Ludzie chodzą obok lokalizacji CitiBank na Manhattanie, 1 marca 2024 r. w Nowym Jorku.
Spencera Platta | Obrazy Getty’ego
LONDYN – Brytyjskie organy regulacyjne nałożyły w środę kary w łącznej wysokości 61,6 mln funtów (79 mln dolarów) na amerykański bank inwestycyjny Citi w związku z awariami systemów handlowych i kontroli.
Kary nałożyły Prudential Regulation Authority oraz Financial Conduct Authority, których śledztwo dotyczyło okresu od 1 kwietnia 2018 roku do 31 maja 2022 roku. Citi po wyrażeniu zgody na uchwałę zakwalifikowała się do 30% obniżki kwoty kary. Temat.
„Firmy zajmujące się handlem muszą posiadać skuteczne mechanizmy kontrolne w celu zarządzania związanym z tym ryzykiem”. [Citigroup Global Markets Limited] „Nie spełnił on standardów, jakich oczekujemy w tym obszarze, co skutkuje dzisiejszą karą” – powiedział Sam Woods, zastępca gubernatora ds. regulacji ostrożnościowych i dyrektor naczelny PRA. Poinformował o tym w środowym oświadczeniu.
Organy regulacyjne stwierdziły, że w okresie objętym dochodzeniem nadal występowały pewne problemy z systemem i nadzorem, które doprowadziły do incydentów handlowych, takich jak tzw. błędy handlowe. Główny incydent miał miejsce 2 maja 2022 r., kiedy doświadczony trader błędnie wprowadził zlecenie, w wyniku czego „nieumyślnie” zrealizowano zlecenie na kwotę 1,4 miliarda dolarów na giełdach europejskich.
„Do tego incydentu przyczyniły się niedociągnięcia w kontrolach handlowych CGML, w szczególności brak pewnych bloków ochronnych i niewłaściwa kalibracja innych kontroli” – czytamy w oświadczeniu.
W oświadczeniu dla CNBC rzecznik Citi powiedział, że bank był zadowolony z rozwiązania problemu ponad dwa lata temu, „który wynikał z indywidualnego błędu, który został zidentyfikowany i naprawiony w ciągu kilku minut”.
„Natychmiast podjęliśmy kroki w celu wzmocnienia naszych systemów i kontroli i nadal dążymy do zapewnienia pełnej zgodności z przepisami”. Powiedział mówca.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.