Brazylijska policja pobiła na śmierć mężczyznę w bagażniku samochodu, pokazy wideo

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

ten wideo Zaczyna się od trzech funkcjonariuszy policji drogowej, którzy zawieszają mężczyznę na polnej drodze w północno-wschodniej Brazylii.

Po zranieniu widać, jak bije nogi mężczyzny, gdy dwóch funkcjonariuszy osacza go w policyjnym hatchbacku. Z samochodu unosi się biały dym.

Głos zza kamery mówi: „Spójrz na tego gościa, mój Boże”. – Zabijają go w samochodzie.

Według jego krewnych, 38-letni Ginvaldo de Jesus Santos zmarł, zanim policja zabrała go do szpitala w środę. Według jego siostrzeńca, który powiedział, że był na miejscu, był bezbronny i cierpiał na schizofrenię, gdy Federalna Policja Drogowa zabiła go śmiertelnymi gazami na poboczu drogi.

Policja z Rio otrzymała rozkaz ograniczenia nalotów na slumsy podczas pandemii. Nadal zabijają setki ludzi.

Nawet w miejscu, które od dawna jest wykorzystywane do zabijania policji, wideo, które stało się wirusowe w mediach społecznościowych, wywołało terror i gniew w całej Brazylii.

„Cały czas mówił policji, że ma problemy z sercem, że ma problemy psychiczne” – powiedział Washington Post jego siostrzeniec, Wallison de Jesus. Nadal torturowali i kazali wszystkim trzymać się z daleka.

Brazylijska policja federalna wydała w czwartek oświadczenie, że prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci Santosa w Umbauba, w północno-wschodnim stanie Sergipe. W osobnym oświadczeniu Federalna Policja Drogowa poinformowała, że ​​będzie współpracować z organami śledczymi i zawiesiła już funkcjonariuszy biorących udział w wypadku.

Film wywołał protesty w rodzinnym mieście Santos i wezwał do sprawiedliwości w całej Brazylii, gdzie policja jest znana z przeprowadzania okrutnych nalotów – zachęcanych przez skrajnie prawicowego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro w ramach jego populistycznego programu walki z przestępczością.

We wtorek, dzień przed śmiercią Santosa, Zginęło co najmniej 21 osób Podczas operacji policyjnej w Rio de Janeiro. Był to jeden z najbardziej śmiercionośnych nalotów w ostatnich latach, ale ostatni na długiej liście takich operacji.

READ  Czy premier Liz Truss nadal kieruje rządem Wielkiej Brytanii?

Santos był czarny, według brazylijskich doniesień prasowych, a jego śmierć wywołała również oburzenie z powodu historii dyskryminacji i nieproporcjonalnego użycia siły wobec czarnych mężczyzn przez policję.

„Nie ma wyjścia dla Brazylii, które nie jest zbudowane na zapewnieniu życia czarnej ludności” – powiedział Douglas Belchior, członek grupy aktywistów zwanej Delegacją Brazylijskiego Ruchu Czarnych.

Lucas Rosario, rzecznik Sekretariatu Bezpieczeństwa Publicznego w Sergipe, który nadzoruje policję stanową, odmówił komentarza na temat autentyczności nagrania. Powiedziała, że ​​​​członkowie rodziny Santos przedstawili wideo jako dowód, kiedy złożyli raport policyjny w środę.

„Zdjęcia są po prostu szokujące” – powiedziała Samira Bueno, dyrektor wykonawcza pozarządowego brazylijskiego Forum Bezpieczeństwa Publicznego. „To psychopata, a to twoja historia o tym, jak używasz samochodu jako komory gazowej, by unieruchomić każdego”.

Żołnierze w Brazylii oddali dziesiątki strzałów w jej rodzinę, zabijając jej męża. Czy ktoś zostanie pociągnięty do odpowiedzialności?

Instytut Medycyny Sądowej im. Sergipe, którego autopsje przeprowadzono na zewnątrz, powiedział w czwartek, że Santos zmarł z powodu uduszenia, ale nie był w stanie określić „bezpośredniej przyczyny” śmierci.

Siostrzeniec Santosa powiedział The Post, że widział, jak policja wrzuca do samochodu pojemnik z gazem łzawiącym.

Rosario powiedział, że badano źródło gazu wydobywającego się z samochodu.

Naoczni świadkowie i policjanci złożyli sprzeczne zeznania.

Funkcjonariusze powiedzieli, że Santos „aktywnie stawiał opór” policji, gdy się zbliżali, Według oświadczenia wydanego w środęI że „zachorował” podczas zabierania na komisariat.

De Jesus, jego siostrzeniec, powiedział, że policja zatrzymała jego wuja, który jechał na motocyklu, i poprosił go o podniesienie koszuli. Santos zaczął się denerwować po tym, jak policja znalazła paczki z jego lekami. Jego siostrzeniec powiedział, że poinformował funkcjonariuszy policji o stanie zdrowia psychicznego swojego wuja i poprosił o ten lek.

Eskalacja strzelaniny policyjnej w Rio powoduje, że w krzyżowy ogień trafiają dzieci

READ  Urzędnicy obrony USA powiedzieli, że Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zestrzeliła 24 rakiety i drony Houthi wystrzelone z Jemenu nad Morzem Czerwonym.

„Wtedy zaczęła się sesja tortur” – powiedział de Jesus.

Jego siostrzeniec powiedział, że policja złapała Santosa za ramiona, kopnęła go w nogi i powaliła go na ziemię. Po uderzeniu go o ziemię, powiedział de Jesus, funkcjonariusze związali mu nogi i wrzucili go do samochodu z kanistrem z gazem łzawiącym.

żona Santosa, Maria Fabiana dos Santos, G1 powiedział Że jej mąż cierpiał na schizofrenię od dwóch dekad, ale nigdy nie stosował przemocy.

„Mieszkałam z nim przez 17 lat” – powiedziała. „Nigdy nikogo nie zaatakował, nigdy nie zrobił nic złego, zawsze postępował właściwie. I w takiej chwili jak ta, złapali go i zrobili to, co zrobili.”

Ronaldo Cardoso da Silva, lokalny nauczyciel i pracownik socjalny, powiedział The Washington Post, że jest przyjacielem Santosa. Cardoso da Silva powiedział, że uniknął świadczeń z Ubezpieczeń Społecznych, a czasem pojedynczych prac, od czasu do czasu jeżdżąc rikszą i pozwalając pasażerom pozbawionym gotówki jeździć za darmo.

Około 6000 Brazylijczyków zmarło po celowym zastrzeleniu przez funkcjonariuszy policji podczas służby w 2020 roku. Według danych Z Obserwatorium użycia śmiertelnej siły w Ameryce Łacińskiej, konsorcjum naukowców i naukowców z tego regionu.

Bolsonaro wezwał przestępców, by „ginęli na ulicach jak karaluchy” i powiedział, że policja, która zabija przestępców „powinna otrzymywać honory, a nie ścigać”.

José Luis Raton, profesor studiów kryminalnych na Federalnym Uniwersytecie Pernambuco w Brazylii, powiedział, że wzrost brutalnych nalotów na „słabszych społecznie” w ostatnich latach jest napędzany przez władze… które zachęcają i wzmacniają brutalną, niekontrolowaną i niekontrolowaną policję działanie w imię „zwalczania przestępczości”.”. „

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *