Ceny mieszkań spadły w czerwcu w rekordowym tempie, według danych firmy mieszkaniowej

Znak przed domem na sprzedaż 14 lipca 2022 r. w San Francisco w Kalifornii. Liczba domów na sprzedaż w USA wzrosła w czerwcu o 2% po raz pierwszy od 2019 roku.

Justin Sullivan | Obrazy Getty

Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych i inflacja w całej gospodarce gwałtownie obniżyły popyt na mieszkania w czerwcu, zmuszając ceny domów do spadku.

Ceny domów są nadal wyższe niż rok temu, ale wzrost spowolnił w najszybszym tempie w czerwcu, według Black Knight, firmy zajmującej się oprogramowaniem hipotecznym, danymi i analizami, która zaczęła śledzić te wskaźniki na początku lat 70. XX wieku. Roczne tempo wzrostu cen spadło o dwa punkty procentowe z 19,3% do 17,3%.

Wzrosty cen pozostają silne ze względu na brak równowagi między podażą a popytem. Rynek mieszkaniowy od lat boryka się z poważnymi niedoborami. Silny popyt podczas pandemii koronawirusa zaostrzył go.

Nawet gdy ceny domów gwałtownie spadły podczas recesji 2007-2009, najsilniejsze spowolnienie w ciągu jednego miesiąca wyniosło 1,19 punktu procentowego. Nie oczekuje się, że ceny spadną w skali całego kraju, biorąc pod uwagę ogólną siłę rynku mieszkaniowego, ale z pewnością mają miejsce wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Według Daily Mortgage News średnia 30-letnia stopa oprocentowania kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu przekroczyła w czerwcu ponad 6%. Od tego czasu spadł z powrotem do niższego zakresu 5%ale to wciąż znacznie powyżej 3% pasma na początku tego roku.

„Spowolnienie było szeroko rozpowszechnione wśród 50 największych rynków w całym metropolii, a niektóre obszary odnotowały większe ochłodzenie” — powiedział Ben Grabowski, prezes Black Knight Data & Analytics. „W rzeczywistości 25% głównych rynków amerykańskich odnotowało w czerwcu trzypunktowe spowolnienie wzrostu, z czteropunktowym spowolnieniem o cztery punkty procentowe lub więcej w samym tylko tym miesiącu”.

Graboske twierdzi, że chociaż było to największe ochłodzenie w historii w skali kraju, rynek będzie musiał zobaczyć kolejne sześć miesięcy tego rodzaju spowolnienia, aby wzrost cen powrócił do długoterminowych średnich. Szacuje, że pełne odzwierciedlenie skutków stóp procentowych w cenach mieszkań zajmuje około pięciu miesięcy.

READ  Wiadomości na żywo: Chiny mają już za sobą szczyt Covid-19, powiedział wicepremier na wiecu w Davos

Rynki doświadczające największych spadków to te, które wcześniej miały najwyższe ceny w kraju. Mediana cen domów w San Jose w Kalifornii spadła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy o 5,1%, co jest największym spadkiem ze wszystkich głównych rynków. To obniżyło cenę o 75 000 USD.

W Seattle ceny spadły o 3,8% w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, czyli o 30 000 USD. San Francisco, San Diego i Denver są blisko pięciu największych rynków z największymi obniżkami cen.

Spadek cen zbiega się z gwałtownym wzrostem podaży domów na sprzedaż, o 22% w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, według Black Knight. Jednak zasoby są nadal o 54% poniżej poziomów z lat 2017-2019.

„Przy ogólnokrajowym niedoborach wynoszących ponad 700 000 notowanych na giełdzie, potrzeba ponad roku tych rekordowych wzrostów, aby poziomy zapasów w pełni powróciły do ​​normy” – powiedział Grabowski.

Spadające ceny nie wpłyną na przeciętnego właściciela domu tak bardzo, jak w tym czasie Wielka RecesjaPonieważ dzisiejsi właściciele domów mają znacznie większy kapitał własny. Ograniczone IPO i kilka lat agresywnych podwyżek cen spowodowały, że kapitał na rynku nieruchomości osiągnął rekordowy poziom.

Mimo to dla niektórych problemem może być ostatnio silny popyt na rynku. Około 10% nieruchomości obciążonych hipoteką zostało zakupionych w ubiegłym roku, więc niższe ceny mogą spowodować, że niektórzy kredytobiorcy znacznie obniżą swoje pozycje kapitałowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *