Chiński okręt wojenny rozpoczyna ćwiczenia z ogniem w pobliżu Tajwanu

FUZHOU, Chiny, 8 kwietnia (Reuters) – Chiński okręt wojenny rozpoczął w sobotę ćwiczenia z ogniem na morzu naprzeciw Cieśniny Tajwańskiej, ostatnie ćwiczenia wojskowe Pekinu.

Amfibia desantowa – zdolna do przewożenia żołnierzy i pojazdów – wystrzeliła wiele armat w obszar zatoki Luoyan u wybrzeży prowincji Fujian, około 50 km (30 mil) na północny zachód od wysp Matsu w pobliżu kontrolowanego przez Tajwan kontynentu.

Chiny traktują demokratycznie rządzoną wyspę Tajwan jako własne terytorium i nigdy nie zrezygnowały z użycia siły, by przejąć nad nią kontrolę. Rząd Tajwanu zdecydowanie sprzeciwił się twierdzeniom Chin.

Z dziobu pancernika widać było dym i flary wystrzałów, gdy strzelał bombami do celów na lądzie i morzu. Łodzie rybackie i statki towarowe pływają w pobliżu i omijają strefę ćwiczeń.

Odkąd Republika Chińska uciekła do Tajpej w 1949 roku po przegranej wojnie domowej z siłami komunistycznymi Mao Zedonga, okręt wojenny nie skierował się na nawietrzne wyspy Matsu, które są kontrolowane przez Tajwan.

Region ten jest postrzegany jako wczesny cel dla Pekinu w przypadku ekspansji militarnej.

Chińskie Dowództwo Teatru Wschodniego, jedno z pięciu dowództw Armii Ludowo-Wyzwoleńczej monitorujące Morze Wschodniochińskie, w tym Cieśninę Tajwańską, poinformowało, że przeprowadzi trzydniowe patrole gotowości bojowej wokół Tajwanu. Ochrona integralności terytorialnej Tajwanu i Chin.

Ćwiczenia zostały zaplanowane na północy, południu i wschodzie wyspy Tajwan po tym, jak tajwańska prezydent Tsai Ing-wen spotkała się w środę w USA z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym, co rozgniewało Pekin.

Pracownik rafinerii ropy naftowej o nazwisku Zhao w wiosce na południowy wschód od miejsca wiercenia powiedział Reuterowi, że dorastał w Qingdao, tuż przy wybrzeżu, i był przyzwyczajony do oglądania ćwiczeń wojskowych.

„Nie wiedziałem, że są tu praktyki, dopóki nie przyjechałem, ale nie jestem zaskoczony, ponieważ wiele ich widziałem” – powiedział 40-letni Zhao.

READ  Złapanie szpuli przez Byrona Buxtona rozpoczyna pierwszą grę potrójną 8-5 w zarejestrowanej historii MLB.

Zapytany o Tajwan, Zhao powiedział, że ma nadzieję, że obie strony „zjednoczą się” tak szybko, jak to możliwe.

Czterdzieści dwa chińskie samoloty bojowe przekroczyły w sobotę wrażliwą linię środkową Cieśniny Tajwańskiej. Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że wykryło osiem chińskich okrętów.

W oddalonym o 68 mil morskich miejscu turystycznym w Fujian’s Pingtan, jednym z punktów położonych najbliżej Tajwanu, 25-letni student college’u o nazwisku Chen powiedział, że ma nadzieję, że Chiny odzyskają Tajwan za jego życia.

„Osobiście wierzę, że Tajwan można odbudować w sposób pokojowy” – powiedział. „Ćwiczenia są sposobem na pokazanie naszej narodowej siły”.

Reportaż Thomasa Petera i Josha Arslana; Dodatkowe raporty z Beijing Newsroom; Napisane przez Ryana Wu; Redakcja: William Mallard

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *