Całoroczny zysk Saudi Aramco wzrósł ponad dwukrotnie w wyniku wyższych cen ropy naftowej

Pracownik przeprowadza inspekcję zakładu naftowego Saudi Aramco w Abqaiq w Arabii Saudyjskiej, 12 października 2019 r.

Maksym Szemetow | Reuters

Saudyjski gigant naftowy Aramco w niedzielę poinformował o wzroście całorocznego zysku, odnotowując wzrost zysku netto rok do roku do 110 miliardów dolarów.

Zysk netto Aramco za 2021 r. wzrósł o 124% do 110 mld USD w 2021 r., w porównaniu do 49 mld USD w 2020 r., ze względu na wyższe ceny ropy naftowej, wzmocnienie marż rafineryjnych i chemicznych, konsolidację biznesu chemicznego, SABIC, wyniki za cały rok.

Liczby były zgodne z oczekiwaniami, a analitycy ankietowani przez Reuters prognozowali dochód netto w wysokości 109,7 miliarda dolarów na cały rok. Akcje Aramco na saudyjskiej giełdzie wzrosły po niedzielnym handlu o około 4%.

„Nasze dobre wyniki są świadectwem naszej dyscypliny finansowej, odporności na zmieniające się warunki rynkowe i niezachwianej koncentracji na długoterminowej strategii wzrostu, która ma na celu wzrost wartości dla naszych akcjonariuszy” – powiedział dyrektor generalny Aramco Amin Nasser w oświadczeniu o wynikach.

kolec oleju

Aramco skorzystało na wzroście cen ropy w 2021 r., zgodnie z międzynarodowym standardem Brent surowy Pod koniec roku wzrósł powyżej 80 dolarów za baryłkę, co oznacza wzrost o prawie 50% w okresie 12 miesięcy. Brak dostaw dołączył do złożonego zestawu czynników, które stworzyły wielką niepewność w całym kompleksie energetycznym i towarowym, nawet przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

„Chociaż warunki gospodarcze znacznie się poprawiły, perspektywy pozostają niepewne ze względu na różne czynniki makroekonomiczne i geopolityczne” – dodał. Dzieje się tak po tym, jak Międzynarodowa Agencja Energii ostrzegła, że ​​rynek ropy zmierza w tym kierunku „Największy kryzys dostaw od dziesięcioleci” Z rosyjskimi sankcjami i kupującymi, którzy trzymają się z daleka od eksportu.

„Widzimy duży popyt na ropę. Niestety, mamy do czynienia z kurczeniem się światowych wolnych mocy produkcyjnych w połączeniu z niskimi zapasami i brakiem inwestycji” – powiedział Nasser w niedzielnym apelu dotyczącym zarobków. Obwiniał także „plan przejścia Całkowicie nierealneObecna dynamika cen.

Wynik i apel o zarobki pojawiły się również kilka godzin po tym, jak władze saudyjskie potwierdziły kolejny atak na obiekty Aramco w niedzielę Rebelianci Houthi używają rakiet i dronów do namierzania co najmniej sześciu lokalizacji W całej Arabii Saudyjskiej, w tym magazyn paliw Aramco i fabryka skroplonego gazu ziemnego.

„Nie było obrażeń ani zgonów i nie miało to wpływu na dostawy firmy do klientów” – powiedział Nasser.

„Wykazaliśmy naszą zdolność do szybkiego i skutecznego reagowania”, powiedział Nasser, odnosząc się do odpowiedzi Aramco na: Poważny atak na jego obiekty w 2019 r.. „Udało nam się szybko przywrócić działalność, zapewniając jednocześnie niezawodność dostaw dla naszych klientów”.

Specjalny plan płatności

Aramco ogłosiło również wypłatę dywidendy w czwartym kwartale w wysokości 18,8 miliarda dolarów, która ma zostać wypłacona w pierwszym kwartale 2022 roku. Wypłaty obejmują wzrost wolnych przepływów pieniężnych do 107,5 miliarda dolarów w 2021 roku w porównaniu do 49,1 miliarda dolarów w 2020 roku.

Aramco poinformowało, że zarekomenduje wykorzystanie 4 miliardów dolarów z zysków zatrzymanych na wypłatę akcji premiowych inwestorom, pod warunkiem uzyskania zgody. Zgodnie z rekomendacją akcjonariusze otrzymają 1 akcję gratis za każde 10 posiadanych akcji. W rezultacie dywidenda za 2021 r. wyniosła 75 miliardów dolarów w gotówce plus wolne akcje.

Dane dotyczące zarobków wyraźnie kontrastują z zarobkami firmy w 2020 r., które odnotowały 44% spadek w porównaniu z poprzednim rokiem z powodu załamania popytu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Nasser opisał wtedy rok fiskalny Aramco 2020 jako jeden z „najtrudniejszych” lat w najnowszej historii.

zwiększyć pojemność

Firma zapowiedziała również, że zainwestuje w zwiększenie zdolności produkcyjnych ropy naftowej do 13 milionów baryłek dziennie do 2027 r., rozszerzy produkcję płynną na chemikalia i będzie dążyć do zwiększenia produkcji gazu o ponad 50% do 2030 r.

Aramco powiedział również, że chce osiągnąć emisje netto gazów cieplarnianych z Zakresu 1 i 2 w ramach swoich w pełni posiadanych aktywów do 2050 r. Zakres 1 odnosi się do bezpośrednich emisji ze źródeł będących własnością firmy lub przez nią kontrolowanych, podczas gdy Zakres 2 obejmuje emisje pośrednie z wytwarzania energii zakupione konsumowane przez firmę.

„Wykonujemy swoją część, ale to nie wystarczy. Inni gracze w branży również muszą dołożyć swoją część i zwiększyć inwestycje” – powiedział Nasser, zauważając, że popyt na ropę będzie w nadchodzących latach nadal przyspieszał.

Nakłady inwestycyjne w 2021 r. wyniosły 31,9 mld USD, co oznacza wzrost o 18% w porównaniu z 2020 r., głównie dzięki wzmożonej działalności związanej z przyrostami ropy naftowej, pilotażową gazownią i programami wiertniczymi. Aramco spodziewa się, że wydatki kapitałowe w 2022 r. wyniosą około 40-50 miliardów dolarów, a dalszy wzrost spodziewany jest do około połowy dekady.

READ  Netflix, AMEX i dwie największe firmy księgowe zrywają z Rosją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *