Garland wyznacza specjalnego doradcę do zbadania dokumentów Biden

WASHINGTON (AP) – prokurator generalny Merrick Garland wyznaczył w czwartek prokuratora specjalnego. Zbadanie istnienia tajnych dokumentów znalezionych w domu prezydenta Joe Bidena w Wilmington w stanie Delaware oraz w niezabezpieczonym biurze w Waszyngtonie z czasów, gdy był wiceprezydentem.

Robert Hur, Dochodzenie poprowadzi były prokurator USA wyznaczony przez byłego prezydenta Donalda Trumpa i planuje wkrótce rozpocząć pracę. Jego nominacja jest drugim od miesięcy powołaniem specjalnego doradcy, co jest niezwykłym faktem, który odzwierciedla wysiłki Departamentu Sprawiedliwości zmierzające do niezależnego prowadzenia głośnych śledztw w gorącym środowisku politycznym.

Oba te dochodzenia, pierwsze dotyczące Trumpa i dokumenty odzyskane z jego posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie, dotyczyły postępowania z informacjami niejawnymi, choć między przypadkami występują znaczne różnice.

Decyzja Garlanda kończy burzliwy tydzień w Białym Domu, w którym Biden i jego zespół otworzyli rok, mając nadzieję na świętowanie dobrych wiadomości gospodarczych przed rozpoczęciem oczekiwanej kampanii reelekcyjnej. Ale administracja stanęła w poniedziałek przed nowym wyzwaniem, potwierdzając odkrycie kluczowych dokumentów w byłym biurze korporacyjnym Bidena w Waszyngtonie. Sytuacja uległa eskalacji w czwartek rano, kiedy adwokat Bidena powiedział, że w pokoju w jego domu w Wilmington znaleziono dodatkowy niejawny dokument – ​​później ujawniony przez Bidena jako jego osobista biblioteka – wraz z innymi tajnymi dokumentami w jego garażu.

Prokurator generalny ujawnił, że prawnicy Bidena poinformowali Departament Sprawiedliwości o ostatnim odkryciu w domu prezydenta w czwartek rano po tym, jak agenci FBI po raz pierwszy odzyskali dokumenty z garażu w grudniu.

Biden powiedział dziennikarzom w Białym Domu, że „w pełni i w pełni współpracuje” z dochodzeniem Departamentu Sprawiedliwości w sprawie przechowywania informacji niejawnych i akt rządowych.

„Ściśle współpracowaliśmy z Departamentem Sprawiedliwości podczas przeglądu i będziemy nadal współpracować ze specjalnym doradcą” – powiedział Richard Saber, prawnik prezydenta. „Wierzymy, że dokładna analiza wykaże, że dokumenty te zostały nieumyślnie zagubione, a prezydent i jego prawnicy podjęli natychmiastowe działania po odkryciu tego błędu”.

READ  Policja twierdzi, że poszukiwana jest „osoba zainteresowana” w związku ze strzelaniną w centrum handlowym na Florydzie

Garland powiedział, że „nadzwyczajne okoliczności” sprawy wymagały powołania Harina, dodając, że specjalny doradca ma uprawnienia do zbadania, czy jakakolwiek osoba lub podmiot narusza prawo. Prawo federalne wymaga ścisłych procedur postępowania z informacjami niejawnymi, a oficjalne akta z czasów Bidena jako wiceprezydenta są uważane za własność rządu zgodnie z ustawą o aktach prezydenckich.

„Ta nominacja podkreśla dla opinii publicznej zaangażowanie departamentu zarówno w niezależność, jak i odpowiedzialność w szczególnie krytycznych sprawach oraz w podejmowanie decyzji w sposób jednoznaczny, kierując się jedynie faktami i prawem” – powiedział Garland.

Har w oświadczeniu powiedział: „Przeprowadzę przydzielone śledztwo w sposób sprawiedliwy, bezstronny i beznamiętny. Zamierzam szybko i dokładnie zbadać fakty bez strachu i przychylności i uszanuję pokładane we mnie zaufanie do wykonywania tej usługi. „

Podczas gdy Garland powiedział, że Departament Sprawiedliwości otrzymał terminowe powiadomienia od osobistych prawników Bidena po zidentyfikowaniu każdego z tajnych dokumentów, Biały Dom przekazał amerykańskiej opinii publicznej opóźnione i niepełne powiadomienie o ustaleniach.

Osobiści prawnicy Bidena odkryli pierwsze tajne i oficjalne dokumenty w zamkniętej szafce 2 listopada, kiedy oczyścili jego biuro w Ben Biden Center w Waszyngtonie. kampania w 2019r. Prokuratorzy powiadomili Archiwum Narodowe, które następnego dnia odebrało dokumenty i przekazało sprawę do Departamentu Sprawiedliwości.

Sabre powiedział, że prawnicy Bidena sprawdzili inne miejsca, do których dokumenty mogły zostać przeniesione po odejściu Bidena z wiceprezydenta. Garland powiedział 20 grudnia, że ​​Departament Sprawiedliwości został poinformowany, że tajne dokumenty i oficjalne akta znajdują się w garażu Bidena w Wilmington, w pobliżu jego Corvette, i że od tego czasu agenci FBI zabrali je do aresztu.

Wyszukiwanie w środę wieczorem ujawniło ostatnio odkryty tajny dokument w prywatnej bibliotece w domu Bidena, a Departament Sprawiedliwości został powiadomiony w czwartek, ujawnił Garland.

Biały Dom potwierdził odkrycie centralnych dokumentów Ben Bidena w odpowiedzi na zapytania prasowe w poniedziałek i milczał na temat trwających przeszukań domów Bidena i odkrycia transzy garażowej do czwartku rano. Kiedy Biden po raz pierwszy poruszył tę sprawę we wtorek w Mexico City, odmówił komentarza na temat późniejszych ustaleń z dokumentów.

READ  Kings powracają w grze 7 kontra Warriors

Sekretarz prasowy Karine Jean-Pierre podkreśliła, że ​​pomimo publicznych bojkotów, administracja Bidena właściwie prowadzi sprawę.

„Było przejrzystość w robieniu tego, co musiałeś zrobić”, powiedział, odmawiając odpowiedzi na serię pytań o to, kiedy Biden został poinformowany o odkryciu dokumentów i czy zgodzi się na rozmowę ze śledczymi.

Naciskany na pytanie, czy Biden może zagwarantować, że dodatkowe tajne dokumenty nie zostaną znalezione w dalszych poszukiwaniach, Jean-Pierre powiedział: „Musisz założyć, że to koniec, tak”.

Powołanie kolejnego pełnomocnika specjalnego do zbadania postępowania z dokumentami niejawnymi To przełomowe wydarzenie, zarówno pod względem prawnym, jak i politycznym, dla Departamentu Sprawiedliwości, który spędził miesiące próbując zachować ponad 300 dokumentów z informacjami niejawnymi znalezionymi w posiadłości byłego prezydenta na Florydzie.

Chociaż okoliczności faktyczne i prawne są różne, odkrycie niejawnych dokumentów w dwóch różnych miejscach powiązanych z Bidenem – a także wyznaczenie nowego specjalnego doradcy – z pewnością skomplikuje każdą sprawę wniesioną przez departament przeciwko Trumpowi.

Przewodniczący New House Kevin McCarthy, republikanin z Kalifornii, powiedział o najnowszych wiadomościach: „Myślę, że Kongres musi to zbadać”.

„Oto facet, który siedział w„ 60 minutach ”, który był bardzo zaniepokojony dokumentami prezydenta Trumpa… a teraz widzimy to otwarcie w różnych miejscach na przestrzeni lat jako wiceprezydent”.

Jednak w sprzeczności z wieloma innymi republikanami powiedział: „Uważamy, że nie powinien istnieć specjalny prokurator”.

Czołowy republikanin w Komitecie Wywiadu Izby Reprezentantów zażądał, aby agencje wywiadowcze przeprowadziły „ocenę zniszczeń” dokumentów niejawnych. Przedstawiciel Ohio, Mike Turner, zażądał w czwartek wyjaśnień od Garland i dyrektor National Intelligence Avril Haynes na temat ich recenzji do 26 stycznia.

„Obecność informacji niejawnych w tych oddzielnych miejscach może narazić prezydenta na możliwość niewłaściwego obchodzenia się, sprzeniewierzenia i ujawnienia informacji niejawnych” – napisał Turner do urzędników.

___

Współpracowali pisarze prasowi Norman Merchant i Kevin Freking, którzy przyczynili się do powstania tego raportu.

READ  Haiti: Reszta uprowadzonych misjonarzy została uwolniona przez tłum, mówi Minister Sprawiedliwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *