Badania sugerują, że delfiny wykorzystują lecznicze właściwości raf koralowych

Wybiórczo wybierali rodzaj koralowców, które pocierali, zauważyła biolog dzikiej przyrody Angela Zeltner, gościnna badaczka na Uniwersytecie w Zurychu, która przez następne 13 lat próbowała rozwikłać to oszałamiające zachowanie.

Wyniki jej kompleksowych badań dotyczących społeczności 360 Dolphin zostały opublikowane w czwartek.

Obserwując delfiny i badając właściwości koralowców, Zeltner i jej koledzy odkryli, że delfiny wydają się wykorzystywać rafę jako pudełko na lekarstwa: bioaktywne związki w śluzie uwalniane przez dwa różne gatunki koralowców i gąbek morskich. Może pomóc delfinom w ochronie skóry.

Badanie wykazało, że po raz pierwszy tego typu zachowanie zaobserwowano u waleni – naukowego rzędu ssaków morskich, który obejmuje delfiny, wieloryby i morświny. Jednak niektórzy Ptaki, ssaki i owady I Gady już Zaobserwowano wykorzystanie części roślin lub innych substancji do zwalczania patogenów lub pasożytów.

Budowanie zaufania

Zajęło Ziltenerowi lata nurkowania z lokalną populacją delfinów zdobyć ich zaufanie. „Musisz zaadoptować delfiny”, powiedziała. „Zajęło trochę czasu, aby zobaczyć wszystkie ich sekrety”.

Delfiny ocierają się tylko o koralowiec gorgoński znany jako Rumphella aggregata i skórzasty koral Sarcophyton sp. , a gąbka morska Ircinia sp. z o.o. zauważył Ziltener. Co więcej, na różne sposoby wykorzystywali żywe organizmy.

Ze skórzastym koralem i gąbką – Są bardziej zwarte i jędrniejsze w teksturze niż miękkie gruzińskie gałęzie koralowców – badanie wykazało, że delfiny mają tendencję do pchania izolowanej części ciała do wewnątrz i owijania jej wokół. Z kolei kilkakrotnie wkładali całe swoje ciało do rafy Gorgonia, pocierając jednocześnie kilka części ciała.

Zachowanie delfina do ocierania się o rafy gorgoning, zwane gorgoning, zostało po raz pierwszy ujawnione w badaniach Ziltenera w 2017 roku w programie BBC „Blue Planet II” i wielu innych dokumentach przyrodniczych. Jednak po raz pierwszy szczegółowe badanie zachowania zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym.

READ  Brytyjski król Karol po raz pierwszy przewodniczy niedzielnemu nabożeństwu żałobnemu jako król

W grupach delfiny często ustawiają się w szeregu i na zmianę ocierają się o koralowce gorgońskie. współdziała z Skórowanie koralowców nie wydawało się być działalnością grupową.

W przypadku koralowca skórzastego delfin czasami podnosił go z ziemi i trzymał w pysku przez kilka minut, wymachując nim — działanie to powodowało wyciekanie związków z korala i rozprzestrzenianie się wokół głowy delfina, barwiąc go na żółto. -Zielony.

próbki koralowców

Ponieważ rafy są chronione, zespół uzyskał pozwolenie na pobranie niewielkich próbek – tylko jednego centymetra -Z raf koralowych i gąbki morskiej używane przez delfiny. Analiza badań wykazała, że ​​organizmy te zawierają 17 biokompleksów, które mają różne właściwości, takie jak właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne czy hormonalne – powiedziała współautorka Gertrude Morlock, chemik analityczny i profesor uniwersytecki. Nauka o żywności na Uniwersytecie Justusa Liebiga-Giesen w Niemczech.

Trzy różne żywe istoty Wykazał podobne i nieco inne efekty, powiedział Morlock.

„Wspólnym czynnikiem było to, że wszystkie trzy miały bogactwo właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwdrobnoustrojowych. To, co było szczególne w przypadku skóry, na przykład zawierało związki estrogenopodobne, podczas gdy pozostałe dwa nie”.

„Byliśmy zaskoczeni, że jest ich tak wiele (kompleksów)” – powiedziała. „Uważamy, że[delfiny]wyraźnie wybierają te podłoża i wykazaliśmy, że zawierają one związki bioaktywne, a kiedy wejdziesz w kontakt z tym[koralem], Ich skóra ma bezpośredni kontakt z tymi cząsteczkami. „

leczenie skóry

Morlock wyjaśnił, że cel tego zachowania prawdopodobnie reguluje i chroni mikrobiom skóry — nieco podobny do sposobu, w jaki ludzie używają kremu do skóry. Powiedziała, że ​​zespół badawczy nie ma jednoznacznych dowodów na to, że delfiny stosują koral jako formę lekarstwa, chociaż delfiny regularnie cierpią na infekcje grzybicze i wysypki.

Nie każdy delfin w kapsułce otarł koralowce. Obserwują je tylko młode cielęta poniżej jednego roku życia, powiedział Zeltner. Doprowadziło to badaczy Wierzyć, że zachowanie jest wyuczone, a nie wrodzone.

„Początkowo to zachowanie mogło powstać w wyniku impulsu, instynktu lub po prostu przypadku. Być może delfin z podrażnioną skórą pocierał losowo uwalniane przez koralowce substancje chemiczne, które leczą skórę. Zrelaksowany delfin zapamiętywał zachowania i powtarzał je, a następnie uczył tych zachowań innych, jak w przypadku Mieszkańcy Australii, którzy noszą gąbki do nosa do butelek,” Powiedziała Diana Barrett, wykładowca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Massachusetts w Dartmouth, która nie była zaangażowana w badania.

„Ta umiejętność zapamiętywania zachowań i ich implikacji, a następnie powtarzania tych zachowań w celu leczenia przyszłych problemów skórnych dodaje (do) wielu dowodów na to, że delfiny są inteligentne” – powiedziała.

Samce delfinów tworzą gangi, aby zdobyć partnera

Delfiny od dawna były postrzegane jako wysoce inteligentne zwierzęta, które potrafią komunikować się i używać narzędzi, takich jak muszle, aby pomóc im polować. Zeltner powiedział, że możliwe jest, aby inne zwierzęta morskie wykorzystywały w ten sposób koralowce, ale trudno jest systematycznie monitorować zwierzęta podwodne.

READ  Ostatnie słowa papieża Benedykta nagrane przez jego pielęgniarkę

Zeltner powiedział, że delfiny często budzą się z drzemek, aby wykonać zachowanie polegające na pocieraniu koralowców.

„To tak, jakby brali prysznic i myli się przed pójściem spać lub obudzić się w ciągu dnia” – powiedziała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *