Chiny wyraziły zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją na Ukrainie

PEKIN (Reuters) – Chiny są zaniepokojone „pogarszaniem się” sytuacji na Ukrainie, a minister spraw zagranicznych Wang Yi wezwał wszystkie strony do wykazania powściągliwości i rozwiązania różnic poprzez dialog.

Obawy bezpieczeństwa prawnego każdego kraju muszą być przestrzegane, powiedział Wang, który jest również chińskim radnym stanu, w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Anthonym Blingenem, zgodnie z oświadczeniem chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek nakazał rozmieszczenie wojsk na dwóch podzielonych obszarach na wschodniej Ukrainie, wywołując obawy, że Zachód może wywołać wojnę.

Rosja zaprzecza jakimkolwiek planom ataku na Ukrainę, ale grozi nieokreślonymi działaniami „wojskowo-technicznymi”, jeśli nie otrzyma kompleksowych gwarancji bezpieczeństwa, w tym obietnicy, że jej sąsiad nigdy nie wstąpi do NATO.

„Sytuacja na Ukrainie się pogarsza” – powiedział Wang Blingen. „Chiny po raz kolejny wzywają wszystkie strony do zachowania powściągliwości”.

Wang powiedział, że Chiny nadal będą w kontakcie ze wszystkimi stronami.

W swoim wezwaniu Blingen podkreślił potrzebę ochrony suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu rosyjskiej „okupacji”, powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Nate Price.

Blinken rozmawiał z Wangiem o postępach Korei Północnej, Price powiedział w krótkim oświadczeniu.

Chiny wzywają do bezpośrednich rozmów między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną i starają się odgrywać konstruktywną rolę w promowaniu rozwiązania problemu nuklearnego na Półwyspie Koreańskim, powiedział Wang.

Tajwan

Wang powiedział Blingenowi, że Stany Zjednoczone nie powinny włączać Tajwanu, który twierdzi, że Chiny są swoim własnym terytorium, do amerykańskiej strategii Indo-Pacyfiku.

Na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone zapowiedziały, że zapewnią więcej zasobów dyplomatycznych i bezpieczeństwa regionowi Indo-Pacyfiku. Waszyngton powiedział również, że współpracuje z partnerami w regionie i poza nim, aby utrzymać pokój i stabilność w cieśninie oddzielającej Tajwan od Chin.

Wang powiedział Blinking, że próba włączenia Tajwanu do strategii kontrolowania Chin wysyła wszystkie „złe sygnały”, zgodnie z oświadczeniem chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

READ  Mężczyzna z Teksasu traci obie ręce i część nogi w wyniku ukąszenia pchły

Jednak Wang powiedział, że Chiny są gotowe poradzić sobie ze swoimi różnicami ze Stanami Zjednoczonymi i wzmocnić więzi dwustronne.

Chiny poinformowały w poniedziałek, że nałożyły na firmy Lockheed Martin i Radeon Technologies embargo na sprzedaż broni do Tajwanu i co najmniej po raz trzeci ogłosiły sankcje wobec firm amerykańskich.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu poinformowało we wtorek, że będzie nadal wzywać Stany Zjednoczone do dalszej sprzedaży broni na wyspie „w obliczu gróźb militarnych i zastraszania ze strony Chin”.

„Broń obronna USA pomaga chronić demokrację i niepodległość Tajwanu, a także zapewnia bezpieczeństwo narodowe, pokój i stabilność w regionie Indyjsko-Pacyfiku” – powiedział dziennikarzom rzecznik John Ow.

(Raport Ryana Woo; dodatkowy raport Bena Blancharda w Taipei; redakcja Toma Hoke i Lincoln Feast.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *