Chiny skazują biznesmena Xiao Jianhua na 13 lat więzienia, nakłada na jego firmę grzywnę w wysokości 8,1 miliarda dolarów

Ludzie przechodzą obok budynku pod podanym adresem biura Tomorrow Holdings w Pekinie, Chiny, 3 lutego 2017 r. REUTERS / Thomas Peter

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

PEKIN (Reuters) – W piątek sąd w Szanghaju skazał chińsko-kanadyjskiego miliardera Xiao Jianhua, który nie pojawiał się publicznie od 2017 roku, na 13 lat więzienia i nałożył na swoją grupę Tomorrow Holdings grzywnę w wysokości 55,03 miliarda juanów (8,1 miliarda dolarów), rekordowo wysoki w Chinach.

Pośredni Sąd Pierwszej Instancji w Szanghaju stwierdził, że Xiao i Tomorrow Holdings zostały oskarżone o nielegalną kradzież publicznych depozytów, zdradę stanu przy użyciu powierzonego mienia, nielegalne wykorzystanie funduszy i przekupstwo.

Dodała, że ​​wyrok został skrócony, ponieważ oboje przyznali się do swoich zbrodni i współpracowali w przywracaniu nielegalnych zysków i odzyskiwaniu strat.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Źródło bliskie biznesmenowi powiedziało Reuterowi, że urodzony w Chinach Xiao, znany ze swoich powiązań z elitą Chińskiej Partii Komunistycznej, był ostatnio widziany na wózku inwalidzkim z luksusowego hotelu w Hongkongu we wczesnych godzinach rannych z zakrytą głową .

Sąd stwierdził, że Xiao Guddan „poważnie naruszył nakaz zarządzania finansami” i „zaszkodził bezpieczeństwu finansowemu państwa”, a potentat biznesu ukarał za przestępstwa dodatkowe 6,5 miliona juanów.

Sąd stwierdził, że od 2001 do 2021 r. Xiao i Ghoda dostarczyły urzędnikom państwowym akcje, nieruchomości, pieniądze i inne aktywa o łącznej wartości ponad 680 milionów juanów, aby uniknąć nadzoru finansowego i szukać nielegalnych korzyści.

W lipcu 2020 r. chińscy regulatorzy przejęli dziewięć powiązanych z grupą instytucji w ramach rozprawy z ryzykiem stwarzanym przez konglomeraty finansowe. Czytaj więcej

Spośród dziewięciu czterech to firmy ubezpieczeniowe — Tianan China Property Insurance, Huaxia Life Insurance, Tianan Life Insurance i Yian P&C Insurance — a także New Times Trust i New China Trust. Papiery wartościowe, Guosheng Securities i kontrakty terminowe Guosheng.

READ  Nowe wideo z drona pokazuje pojazdy wojskowe i siły rosyjskie na ulicy Bucza zasypane ciałami cywilów

Sąd stwierdził, że od 2004 r. Xiao i Tomorrow kontrolowały liczne instytucje finansowe i internetowe platformy finansowe, w tym upadły Baoshang Bank, poprzez wiele warstw pośrednich udziałowców i anonimowego właściciela.

Powiedziała, że ​​Xiao wykorzystała nielegalne zyski do nabycia instytucji finansowych, handlu papierami wartościowymi i inwestycji zagranicznych. Ale przyznała, że ​​próbował się zrekompensować.

„Xiao Jianhua podjął godne pochwały środki, więc zgodnie z prawem jego wyrok został zmniejszony” – czytamy w oświadczeniu.

Zapytany o prawo Xiao do konsulatu jako obywatela Kanady na konferencji prasowej w piątek, rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział, że Xiao nie przysługuje takie prawa, jak chińskie prawo nie uznaje podwójnego obywatelstwa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady poinformowało, że wie o doniesieniach medialnych o wyroku i że jego urzędnicy będą monitorować sprawę i naciskać na dostęp do konsulatu.

„Brak przejrzystości w procesie prawnym pana Xiao jest głęboko niepokojący, podobnie jak ciągły brak dostępu do konsulatu, co uniemożliwia nam ocenę jego bezpieczeństwa” – powiedziała w oświadczeniu.

Tomorrow Holdings nie mógł od razu uzyskać komentarza.

(dolar = 6,8056 juana chińskiego)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Tony’ego Munro, Ziyi Tanga, Ryana Wu, Elaine Zhang, Eduardo Baptisty i Meg Shen; Redakcja: Stephen Coates i Clarence Fernandez

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *