Główne różnice w opinii lekarzy

W porze deszczowej zachorowalność na ospę jest wysoka.

Nowe Delhi:

Powszechne objawy wysypki skórnej i gorączki zarówno u małp, jak i ospy wietrznej wywołały zamieszanie wśród społeczeństwa, chociaż lekarze podkreślają, że objawy tych dwóch chorób wirusowych różnią się sposobem, w jaki manifestują się u pacjentów.

Radzili skonsultować się z lekarzem, aby wyjaśnić wątpliwości.

Ospa małp to wirusowa choroba odzwierzęca (wirus przenoszony ze zwierząt na ludzi), która choć klinicznie mniej ciężka, ma objawy podobne do tych obserwowanych w przeszłości u pacjentów z ospą prawdziwą.

Podczas monsunów ludzie są bardziej podatni na infekcje wirusowe i w tym czasie przypadki ospy wietrznej są często obserwowane wraz z innymi infekcjami, które również wykazują objawy, takie jak wysypka i nudności, powiedział dr Ramanjit Singh, konsultant dermatologii w szpitalu Medanta.

„Z powodu tej sytuacji niektórzy pacjenci są zdezorientowani i źle rozumieją ospę wietrzną i ospę małp. Pacjent może określić, czy ma ospę małpią, czy nie, rozumiejąc sekwencję i początek objawów” – powiedział dr Ramanjit Singh.

Aby wyjaśnić dalej, małpia ospa zwykle zaczyna się od gorączki, złego samopoczucia, bólu głowy, czasami bólu gardła i kaszlu oraz limfadenopatii (węzły chłonne), z których wszystkie pojawiają się cztery dni przed zmianami skórnymi, wysypką i innymi problemami. Rozprowadź na oczach i ciele.

Inni eksperci są zgodni i oprócz zmian skórnych w przypadku małpiej ospy występują inne objawy, ale zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

W kilku niedawno zgłoszonych przypadkach dwa przypadki podejrzenia małpiej grypy okazały się być ospą wietrzną.

Podejrzany z ospą małpią, który został przyjęty do Lok Naik Jai Prakash Narayan Hospital (LNJP) w Delhi w zeszłym tygodniu z gorączką i urazami, uzyskał negatywny wynik testu na infekcję, ale zdiagnozowano u niego ospę wietrzną. Podobnie, obywatel Etiopii, który odwiedził Bengaluru, został przebadany w kierunku ospy monicy, ale potwierdzono, że ma ospę prawdziwą.

READ  Covid-19: Departament Energii USA ocenia, że ​​wirus mógł być spowodowany wyciekiem z laboratorium, wzmacnia oddział amerykańskiego Intela

Jak dotąd Indie zgłosiły cztery przypadki małpiej grypy – trzy z Kerali i jeden z Delhi. Dr Satish Koul, dyrektor ds. chorób wewnętrznych w Fortis Memorial Research Institute, mówi: „W małpiej gorączce zmiany są większe niż w przypadku ospy prawdziwej. W małpiej gorączce zmiany pojawiają się na dłoniach i podeszwach stóp. Dni, ale nie w małpiej ospie. są pęcherzyki i swędzą u chikungunya. Dr Satish Kaul powiedział, że w małpiej gorączce czas trwania gorączki jest dłuższy, a węzły chłonne są powiększone u takiego pacjenta.

Dr SCL Gupta, dyrektor medyczny szpitala Batra, opracowując wirusa wywołującego ospę wietrzną, powiedział, że ospa wietrzna jest wirusem kwasu rybonukleinowego (RNA), który nie jest tak poważny, ale może prowadzić do wykwitów skórnych. „To sezon ospy wietrznej. Ogólnie rzecz biorąc, w porze deszczowej występuje wilgotność, wzrost temperatury, nasiąkanie wodą, wilgoć i mokre ubrania, a wszystko to prowadzi do rozwoju wirusa.

„Z tą chorobą wiąże się również aspekt religijny. Ludzie uważają ją za „bóstwo”, więc tacy pacjenci nie są leczeni żadnymi lekami. Są odizolowani i mają czas na wyzdrowienie” – powiedział.

Mówiąc o małpiej ospie, dr SCL Gupta wyjaśnił, że taki wirus wymaga żywiciela zwierzęcego, ale ustępuje samoistnie z bólem gardła, gorączką i normalnymi objawami wirusowymi.

„Głównym objawem tego wirusa są wykwity z płynami w organizmie. Prowadzi to do infekcji wirusowej, która osłabia odporność organizmu. Ale komplikacje wynikają z jego powikłań. Każda infekcja bakteryjna prowadzi do ropy i pęcherzy. Powoduje dalsze komplikacje w organizmie „Teraz małpia ospa jest w fazie młodzieńczej Nie mamy odpowiedniego leczenia. Izolujemy podejrzanego pacjenta i leczymy go zgodnie z objawami. W przypadku infekcji gardła stosujemy leki generyczne, które zwykle przyjmujemy. A więc mamy tu do czynienia z leczeniem objawowym” – powiedział.

Lekarze otrzymali również pytania o to, czy wcześniejsza infekcja ospy wietrznej uodparnia pacjenta na ospę monikową, a odpowiedź brzmi: nie.

READ  CDC wzywa Amerykanów do noszenia najbezpieczniejszej maski lub respiratora, jaką kiedykolwiek będą nosić

Dr Rajinder Kumar Singhal, starszy dyrektor i kierownik oddziału w szpitalu BLK Max w New Delhi, powiedział, że oba są wywoływane przez różne wirusy, sposób przenoszenia jest inny, a poprzednia infekcja nie zapewnia żadnej ochrony przed nowymi. Podkreślił jednak, że ludzie, którzy otrzymali szczepionkę przeciwko ospie, byli mniej narażeni na zachorowanie na małpią grypę.

„Szczepienie przeciwko ospie zostało przerwane po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że ​​choroba została całkowicie wyeliminowana do 1979-80. Osoby urodzone przed 1980 r., które otrzymały szczepionkę przeciwko ospie, były mniej narażone na zarażenie ospy małpiej. Wirusy z tej samej rodziny” – dodał. Dr Rajinder Kumar Singhal.

Ze względu na podobieństwo między ospą prawdziwą a małpią, kilka krajów zezwoliło na podawanie szczepionek przeciwko ospie, ale jeszcze nie w Indiach. „Wirus jest w młodym stadium i lekarze wciąż go odkrywają” – dodał dr SCL Gupta.

(Oprócz nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez pracowników NDTV i została opublikowana z konsorcjalnego kanału.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *