jeziorze Mead, poniżej oczekiwań, może spaść o kolejne 12 stóp podczas upadku

Według raportu agencji Reuters, ulewne deszcze w weekend spowodowały w Brazylii czwartą poważną powódź w ciągu pięciu miesięcy, podkreślając brak planowania urbanistycznego w dzielnicach o niskich dochodach w dużej części kraju. Slumsy – slumsy lub dzielnice nędzy – są często wznoszone na zboczach narażonych na uginanie się, zwykle poza dużymi miastami.

W grudniu pada deszcz Spowodował wybuch dwóch tam w sąsiednim stanie BahiaZginęły dziesiątki, a całe ulice zalane.

Camara, gubernator stanu, powiedział na Twitterze, że jego biuro przekazało 100 milionów brazylijskich reali (21 milionów dolarów), aby pomóc obszarom dotkniętym deszczem.

READ  Polska twierdzi, że rosyjski pocisk wleciał w jej przestrzeń powietrzną, a następnie ją opuścił - DW - 29.12.2023

Według CNN Brazylia siedem innych brazylijskich stanów zaoferowało pomoc i wysłało ekipy ratunkowe do Pernambuco.

Kryzys klimatyczny sprawia, że ​​niszczycielskie ekstremalne warunki pogodowe stają się coraz bardziej powszechne na całym świecie. Wraz ze wzrostem temperatury oczekuje się, że średnia ilość opadów spadnie w tej części Brazylii, ale ekstremalne opady deszczu będą występować częściej i intensywniej, zgodnie z danymi Projekcje naukowe Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.

Oznacza to, że w niektórych częściach Brazylii będą występować przedłużające się susze, a także częstsze i ekstremalne opady deszczu, co łącznie czyni je bardziej podatnymi na powodzie.

Przyczyna osuwisk jest bardziej złożona, ale często występują one podczas ulewnych deszczy na terenach nadmiernie wylesionych i zabudowanych.

Robert Shackleford i Monica Jarrett z CNN Weather przyczynili się do powstania tego raportu. Marcelo Medeiros i Michelle Velez relacjonowali z Atlanty, Marcia Riverdosa z São Paulo, Mia Alberti w Bejrucie i Amy Wodiat w Londynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *