Brazylia: rośnie liczba ofiar śmiertelnych z powodu ulewnych deszczów

Obrona Cywilna poinformowała na Twitterze, że wciąż brakuje kolejnych 26 osób.

Gubernator stanu Paulo Camara powiedział, że może zaginąć więcej osób.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro rozmawiał z prasą po poniedziałkowej wizycie w regionie.

„Niestety te katastrofy miały miejsce”, powiedział Bolsonaro podczas konferencji prasowej, dodając, że „podobne problemy” występowały już wcześniej w innych miastach dotkniętych ulewnymi powodziami.

„Przeleciałem nad uszkodzonym obszarem i próbowałem wylądować, ale zgodnie z zaleceniem pilotów postanowiliśmy tego nie robić ze względu na niespójność gleby” – powiedział Bolsonaro dziennikarzom.

Według CNN Brazil od środy, gdy zaczęły się ulewne deszcze, prawie 4000 domów zostało utraconych. 14 gmin ogłosiło stan wyjątkowy.

Obrona Cywilna w Pernambuco wezwała mieszkańców mieszkających na obszarach wysokiego ryzyka wokół Recife do szukania schronienia gdzie indziej po deszczach, które spowodowały tam osuwiska. W Recife otwarto szkoły dla rodzin przesiedlonych.

Północno-wschodnia Brazylia doświadcza wyjątkowo dużych opadów deszczu, powiedzieli urzędnicy. Niektóre obszary odnotowały więcej opadów w ciągu 24 godzin w weekend niż przewidywana całkowita ilość deszczu w miesiącu maju.

Niektóre części stanu miały wytchnienie od deszczu w poniedziałek, gdy deszcz przesuwał się w kierunku wybrzeża, ale w Pernambuco spodziewane jest kolejne 30-60 mm deszczu w ciągu najbliższych kilku dni, podczas gdy pojedyncze obszary mogą zobaczyć więcej niż 100 mm. W okolicy może padać ponad pół miesiąca w ciągu zaledwie czterech dni, od soboty w weekend do końca wtorku.

Błyski – które mogą prowadzić do przerw w dostawie prądu i spadających odłamków – mogą osiągać prędkość 100 kilometrów na godzinę.

Poziom wody w jeziorze Mead, poniżej oczekiwań, może spaść o kolejne 12 stóp podczas upadku

Według raportu agencji Reuters, ulewne deszcze w weekend spowodowały w Brazylii czwartą poważną powódź w ciągu pięciu miesięcy, podkreślając brak planowania urbanistycznego w dzielnicach o niskich dochodach w dużej części kraju. Slumsy – slumsy lub dzielnice nędzy – są często wznoszone na zboczach narażonych na uginanie się, zwykle poza dużymi miastami.

W grudniu pada deszcz Spowodował wybuch dwóch tam w sąsiednim stanie BahiaZginęły dziesiątki, a całe ulice zalane.

Camara, gubernator stanu, powiedział na Twitterze, że jego biuro przekazało 100 milionów brazylijskich reali (21 milionów dolarów), aby pomóc obszarom dotkniętym deszczem.

READ  Kijów burzy pomnik z czasów sowieckich symbolizujący przyjaźń rosyjsko-ukraińską

Według CNN Brazylia siedem innych brazylijskich stanów zaoferowało pomoc i wysłało ekipy ratunkowe do Pernambuco.

Kryzys klimatyczny sprawia, że ​​niszczycielskie ekstremalne warunki pogodowe stają się coraz bardziej powszechne na całym świecie. Wraz ze wzrostem temperatury oczekuje się, że średnia ilość opadów spadnie w tej części Brazylii, ale ekstremalne opady deszczu będą występować częściej i intensywniej, zgodnie z danymi Projekcje naukowe Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.

Oznacza to, że w niektórych częściach Brazylii będą występować przedłużające się susze, a także częstsze i ekstremalne opady deszczu, co łącznie czyni je bardziej podatnymi na powodzie.

Przyczyna osuwisk jest bardziej złożona, ale często występują one podczas ulewnych deszczy na terenach nadmiernie wylesionych i zabudowanych.

Robert Shackleford i Monica Jarrett z CNN Weather przyczynili się do powstania tego raportu. Marcelo Medeiros i Michelle Velez relacjonowali z Atlanty, Marcia Riverdosa z São Paulo, Mia Alberti w Bejrucie i Amy Wodiat w Londynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.