Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

Ukraiński zespół, który wygrał Eurowizję, zbiera 900 000 dolarów na wojsko, licytując trofeum

Sobota 14 maja 2022 świętuje zwycięstwo ukraińskiego zespołu Kałusz w finale Konkursu Piosenki Eurowizji w Teatrze Pololympico w Turynie we Włoszech.

Luca Bruno | AP

Według firmy, PD-2 został wyprodukowany przez ukraińskiego producenta systemów dronów Ukrspecsystems i ma zasięg ponad 124 mil. Aukcja odbyła się na Facebooku i poprowadził ukraiński prezenter telewizyjny Siergiej Pridula.

Zwycięska oferta pochodziła z europejskiej giełdy kryptograficznej WhitePit, która została zakupiona za 900 000 $ z 500 eterami.

Eurowizja to międzynarodowy konkurs piosenki, który odbywa się corocznie od 1956 roku, w którym kraje europejskie rywalizują o jak największą liczbę głosów od zespołów i piosenek od publiczności i jury. Piosenka ukraińskiego zespołu hip-hopowo-folkowego Kałusz Orchestra Stefania była wielkim hitem z mocną piosenką dla ukraińskich matek.

– Natasza Durak

Po nieudanej próbie UE nadal negocjuje ewentualne sankcje na rosyjską ropę

Po fiasku starań w niedzielę, Unia Europejska będzie w poniedziałek kontynuować prace nad porozumieniem o zakazie rosyjskiej ropy.

Negocjacje są w dużej mierze w toku, ponieważ Węgry, największy rosyjski użytkownik ropy, są przyjazne dla Władimira Putina, przywódcy Rosji Wiktora Orbana.

W weekend Budapeszt poparł propozycję Komisji Europejskiej, aby nałożyć sankcje tylko na rosyjską ropę sprowadzaną do UE tankowcami, co pozwoliłoby lądowym importerom energii, takim jak Węgry, Słowacja i Czechy, nadal otrzymywać rosyjską ropę rurociągiem. Można znaleźć dowody. Negocjacje były jednak negocjowane przez Węgry w sprawie dofinansowania z UE.

Od czasu okupacji Ukrainy pod koniec lutego, proponowane sankcje na import ropy są częścią szóstego embarga UE na Rosję.

Około 36% importu ropy do UE pochodzi z Rosji. Ceny energii, wysokie już na początku tego roku, poszybowały w górę, odkąd Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą.

READ  5 najlepszych programów szpiegujących

– Natasza Durak

Brytyjskie ministerstwo twierdzi, że rosyjskie siły mogły ponieść „katastrofalne straty” wśród urzędników

18 maja 2022 r. wojska rosyjskie patrolowały zrujnowany teren huty żelaza i stali Iljicz w ukraińskim mieście portowym Mariupol. Wojsko rosyjskie mogło ponieść „katastrofalne straty” między swoimi średnimi i młodszymi szeregami w konflikcie, co mogło się pogorszyć. Problemy z modernizacją podejścia do dowodzenia i kontroli, poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Olga Maltseva | AFP | Obrazy Getty

Brytyjskie Ministerstwo Obrony ostrzegło, że rosyjskie wojsko może ponieść „katastrofalne straty” wśród urzędników średniego i niższego szczebla, co może zwiększyć trudność w modernizacji jej podejścia do dowodzenia i kontroli.

Ministerstwo poinformowało w aktualizacji wywiadu, że młodsi oficerowie przeprowadzali minimalne operacje taktyczne, ponieważ w armii nie było wysoko wyszkolonych i upoważnionych podoficerów do pełnienia tej roli w siłach zachodnich.

„Bardziej natychmiast Batalionowe Komitety Taktyczne (BTG), które zostaną zrestrukturyzowane na Ukrainie z ocalałych z wielu dywizji, będą mniej skuteczne z powodu braku młodszych dowódców” – dodało ministerstwo.

„Dowódcy brygad i batalionów ponoszą bezkompromisową odpowiedzialność za wydajność swoich jednostek, dzięki czemu mogą być wysyłane naprzód w złośliwy sposób” – powiedział minister.

Ministerstwo dodało, że pod nieobecność doświadczonych i wiarygodnych dowódców morale i uporczywe złe obyczaje prawdopodobnie jeszcze się obniżą po licznych wiarygodnych doniesieniach o lokalnym powstaniu wśród sił rosyjskich.

– Chelsea Ong

Zachód długo czekał na konfrontację z Putinem, a teraz ma całą władzę – mówi profesor

Angus Blair, profesor Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze, mówi, że świat, a zwłaszcza Zachód, powinien był być bardziej czujny na działania Putina w Gruzji i na Ukrainie w poprzednich latach, a potem bardziej aktywnie angażować się w sprawy Rosji.

Rosyjski Ławrow nazywa Donbas Ukrainy „bezwarunkowym priorytetem” dla Moskwy

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w niedzielę RIA, że „wyzwolenie” ukraińskiego Donbasu jest „bezwarunkowym priorytetem” dla Moskwy i że inne terytoria ukraińskie powinny decydować o własnej przyszłości.

„Wyzwolenie regionów Doniecka i Ługańska, uznanych przez Federację Rosyjską za niepodległe państwa, jest bezwarunkowym priorytetem” – powiedział Ławrow w wywiadzie dla francuskiej telewizji TF1, RIA.

W innych częściach Ukrainy powiedział: „Ludzie na tych terenach muszą decydować o własnej przyszłości”.

Reuters

Unia Europejska nie osiągnęła porozumienia w sprawie rosyjskiego embarga na ropę

Flagi Unii Europejskiej i Ukrainy wylatują z budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli, Belgia, 28 lutego 2022 r.

Yves Herman | Reuters

Unii Europejskiej nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie rosyjskiego embarga na ropę. Wysoki urzędnik UE powiedział Reuterowi.

Urzędnicy powiedzieli agencji prasowej, że dyplomaci będą próbowali poczynić dalsze postępy przed szczytem od poniedziałku do wtorku w sprawie zwolnień z dostaw rurociągów do śródlądowych krajów Europy Środkowej.

Proponowane sankcje, szósta z serii reakcji UE na rosyjską okupację Ukrainy, wzbudziły obawy o dostawy ropy, w tym z krajów śródlądowych, w tym Węgier.

Negocjacje trwają od miesiąca i będą kontynuowane w poniedziałek, podał Reuters.

– Leslie Josephs

Przeczytaj poprzednią transmisję na żywo CNBC tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *