Pola ryżowe na pajęczej sieci we Flores w Indonezji. Indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazuje, że międzynarodowe ceny ryżu rosną już piąty miesiąc z rzędu, osiągając najwyższy poziom od 12 miesięcy, zgodnie z najnowszymi danymi z maja opublikowanymi w zeszłym tygodniu.
Tanotkage i Engstage
W ostatnich miesiącach ceny żywności rosły. A obserwatorzy branży powiedzieli, że ryż, podstawowy pokarm w większości Azji, może być następny.
Wzrosły ceny wielu produktów spożywczych, od pszenicy i innych zbóż po mięso i oleje. Było to spowodowane wieloma czynnikami, w tym wysokimi kosztami nawozów i energii w minionym roku oraz wojną rosyjsko-ukraińską.
Zakazy eksportu żywności lub poważne zakłócenia dotyczyły Indii (pszenica), Ukrainy (pszenica, owies, cukier itp.) oraz Indonezji (olej palmowy).
Ryż może być następny w kolejce. Organizacja Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Indeksu Cen Żywności już pokazuje międzynarodowe ceny ryżu Czołganie się przez piąty miesiąc z rzędu, aby osiągnąć 12-miesięczny szczytWedług ostatnich majowych danych opublikowanych w zeszłym tygodniu.
Eksperci twierdzą, że produkcja ryżu jest nadal obfita. Jednak wyższe ceny pszenicy i ogólnie wyższe koszty uprawy sprawią, że ceny ryżu będą warte dalszego dążenia.
Jest więc argument, który należy przedstawić… jeśli rynek wskazuje na wzrost cen, dlaczego rolnicy nie mieliby korzystać z wyższych cen?
drogocenny meh
Międzynarodowy Instytut Badań Ryżu
„Musimy monitorować ceny ryżu w przyszłości, ponieważ wyższe ceny pszenicy mogą prowadzić do substytucji ryżu, wzrostu popytu i zmniejszenia istniejących zapasów” – powiedział Sonal Varma, główny ekonomista japońskiego Nomura Bank.
ryzyko protekcjonizmu
Powiedziała CNBC, że środki protekcjonistyczne „w rzeczywistości z różnych powodów zaostrzają presję cenową na całym świecie”.Znaki drogowe Azji.„Koszty pasz i nawozów dla rolnictwa już rosną, a ceny energii zwiększają koszty wysyłki” – dodała.
„Istnieje więc ryzyko, że zobaczymy więcej protekcjonizmu ze strony krajów” – powiedział Varma.
Podkreśliła jednak, że ryzyko dla ryżu pozostaje niskie, ponieważ światowe zapasy ryżu są obfite, a zbiory w Indiach mają być dobre tego lata.
„W tej chwili byłbym bardziej zaniepokojony wprowadzeniem przez Indie zakazu eksportu ryżu w nadchodzących tygodniach – tak jak myśleli po pszenicy i cukrze” – powiedział CNBC David Laborde, starszy badacz w Międzynarodowym Instytucie Badań nad Polityką Żywnościową. .
Indie i Chiny to dwaj najwięksi producenci ryżu na świecie, stanowiący ponad połowę światowej produkcjiWedług Światowego Forum Ekonomicznego. Wietnam jest piąty co do wielkości, a Tajlandia jest na szóstym.
Indie nałożyły w maju zakaz eksportu pszenicy, powołując się na potrzebę „zarządzania ogólnym bezpieczeństwem żywnościowym kraju”. Nałożyła również ograniczenia na cukier już kilka dni po zakazie stosowania pszenicy.
Czy preferowane są wyższe ceny?
Laborde powiedział, że wzrost cen byłby znacznie lepszy niż jakikolwiek zakaz eksportu.
„Musimy rozróżnić między wyższymi cenami, które rekompensują wyższe koszty i przynoszą korzyści rolnikom (i pomagają im produkować), a zakazami eksportu”, które podnoszą ceny na rynkach światowych, ale obniżają ceny na rynkach lokalnych, powiedział.
Navis Mih, regionalny przedstawiciel Azji Południowej w Międzynarodowym Instytucie Badań nad Ryżem, dodał, że rosnące na całym świecie koszty energii stanowią dużą część kosztów produkcji ryżu.
„Więc należy przedstawić argument… jeśli rynek sygnalizuje wzrost cen, dlaczego rolnicy nie mieliby korzystać z wyższych cen?” Nafees powiedział CNBC:Squawk Box Asia.„
Jednak wzrost cen ryżu mocno dotknie wielu w Azji, która jest największym konsumentem tego towaru.
„Tak więc w Azji Południowo-Wschodniej i na Pacyfiku są kraje takie jak Timor Wschodni, Laos, Kambodża i oczywiście miejsca takie jak Indonezja, która [has a] Bardzo duża populacja, z których wiele jest niepewnych żywności, ucierpi, jeśli ceny będą nadal rosły i pozostaną na bardzo wysokim poziomie” – powiedział Nafees.
Znacznie wyższe niż poziomy sprzed pandemii
Frederic Carrier, dyrektor zarządzający i szef strategii inwestycyjnej w RBC Wealth Management, powiedział, że indeks cen żywności ONZ wykazał, że ceny są teraz o 75% wyższe niż poziomy sprzed pandemii.
„Niedobory siły roboczej związane z pandemią i rosyjską inwazją na Ukrainę pogorszyły sytuację, zmniejszając dostawy żywności i jeszcze bardziej podnosząc ceny energii”, napisała w czerwcowym raporcie.
Około jedna trzecia kosztów produkcji żywności jest związana z energią, powiedział Carrier. W szczególności nawozy są energochłonne w produkcji, a ceny rosną od zeszłego roku.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.