Ceny hurtowe prawdopodobnie wzrosną ponownie w styczniu wraz ze wzrostem inflacji

cena całkowita Prawdopodobnie ponownie przyspieszy w styczniu, ponieważ silny popyt konsumencki i przeszkody w łańcuchu dostaw związane z pandemią nadal napędzają najwyższą stopę inflacji od dziesięcioleci.

Departament Pracy opublikuje swój Indeks Cen Producentów we wtorek rano, dostarczając świeżego wglądu w to, jak wysoka była styczniowa inflacja. Ekonomiści Spodziewamy się miernika – który mierzy hurtową inflację zanim dotrze do konsumentów – że ceny w styczniu wzrosły o 0,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Red Hot Inflacja może kosztować większość Amerykanów 276 USD miesięcznie

Byłoby to więcej niż w grudniu, kiedy ceny wzrosły zaledwie o 0,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Gwałtowny wzrost cen hurtowych następuje zaraz po Osobny raport do Ministerstwa Pracy Opublikowane w zeszłym tygodniu pokazały, że ceny konsumpcyjne wzrosły w styczniu o 7,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, największy wzrost od lutego 982, kiedy inflacja osiągnęła 7,6%. Konsumenci płacą więcej za codzienne potrzeby, w tym sklep spożywczyi benzyna i samochody.

Oszałamiający odczyt – oznaczający ósmy miesiąc z rzędu, w którym skala była powyżej 5% – prawdopodobnie wywrze presję Rezerwa Federalna Aby wytyczyć śmielszy kurs normalizacji polityki pieniężnej. Powszechnie oczekuje się, że bank centralny podniesie stopy procentowe w marcu, ale gorętszy niż oczekiwano raport o inflacji może oznaczać, że decydenci polityczni rozpoczęli ogromną podwyżkę o pół punktu.

Podwyżka stóp procentowych prowadzi do wzrostu oprocentowania kredytów konsumenckich i biznesowych, spowalniając gospodarkę, zmuszając je do ograniczania wydatków.

Pracownicy rozładowują dostawy żywności na Union Market w Waszyngtonie, 9 lutego 2022 r. (Zdjęcie: Stephanie Reynolds/AFP za pośrednictwem Getty Images)/Getty Images)

Mike Lowingart, dyrektor zarządzający strategii inwestycyjnej w firmie e*commerce, powiedział po raporcie CPI. „W tym momencie poglądy na te aspekty są rozsiane po całej mapie, więc jest wiele rzeczy, których rynek musi być niepewny”.

READ  Euro wzrosło, gdy prezes EBC Lagarde powiedziała, że ​​inflacja pozostaje zbyt wysoka

Zabierz swoją firmę FOX w biegu, klikając tutaj

Prezes Fed, Jerome Powell, pozostawił otwartą możliwość podwyżki stóp na każdym posiedzeniu w tym roku i odmówił wykluczenia bardziej agresywnej podwyżki stóp procentowych o pół punktu procentowego, ale powiedział, że ważne jest, aby być „skromnym i inteligentnym”.

„Będziemy kierować się napływającymi danymi i ewoluującymi oczekiwaniami” – powiedział dziennikarzom podczas posiedzenia banku centralnego w sprawie ustalania polityki w zeszłym miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *