Całkowite zaćmienie słońca: gdzie i kiedy było najbardziej widoczne?

Nota wydawcy: Śledź aktualizacje na żywo CNN dla Całkowite zaćmienie słońca.CNN

Całkowite zaćmienie słońca, które przetoczyło się przez Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanadę, zakończyło swoją podróż po kontynencie północnoamerykańskim.

Ten dramatyczny niebiański spektakl był ostatnio widziany przez obserwatorów nieba wzdłuż wybrzeża Atlantyku w Nowej Fundlandii w Kanadzie o godzinie 17:16 czasu lokalnego (15:46 czasu wschodniego).

Mazatlan, położone na wybrzeżu Pacyfiku w Meksyku, stało się pierwszym miastem, które w poniedziałek zostało narażone na całkowite zaćmienie słońca. Następnie całkowite zaćmienie pociemniało niebo Teksasu, a widzowie dostrzegli przebłyski oszałamiającej scenerii pomimo pochmurnej pogody. Następnie pojawiły się miasta i miasteczka w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, w tym Indianapolis i Cleveland wśród miejsc, w których widzowie byli świadkami emocji związanych z niebiańskim wydarzeniem.

Według Science Alert osoby znajdujące się na środkowej linii ścieżki totalności widziały zaćmienie, które trwało od 3,5 do 4 minut. NASA.

Rona Jenkinsa/Getty Images

Efekt pierścionka z brylantem można zobaczyć, gdy księżyc zaćmiewa słońce w poniedziałek w Fort Worth w Teksasie.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych na ścieżce całości żyje około 32 miliony ludzi, a całkowite zaćmienie słońca było widoczne dla mieszkańców Teksasu, Oklahomy, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indiany, Ohio, Pensylwanii, Nowego Jorku, Vermont, i New Hampshire. i Maine, choć pogoda groziła niektórym popsucie zabawy.

Oczekuje się, że tylko kilka izolowanych chmur pojawi się w Vermont w stanie Maine, a także w Missouri w południowej Indianie, zapewniając doskonały widok na zaćmienie. Wydano jednak ostrzeżenia dla dużej części Teksasu i wschodniego regionu Wielkich Jezior Pogoda nie jest idealna. Zaobserwowano częściowe zaćmienie Słońca, podczas którego Księżyc wydaje się „ugryzać” Słońce w kształcie półksiężyca, co jest widoczne dla osób znajdujących się poza trasą całkowitego zaćmienia.

Jeden Widz zaćmienia Richard Canedo, który jest członkiem Towarzystwa Planetarnego od 1981 roku, wykorzystał zachmurzone niebo nad Fredericksburgiem w Teksasie, Na swoją korzyść wykorzystał pochmurne warunki jako tymczasowy filtr, aby uchwycić moment całości swoim ręcznym aparatem.

READ  Tydzień później astronomowie odkryli galaktykę głębiej w czasie

Michael Zeller / GreatAmericanEclipse.com

Gdy całkowicie zaćmione słońce wyjrzało przez chmury w Fredericksburgu w Teksasie, setny zgromadzony tłum zauważył ponad cztery minuty całkowitej ciemności i wydał głośne wiwaty i okrzyki: „O mój Boże!”

W pewnym momencie oszałamiający, świecący pierścień, który można zobaczyć podczas całkowitego zaćmienia, ujawnił coś, co Bill Nye, dyrektor generalny Towarzystwa Planetarnego, określił jako potencjalną eksponowaną pozycję.

„To magiczne dla wszystkich” – Nye powiedział o wydarzeniu w teatrze plenerowym w Teksasie. „Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę podzielić się tym z wami wszystkimi”.

Tysięczny tłum zebrał się także w jedynym obiekcie NASA, który znajdował się na ścieżce totalności: Centrum Badawczym Glenna NASA w Cleveland. Administrator NASA Bill Nelson, zastępca sekretarza handlu USA Don Graves, astronauta NASA Steve Bowen, rozgrywający San Francisco 49ers Josh Dobbs Pojawił się nawet Snoopy, wszyscy w okularach zaćmienia.

Dla bezpiecznego oglądania było to ważne Kup parę certyfikowanych okularów zaćmieniowych lub przeglądarkę słoneczną Aby obserwować niebo. Największym ryzykiem podczas patrzenia w słońce bez ciemnego filtra okularów zaćmieniowych lub projektorów słonecznych jest trwałe uszkodzenie wzroku, tzw. Retinopatia słoneczna. Stan ten może z czasem ulec poprawie lub pogorszeniu, ale nie można go wyleczyć.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy lub dyskomfort oczu, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. the Lokalizator lekarzy Amerykańskiego Stowarzyszenia Optometrycznego To jedno ze źródeł, które może pomóc, powiedział Ronald Penner, okulista i prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Optometrycznego.

„Dla większości ludzi jest to zmiana w widzeniu kolorów” – powiedział Penner. „Następnego ranka kolory nie wydają się właściwe, mogą też być przez cały czas wyblakłe lub rozmazane. U innych mogą faktycznie wystąpić dziury w polu widzenia”.

Chociaż całość jest uważana za najbardziej ekscytującą część całkowitego zaćmienia słońca, kryje się za tym coś więcej Odcinki specjalne, które należy monitorować Zanim nadejdzie ten ważny moment.

READ  „Amazing” – po raz pierwszy oglądanie Mgławicy Kocie Oko w 3D

Oprócz tygodni i miesięcy poprzedzających zaćmienie, najdłuższą fazą wydarzenia było zaćmienie częściowe, podczas którego Księżyc powoli przesuwał się nad Słońcem. Faza ta trwała od 70 do 80 minut.

Ale świetnym znakiem dla widzów było to, że niebo zaczęło ciemnieć i przybierać niesamowity szary kolor, około 15 do 20 minut przed całkowitym zaćmieniem.

Potem nastąpiło kilka etapów w krótkich odstępach czasu, zanim światło słoneczne całkowicie zniknęło z pola widzenia.

Heinza Petera Badera/Reuters

Zaćmienie Baileya to krótka faza zaćmienia, która ma miejsce tuż przed całkowitym zaćmieniem.

Obserwatorzy nieba zaobserwowali kropelki światła słonecznego tworzące się wokół Księżyca, zwane ziarnami Baileya, gdy światło słoneczne przepływa przez kratery i doliny na powierzchni Księżyca. Po około 30 sekundach do minuty niektóre z tych kropel zdawały się łączyć, tworząc jasny efekt „diamentowego pierścienia” na około minutę przed zakończeniem.

Podczas całkowitego zaćmienia świetlisty blask korony Słońca, czyli gorącej atmosfery zewnętrznej, oraz jej słabe światło są widoczne tylko wtedy, gdy niezwykle jasna powierzchnia Słońca jest zasłonięta.

Chociaż głównym wydarzeniem jest całość, na niebie w pobliżu zaćmienia pojawiło się także kilka punktów świetlnych, należących do Jowisza, Wenus, Marsa i słabego światła Saturna.

NASA/JPL-Caltech

Szukaj punktów świetlnych reprezentujących planety widoczne na niebie podczas zaćmienia.

Według naukowców z zoo w Fort Worth i Dallas Zoo w Teksasie podczas przelotnej ciemności totalności niektóre dzienne zwierzęta z ogrodów zoologicznych przygotowywały się do snu, podczas gdy stworzenia nocne, takie jak sowy i sowy katta, zaczęły się poruszać. Poprzez projekty obywatelskie Do udziału zaproszona jest publiczność W niektórych badaniach przeprowadzonych w poniedziałek.

W ciągu kilku chwil całkowitego zaćmienia lokalna temperatura spadła do… 9 stopni Fahrenheita w niektórych obszarach.

Subskrybuj CNN Biuletyn teorii cudów naukowych. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.

READ  Ostatnie selfie lądownika marsjańskiego na Czerwonej Planecie pokazuje, dlaczego jego misja się zakończyła

Fernando Llano/AP

Astronomowie-amatorzy przygotowują się do obserwacji całkowitego zaćmienia słońca w Mazatlan w Meksyku, które odbędzie się w poniedziałek.

Pozostaje tylko czekać na kolejny taki niebiański spektakl w Stanach Zjednoczonych.

Mieszkańcy Alaski będą mogli dojrzeć całkowite zaćmienie słońca 30 marca 2033 r., a podczas tego wydarzenia częściowe zaćmienie słońca będzie widoczne nad większą częścią Stanów Zjednoczonych.

Całkowite zaćmienie Słońca nie będzie ponownie widoczne w sąsiednich Stanach Zjednoczonych aż do 22 sierpnia 2044 r., ale całość wystąpi tylko w Północnej Dakocie i Montanie, a także w północnej Kanadzie.

Następne całkowite zaćmienie słońca nastąpi 12 sierpnia 2045 r. od wybrzeża do wybrzeża obejmującego 48 niższych stanów. Trasa całkowitego zaćmienia będzie przebiegać nad Kalifornią, Nevadą, Utah, Kolorado, Kansas, Oklahomą, Arkansas, Mississippi i Alabamą . i Floryda, z częściowym zaćmieniem widocznym w innych stanach.

Nie przegap nadchodzących historii o zaćmieniach i kosmosie! Śledź temat astronomii Zobacz najnowsze historie w swoim spersonalizowanym kanale za pomocą bezpłatnego konta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *