Chiński pocisk spada na Ziemię, NASA twierdzi, że Pekin nie udostępnił informacji

Widzowie obserwują rakietę Long March-5B Y3 niosącą moduł laboratoryjny Wentian z chińskiej stacji kosmicznej, która unosi się z miejsca startu statku kosmicznego Wenchang 24 lipca 2022 r. w Chinach. Chiny w niedzielę uruchomiły jeden z dwóch modułów laboratoryjnych, aby ukończyć swoją stałą stację kosmiczną.

Luo Yunfei | Serwis informacyjny w Chinach | Obrazy Getty

Chiński pocisk spadł na Ziemię w sobotę nad Oceanem Indyjskim, ale NASA powiedziała, że ​​Pekin nie udostępnił „konkretnych informacji o trajektorii”, niezbędnych do ustalenia, gdzie mogły spaść szczątki.

Amerykańskie Dowództwo Kosmiczne poinformowało, że rakieta Long March 5B ponownie weszła nad Ocean Indyjski około 12:45 czasu wschodniego (1645 GMT), ale zadała pytania dotyczące „technicznych aspektów ponownego wejścia w powietrze, takich jak miejsce uderzenia potencjalnego rozproszenia gruzu”. do Chin.

„Wszystkie kraje wykonujące loty kosmiczne powinny postępować zgodnie z ustalonymi najlepszymi praktykami i wnieść swój wkład w udostępnianie tego typu informacji z wyprzedzeniem, aby umożliwić wiarygodne prognozy potencjalnego ryzyka uderzenia gruzu” – powiedział Bill Nelson, administrator NASA. „Takie postępowanie ma kluczowe znaczenie dla odpowiedzialnego korzystania z przestrzeni kosmicznej i zapewnienia bezpieczeństwa ludzi na Ziemi”.

Malezyjscy użytkownicy mediów społecznościowych opublikowali wideo przedstawiające coś, co wyglądało na szczątki rakiet.

Aerospace Corp., finansowany przez rząd think tank non-profit w pobliżu Los Angeles, powiedział, że było lekkomyślne, aby pozwolić głównemu członowi rakiety – ważącemu 22,5 tony (około 48 500 funtów) – powrócić na Ziemię w niekontrolowanym powrocie.

Na początku tego tygodnia analitycy powiedzieli, że ciało rakiety rozpadnie się, gdy opadnie w atmosferę, ale jest na tyle duże, że wiele fragmentów prawdopodobnie przetrwa ognisty wnikanie szczątków deszczu na obszar o długości około 2000 kilometrów (1240 mil) i około 70 kilometrów. (44 mile).

Ambasada Chin w Waszyngtonie nie od razu skomentowała. Chiny powiedziały na początku tego tygodnia, że ​​będą dokładnie śledzić wrak, ale stwierdziły, że nie stanowi to znaczącego zagrożenia dla nikogo na ziemi.

READ  Misja księżycowa NASA Artemis 1 wciąż "rozpoczyna" na 16 listopada

Długi marzec 5B wystartował 24 lipca, aby dostarczyć jednostkę laboratoryjną do nowej chińskiej stacji kosmicznej na orbicie, co oznacza trzeci lot najpotężniejszej chińskiej rakiety od czasu jej pierwszego wystrzelenia w 2020 roku.

Kolejny chiński fragment Long March 5B wylądował na Wybrzeżu Kości Słoniowej w 2020 roku, uszkadzając kilka budynków w tym zachodnioafrykańskim kraju, chociaż nie zgłoszono żadnych obrażeń.

W przeciwieństwie do tego, powiedział, Stany Zjednoczone i większość innych krajów, które odbywają loty kosmiczne, zazwyczaj dokładają dodatkowych kosztów, aby zaprojektować swoje rakiety, aby uniknąć dużych, niekontrolowanych powrotów – co jest nieuniknione, w dużej mierze obserwowane, ponieważ duża część stacji kosmicznej NASA Skylab odpadła ziemia 1979 i wylądował w Australii.

W zeszłym roku NASA i inni oskarżyli Chiny o nieprzejrzystość po tym, jak rząd w Pekinie milczał na temat szacowanej ścieżki gruzu lub okna ponownego wejścia podczas ostatniego lotu rakiety w długim marcu w maju 2021 r.

Wrak z tego lotu wylądował bez szwanku na Oceanie Indyjskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *