Były rosyjski pułkownik zaprzecza wcześniejszym doniesieniom krytykującym operacje wojskowe Rosji na Ukrainie

Emerytowany rosyjski pułkownik Michaił Kodarenok przemawia w rosyjskiej telewizji państwowej w środę. (Rosia Jeden)

Emerytowany rosyjski pułkownik Michaił Kodarenok nazwał wszelkie rozmowy o ukraińskiej ofensywie „wielką przesadą” i powiedział, że dzień po tym, jak skrytykował rosyjskie operacje wojskowe na Ukrainie, sytuacja Rosji może się pogorszyć.

Przemawiając w środę do rosyjskiej telewizji państwowej, Godrenok powiedział: „Kiedy ludzie mówią, że Ukraina ma zdolność do kontrataku, jest to wielka przesada. A jeśli chodzi o działania naszego Naczelnego Dowództwa, są wszelkie powody, by sądzić, że zostanie wdrożony. Plany te wkrótce sprawią Ukrainie niemiłą niespodziankę”.

Dodał, że ukraińskim siłom zbrojnym nie udało się zdobyć dominacji w powietrzu w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a jeśli chodzi o dominację morską, powiedział: „podczas gdy nasza Czarna Marynarka Wojenna znajduje się na Morzu Czarnym, Ukraina ma flotę czarnomorską. Dominacja nie wchodzi w rachubę.”

Jednak we wtorek Kodarenok powiedział, że krążące pogłoski o „moralnym lub psychologicznym rozpadzie” ukraińskich sił zbrojnych „nie są bliskie prawdy”. Powiedział, że Ukraina może uzbroić milion ludzi i że Rosja powinna to uwzględnić w swoich kalkulacjach operacyjnych i strategicznych.

„Nasza sytuacja oczywiście się pogorszy” – powiedział we wtorek. Skrytykował także geopolityczną izolację Rosji od świata i ostrzegł, że prowadzenie wojny na Ukrainie przed inwazją będzie trudniejsze niż wielu się spodziewało.

Poprzedni raport Tima Listera z CNN, Anastasii Graham Yule i Tarasa Satoroznego.

READ  Uniwersytet Columbia: Córka Ilhana Omara zawieszona, 108 aresztowanych w związku z protestami w Gazie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *