Prezydent USA Joe Biden podpisał w środę ustawę o sprzedaży lub zakazie.
Zaostrzenie kontroli Pekinu nad prywatnymi firmami wzbudziło obawy w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodnich co do stopnia kontroli Komunistycznej Partii Chin nad Byte Dance i przechowywanymi przez nią danymi.
TikTok wielokrotnie zaprzeczał twierdzeniom, że chiński rząd kontroluje Byte Dance.
„Jesteśmy pewni siebie i będziemy nadal walczyć o Twoje prawa w sądach” – powiedział szef TikTok, Sho Ji Siu, w filmie opublikowanym na platformie w tym tygodniu.
„Fakty i Konstytucja są po naszej stronie… Bądźcie pewni, nigdzie się nie wybieramy”.
Według TikTok chiński założyciel Byte Dance posiada 20% udziałów w spółce poprzez pakiet kontrolny.
Około 60% udziałów należy do inwestorów instytucjonalnych, w tym największych amerykańskich firm inwestycyjnych Carlyle Group, General Atlantic i Susquehanna International Group.
Pozostałe 20% jest własnością pracowników na całym świecie, a trzech z pięciu członków zarządu Byte Dance to Amerykanie.
Chiński rząd odrzucił takie obawy jako paranoję i ostrzegł, że zakaz TikTok „nieuchronnie powróci, by ugryźć Stany Zjednoczone”.
Jednak TikTok nie grozi natychmiastowy zakaz w USA.
Nowe prawo daje Byte Dance dziewięć miesięcy na sprzedaż firmy i dodatkowe trzy miesiące na wejście w życie zakazu.
Oznacza to, że termin sprzedaży może przypadać na rok 2025, po objęciu urzędu przez zwycięzcę wyborów prezydenckich w 2024 roku.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.