Chiny symulują atak na Tajwan w drugim dniu szkolenia

  • Chińskie wojsko symuluje ataki na Tajwan
  • Tajwan monitoruje ruchy chińskich sił rakietowych
  • Stany Zjednoczone poinformowały, że ściśle monitorują chińskie ćwiczenia
  • Chiny rozpoczęły w sobotę trzydniowe ćwiczenia w pobliżu Tajwanu
  • Chiny rozgniewane wizytą prezydenta Tajwanu w USA

TAJPEJ, 9 kwietnia (Reuters) – Chińskie wojsko symulowało precyzyjne uderzenia na Tajwan podczas drugiego dnia ćwiczeń wokół wyspy w niedzielę, a ministerstwo obrony wyspy zgłosiło kilka sił powietrznych i monitoruje chińskie siły rakietowe.

Chiny, które twierdzą, że Tajwan rządzi demokratycznie jako własne terytorium, rozpoczęły trzydniowe ćwiczenia wojskowe wokół wyspy w sobotę, dzień po powrocie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen z krótkiej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Chińska telewizja państwowa poinformowała, że ​​wokół Tajwanu trwają patrole gotowości bojowej i ćwiczenia.

„Pod zjednoczonym dowództwem Centrum Dowodzenia Połączonymi Operacjami Teatru, wiele rodzajów jednostek przeprowadziło symulowane wspólne precyzyjne uderzenia na kluczowe cele na wyspie Tajwan i wokół niej, utrzymując ofensywną postawę wokół wyspy” – napisano.

Dowództwo chińskiego teatru wschodniego opublikowało krótką animację symulowanych ataków na swoim koncie WeChat, pokazującą pociski wystrzeliwane na Tajwan z lądu, morza i powietrza.

Chiny przeprowadzają symulowane ataki powietrzne i morskie na „zagraniczne cele wojskowe” na wodach u południowo-zachodniego wybrzeża Tajwanu – poinformowało Reutera źródło zaznajomione z sytuacją bezpieczeństwa w regionie.

„Tajwan nie jest ich jedynym celem”, powiedziało źródło, które wypowiadało się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do rozmawiania z mediami. „To jest bardzo ekscytujące.”

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że w niedzielę o godzinie 8:00 GMT wykryło 70 chińskich samolotów, w tym myśliwce Su-30 i bombowce H-6, oraz 11 statków wokół Tajwanu.

Ministerstwo powiedziało, że zwracają szczególną uwagę na siły rakietowe Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, które są odpowiedzialne za chiński system rakiet lądowych.

„Wojsko tego kraju uważnie obserwuje ruchy sił rakietowych chińskich komunistów za pośrednictwem wspólnego systemu wywiadowczego, obserwacyjnego i rozpoznawczego, a siły obrony powietrznej są w stanie wysokiej gotowości” – poinformowało ministerstwo.

READ  Senatorowie GOP wściekli, gdy Trump wysadza w powietrze delikatny kompromis w sprawie imigracji

Powtórzył, że siły tajwańskie nie będą „eskalować konfliktów ani powodować sporów” i „odpowiednio” zareagują na chińskie ćwiczenia.

Około 20 okrętów wojennych, w połowie z Tajwanu, w połowie z Chin, stacjonuje w pobliżu środkowej linii w Cieśninie Tajwańskiej, która przez lata służyła jako nieoficjalna bariera między obiema stronami, ale nie działała prowokacyjnie. .

Chiński lotniskowiec Shandong, który Tajwan monitoruje od zeszłego tygodnia, znajduje się obecnie 400 mil morskich od południowo-wschodniego wybrzeża Tajwanu i prowadzi ćwiczenia.

Zhao Xiaozuo z Chińskiej Akademii Nauk Wojskowych powiedział wspieranej przez państwo chińskiej gazecie Global Times, że po raz pierwszy Chiny otwarcie wypowiedziały się na temat symulowanych ataków na cele na Tajwanie.

Kluczowe cele obejmują infrastrukturę, taką jak pasy startowe, wojskowe obiekty logistyczne i cele mobilne, „aby w razie potrzeby zniszczyć je jednym uderzeniem” – cytuje raport Zhao.

„Wygodne, pewne” ćwiczenia amerykańskich monitorów

Na Tajwanie toczyło się normalne życie, bez paniki i zakłóceń spowodowanych chińskimi ćwiczeniami.

W sierpniu ubiegłego roku, po wizycie w Tajpej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu, w tym wystrzeliwanie rakiet w wody w pobliżu wyspy. Ta metoda nie zapowiada takich ćwiczeń.

Podczas pobytu w Los Angeles w zeszłym tygodniu Tsai spotkała Kevina McCarthy’ego, obecnego przewodniczącego Izby Reprezentantów, w drodze powrotnej z Ameryki Środkowej, aby oficjalnie nałożyć opłatę tranzytową, pomimo ostrzeżeń Pekinu przed nią.

De facto ambasada USA na Tajwanie powiedziała w niedzielę, że USA ściśle monitorują chińskie ćwiczenia wokół Tajwanu i są „wygodne i pewne”, że mają wystarczające zasoby i zdolności w regionie, aby zapewnić pokój i stabilność.

READ  Ezra Miller próbuje uratować Flasha podczas spotkania z Warner Bros. — The Hollywood Reporter

Kanały komunikacji USA z Chinami pozostają otwarte, a Stany Zjednoczone nadal wzywają do powściągliwości i niezmieniania status quo, powiedział rzecznik Instytutu Amerykańskiego na Tajwanie, który działa jako ambasada w przypadku braku formalnych powiązań dyplomatycznych.

Waszyngton zerwał stosunki dyplomatyczne z Tajpej w 1979 roku na korzyść Pekinu, ale jest prawnie zobowiązany do zapewnienia wyspie środków do obrony.

Chiny, które nigdy nie cofnęły się przed użyciem siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą, twierdzą, że Tajwan jest najważniejszą i najbardziej delikatną kwestią w ich stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi, a temat ten często wywołuje napięcia.

Pekin postrzega Caja jako separatystę i odrzuca jego wielokrotne wezwania do rozmów. Tsai mówi, że tylko mieszkańcy Tajwanu mogą decydować o swojej przyszłości.

Chińskie myśliwce, okręty wojenne

Chiny zwiększyły presję militarną na Tajwan w ciągu ostatnich trzech lat, przeprowadzając regularne misje wokół Tajwanu, ale nie w swojej terytorialnej przestrzeni powietrznej ani na wyspie.

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że w ciągu ostatnich 24 godzin wykryło wokół Tajwanu 71 samolotów chińskich sił powietrznych i dziewięć okrętów wojennych.

Ministerstwo opublikowało mapę pokazującą, że około połowa tych samolotów, w tym samoloty Su-30 i J-11, przekroczyła cieśninę.

Chińskie media państwowe poinformowały, że samolot przewoził ostrą broń. Odrzutowce tajwańskich sił powietrznych zazwyczaj noszą ostrą broń, gdy walczą o wykrycie chińskich intruzów.

Reportaż Yimou Lee i Bena Blancharda w Tajpej i Josha Horwitza w Szanghaju; Napisane przez Bena Blancharda; Montaż przez Leslie Adler, William Mallard i Jerry Doyle, Kirsten Donovan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *