Co „Jetsonowie” przewidzieli słusznie (i źle) o przyszłości?

Przygotuj się na spotkanie z Georgem Jetsonem – bo niedługo się urodzi.

Kultowy futurystyczny mężczyzna, który wciska guziki i jeździ latającym samochodem, wjeżdża do galaktyki 31 lipca 2022 r., zgodnie z prawem „Jetsonów”. Podczas gdy George świętuje swoje pierwsze urodziny, sam serial ma wkrótce obchodzić swoje 60. urodziny: premiera odbyła się 23 września 1962 roku, sto lat przed akcją.

Oznacza to, że mamy być tylko 40 lat od świata Jetsonów Rosie the Robot, maszyn do nici dentystycznej i budynków mieszkalnych wysoko ponad chmurami.

Dlaczego więc wciąż tkwimy na podłodze, czekając na nasze plecaki odrzutowe? I dlaczego po tylu latach nadal utrzymujemy nieco tandetny sitcom w starym stylu, który służy jako latarnia morska tego, co mogło być?

„Wciąż rozmawiamy o przyszłości w kategoriach Jetson” – powiedział Jared Baher-Brush, autor książki Hanna-Barbera: A History z 2021 roku. „Program, który pierwotnie trwał jeden sezon, miał ogromny wpływ na sposób, w jaki postrzegamy naszą kulturę i nasze życie”. („The Jetsons” w rzeczywistości ukazał się w dwóch częściach: jego oryginalny odcinek z lat 60. miał tylko 24 odcinki, a następnie ponowne uruchomienie z 1985 roku miało kolejne 50 odcinków.)

Czytaj dalej, aby zobaczyć, co „The Jetsonowie” mieli rację w sprawie przyszłości – i co zabawne, co poszło nie tak.

Natychmiastowe Prognozy

Dla publiczności w latach 60. telefon wizualny Jetsonów — kawałek sprzętu, którego stały ekran ustępuje miejsca obrazowi osoby próbującej się z tobą skontaktować — wydawał się snem.
Grupa Everetta

Pomimo scenerii sci-fi, serial był kwintesencją patriarchalnego sitcomu lat 60., pokazując, jak George, jego żona Jane, nastoletnia córka Judy i młody syn Elroy bez końca zaspokajają ich potrzeby za pomocą narzędzi robotów i wszechobecnych bieżni. kłótnia o pracę modela i dramat rodzinny.

Jednak „The Jetsons” „stanowi najważniejszy pojedynczy kawałek przyszłości XX wieku”, według Smithsonian Magazine.

Według Danny’ego Graydona, autora „The Jetsons: The Official Guide to the Cartoon Classic”, jedną z rzeczy, która wyraźnie odróżnia The Jetsons od innych filmów science fiction, jest to, że nie jest ani dystopijna, ani fantasy – z pewnością nie „Crazy Max”, ale nie Federacja, ale też pokojowy Star Trek.

READ  Strach i niepokój po Subs Subs Subs nie będzie już znakiem rozpoznawczym kinowych foteli Castro

„Próbowała uzyskać wybiegający w przyszłość obraz tego, gdzie możemy być sto lat po pierwszym wyemitowaniu programu” – powiedział Graydon.

Kobieta na spotkaniu wideo.
Kobieta na spotkaniu wideo.
Obrazy Getty

Dla publiczności w latach 60. telefon wizualny Jetsonów — kawałek sprzętu, którego stały ekran ustępuje miejsca obrazowi osoby próbującej się z tobą skontaktować — wydawał się snem.

Do 2022 roku wyrośliśmy z tej technologii, nawet nie zdając sobie z tego sprawy – i już mamy jej dość. Skype pojawił się na początku XXI wieku, a FaceTime pojawił się w 2010 roku. Dzięki pandemii wszyscy mamy szokujące wideoczaty, nawet jeśli nazwa „Zoom” brzmi jak Jetsons-y.

„To naprawdę niesamowite, jak bardzo jest dokładny, szczególnie w erze zoomu” – powiedział Bruch. „Zaczynamy żyć coraz częściej”.

Podczas gdy niegrzeczne pokojówki, takie jak Rosie, nie pojawią się w najbliższym czasie na rynku, my otrzymujemy pomoc w sprzątaniu w postaci Roomba – która w rzeczywistości opiera się na technologii min lądowych – i innych zrobotyzowanych mioteł sprzed wieków.

Warkot
Dron na niebie.
JCRice dla NY POst
Roomba.
Roomba.
Corbis przez Getty Images

Mamy również telewizory z płaskim ekranem Jetson, kamery, które mogą zajrzeć do wnętrza ciała i drony latające po niebie. W roku 2062 Elroy Jetson i jego przyjaciele oglądali powtórkę „Flintstonów” z tyłu klasy w telewizji – coś, co można teraz zrobić na Apple Watch, który ukazał się w 2015 roku. Urządzenia do noszenia na nadgarstku również nie mogą. tworzyć wideo z połączeń, jak widać, dodatkowe akcesoria mogą podjąć wyzwanie, a Apple ma wkrótce dodać kamerę do zegarków.

Graydon powiedział, że niedawno wypróbował aplikację do ćwiczeń na swoim Apple Watch i przypomniało mu to o odcinku, w którym George oglądał program ćwiczeń bez faktycznego udziału.

„Technologia dosłownie odbiera chęć robienia czegokolwiek dobrze” – powiedział.

Prawie gotowe, ale nie możesz tego użyć

Judy Jetson nakarmiła swoją rodzinę jednym naciśnięciem guzika.
Judy Jetson nakarmiła swoją rodzinę jednym naciśnięciem guzika.
Grupa Everetta

Matka Judy Jetson miała domowy automat, który za naciśnięciem guzika podawał śniadanie. Technologia ta istnieje technicznie od 2006 roku w postaci drukarek 3D do żywności, ale ogranicza się do wystaw, laboratoriów i zastosowań eksperymentalnych. Na przykład jeden startup używa drukarek 3D Steki ze składników wegetariańskich.

READ  Billy Joe Armstrong z Green Day mówi, że rezygnuje z amerykańskiego obywatelstwa: „F---America”

Podczas gdy świat czeka, aż te narzędzia staną się powszechnie dostępne, możesz Kup czerwcowy inteligentny piekarnik, który kosztuje około 1000 USD, działa przez Wi-Fi i może identyfikować przygotowywane potrawy. W międzyczasie inteligentne lodówki pozwolą Ci zobaczyć zawartość lodówki z telefonu, ale nadal musisz ją ugotować samodzielnie.

A to tylko kuchnia.

Czerwcowy Smart Oven, który kosztuje około 1000 USD, działa przez Wi-Fi i wykrywa gotowane potrawy.
Czerwcowy Smart Oven, który kosztuje około 1000 USD, działa przez Wi-Fi i wykrywa gotowane potrawy.
Kronika San Francisco przez Jet

Jetsonowie obiecali nam poranną rutynę pełną zrobotyzowanych maszyn do higieny, które jednocześnie myją włosy i zęby. Alternatywnie mamy kilka elektrycznych szczoteczek do zębów, które są reklamowane w podkaście i nadal używają baterii AA.

Bardziej zaawansowana pielęgnacja skóry – już ją mamy maski Który wystrzeliwuje światło LED na twoją twarz i domowe lasery, które przywracają powierzchnię twojej skórze. Film The Jetsonowie zdecydowanie nie docenił tego, jak bardzo wszystkim zależy na starzeniu się w 2022 roku.

Maszyna do mycia zębów "Jetsonowie."
Maszyna do mycia zębów w „The Jetsons”.
ABC
Judy Jetson czyści paznokcie maszyną.
Judy Jetson czyści paznokcie maszyną.
Grupa Everetta

Jeśli chodzi o transport, eksperymentalne wojskowe „torby odrzutowe” technicznie istnieją również w formie śmieci, ale nie można ich używać. A samochody autonomiczne mogą trafić na rynek przed 2062 r., jeśli się zatrzymają Zabijanie ludzi na ulicach.

Wielu fanów – w tym Browsh i Graydon – wymienia latające samochody jako długo cenionych wynalazek Jetsonów. Ale też realistycznie podchodzą do wyzwań.

„[A flying car] „Aż do pierwszego incydentu”, powiedział Brosh.

Prototyp latającego samochodu testowany przez japońską firmę we wrześniu 2020 roku.
Prototyp latającego samochodu testowany przez japońską firmę we wrześniu 2020 roku.
SkyDrive / KARTYWATOR / AFP przez Getty

Kapitalizm nadal istnieje w przyszłości, mimo że George Jetson pracuje tylko trzy godziny, trzy dni w tygodniu, naciskając guzik w fabryce kół zębatych. Brusch powiedział, że obraz dnia pracy jest tym, gdzie rzeczywistość różni się od świata „Jetsonów”, przynajmniej w Ameryce, która wciąż pozostaje w tyle za europejskimi narodami pod względem godzin, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i płatnego urlopu rodzinnego.

„W tym wieku myślę, że wielu z nas pracuje więcej niż kiedykolwiek” – powiedział. „Pomysł, że automatyzacja nie tylko ułatwi nam życie, doprowadził do paniki, że zastąpi ona pracę”.

READ  Proces Gwyneth Paltrow na żywo: potentat Goop wygrywa 1 $ odszkodowania za wyszeptanie ostatniej wiadomości do oskarżyciela o wypadek narciarski

Koniec z czynnikiem „wow”.

Rodzina w latającym samochodzie.
Rodzina w latającym samochodzie.
Grupa Everetta

Nigdy nie będziemy mieli nowego serialu, takiego jak „The Jetsons”, powiedział Graydon, ponieważ już nigdy nie będziemy naiwni co do przyszłości.

„Jeszcze trudniej jest stworzyć naprawdę niesamowite widoki przyszłości” – powiedział. „Technologia rozwija się tak szybko, że w rzeczywistości bardzo trudno jest osiągnąć efekt „wow”.

Do 2022 r. nasz optymizm co do przyszłości ustąpił miejsca jasnemu spojrzeniu na przeszkody: niekończące się zapotrzebowanie na energię, łańcuchy dostaw, zmiany klimatyczne, luki społeczno-ekonomiczne, bezwładność rządów i urojone bogactwa technologiczne za każdym razem. Nasza fantastyka naukowa stała się zdecydowanie ponura. Apple TV „Severance” wyobraża sobie świat, w którym dzień pracy technicznie nigdy się nie kończy, podczas gdy Westworld jest wypełniony zabójczymi robotami.

Rosie robotyczna pokojówka
Podczas gdy niegrzeczne pokojówki, takie jak Rosie, nie pojawią się w najbliższym czasie na rynku, mamy pomoc w sprzątaniu w postaci Roombas.
ABC

Teraz doświadczeni widzowie będą chcieli wiedzieć, jak wygląda świat poza kosmicznym domem Jetsona.

— A co z ludźmi na Ziemi? – spytał Brosh. – Czy oni nadal tam mieszkają?

Program w dużej mierze sugeruje, że Ziemia została spustoszona przez smog, zanieczyszczenia i ekstremalne warunki pogodowe, tworząc ponurą rzeczywistość, ponieważ ludzkość postanowiła żyć na szczycie swoich problemów, zamiast wprowadzać zmiany w stylu życia, aby je naprawić.

Kiedy się nad tym zastanowić, wszystkie postępy technologiczne w serialu wskazują na bardziej leniwą przyszłość, możliwą prekursorkę świata „WALL-E” Pixara, w którym nieświadomi ludzie prowadzą siedzący tryb życia, uciskani przez intrygujące roboty. W The Jetsons wszędzie są ruchome chodniki i zmotoryzowane krzesła; Budynki wyśrodkowane na niebie i tak uniemożliwiają chodzenie.

W kreskówce wszystko jest niesamowite, a mimo to nikt nie jest szczęśliwy – ale tak to zaplanowali twórcy.

„Mówi o idei, że jako istoty ludzkie zawsze będziemy mieli na co narzekać” – powiedział Graydon. „Jednym z problemów Utopii jest to, że jeśli stworzysz idealny świat, ten świat może być bardzo nudny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *