Chiny zakazują statkom wpłynięcia z obszaru w pobliżu Tajwanu z powodu szczątków pocisków

BEIJING (Reuters) – Chiny wprowadzą zakaz wjazdu statków z obszaru w pobliżu Tajwanu w niedzielę z powodu możliwych szczątków pocisków, poinformowała chińska agencja bezpieczeństwa morskiego w czwartek, gdy Japonia zażądała od Pekinu szczegółowych informacji na temat chińskiej strefy zakazu lotów. Ta sama witryna.

Chiny nie skomentowały strefy zakazu lotów, ale Korea Południowa, która również została poinformowana o planach, powiedziała, że ​​jest to spowodowane upadkiem obiektu związanego z pojazdem nośnym.

Zakłócenie następuje podczas napięć w regionie w związku z chińskimi ćwiczeniami wojskowymi wokół Tajwanu, w pokazie siły w odpowiedzi na spotkanie w zeszłym tygodniu w Los Angeles między prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen i przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthy.

Chiny traktują Tajwan jako własne terytorium i sprzeciwiają się wszelkim interakcjom między tajwańskimi przywódcami a zagranicznymi urzędnikami. Tajwan odrzuca roszczenia Chin do suwerenności.

Rząd Tajwanu potwierdził w środę raport Reutera, że ​​Chiny planują wprowadzić strefę zakazu lotów od 16 do 18 kwietnia – kiedy Japonia będzie gospodarzem spotkania Grupy Siedmiu ministrów spraw zagranicznych – ale później powiedział, że Chiny zmniejszyły ten wymóg do zaledwie 27 minut w niedzielę Poranek. Po protestach Tajpej.

Oficjalna tajwańska centralna agencja informacyjna poinformowała, powołując się na ministra transportu wyspy Wanga Kuotsaia, że ​​strefa zakazu lotów wpłynie na około 33 loty.

W krótkim oświadczeniu Chińska Administracja Bezpieczeństwa Morskiego podała współrzędne tego obszaru, mówiąc, że żegluga jest zabroniona od 9:00 (0100 GMT) do 15:00 w niedzielę, ponieważ „mogą znajdować się szczątki pocisków”.

Współrzędne odpowiadają prostokątnemu obszarowi położonemu w północno-wschodnim Tajwanie, z najbliższym punktem 118 kilometrów (73 mil) od Tajwanu, pokazanym na mapie opublikowanej przez tajwańskie Ministerstwo Transportu późną środę.

Obszar ten znajduje się na północny zachód od japońskiej wyspy Ishigaki, w pobliżu grupy spornych wysepek na Morzu Wschodniochińskim, które Japonia nazywa Senkaku i China Diaoyu.

READ  opinia | Spadek popytu na mięso roślinne wskazuje, że szum prześcignął rzeczywistość

Wysoki rangą tajwański urzędnik, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do rozmawiania z mediami, powiedział Reuterowi, że Chiny nie zmieniły swojego poprzedniego zawiadomienia w sprawie ograniczeń lotów przez 27 minut w niedzielę i że nowe zawiadomienie dotyczy tylko statków , nie samoloty.

Główny sekretarz gabinetu Hirokazu Matsuno powiedział, że w środę Japonia zażądała od Chin wyjaśnień na temat tego, co się dzieje.

„Rząd nadal gromadzi i analizuje szczegółowe informacje, w tym kontakty ze stroną chińską, i podejmie odpowiednie działania w oparciu o wyniki” – powiedział Matsuno na konferencji prasowej.

Chińskie MSZ odmówiło komentarza.

Tajwańskie ministerstwo transportu stwierdziło, że nie ma żadnych dodatkowych informacji, po oświadczeniu w środę, że Chiny skrócą czas, który ministerstwo nazwało „obszarem działań lotniczych” do pół godziny z trzech dni.

Reportaż Liz Lee; Dodatkowe raporty Yimou Lee i Bena Blancharda w Tajpej i Chang Ran Kim w Tokio; Montaż przez Bernadette Baum i Jason Neely

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *