Proces Trumpa: Były prezydent nie składa zeznań ze względów bezpieczeństwa

  • Madeline Halbert i Kayla Epstein
  • BBC News w sądzie

Tytuł Filmu, OBEJRZYJ: Nada Tawfiq z BBC wyjaśnia, co stanie się dalej, jeśli Trump będzie unikał zajęcia stanowiska

Donald Trump nie będzie zeznawał w swoim historycznym procesie karnym po tym, jak jego zespół obrony wycofał się we wtorek ze swojej sprawy.

Jego prawnicy będą przemawiać w jego imieniu, gdy w przyszłym tygodniu wygłosi oświadczenie końcowe.

Chociaż Trump zdecydował się nie składać zeznań, obszernie rozmawiał z reporterami czekającymi przed salą sądową.

„Sądzę, że przedstawiono świetną sprawę. Nie doszło do przestępstwa” – powiedział Trump na krótko przed sesją popołudniową.

Eksperci prawni twierdzą, że nierzadko zdarza się, że oskarżeni w sprawach karnych nie zajmują stanowiska.

Składanie zeznań pod przysięgą naraziłoby Trumpa na agresywne przesłuchania ze strony prokuratorów, a także na inne elementy jego przeszłości, w tym na niekorzystne orzeczenia w jego niedawnych procesach cywilnych.

Trumpowi postawiono 34 zarzuty fałszowania dokumentacji biznesowej, do których nie przyznał się. Prokuratorzy twierdzą, że sfałszowała dokumentację dotyczącą spłat na rzecz swojego osobistego prawnika Michaela Cohena, który przed wyborami w 2016 roku zapłacił gwiazdy filmów dla dorosłych 130 000 dolarów (102 000 funtów). Twierdzą, że zrobił to, aby popełnić lub zatuszować drugie przestępstwo.

Przed zamknięciem sprawy jego prawnicy wezwali tylko dwóch świadków, a prokuratura postawiła w kolejce 20 świadków.

Sędzia Juan Mercant odwołał ławę przysięgłych, nakazując jej powrót we wtorek, aby złożyć oświadczenia końcowe zarówno prokuratorów, jak i prawników Trumpa.

Następnie nadzorował gorączkową pracę związaną z powoływaniem ławy przysięgłych do rozpoczęcia obrad, poświęcając popołudnie na bardziej techniczne, ale ważne przesłuchanie.

Obie strony zaproponowały, w jaki sposób sędzia poleci ławie przysięgłych, aby zastosowała prawo i dowody w sprawie.

Argumenty wielu prawników były bardziej subtelne. W jednym z przykładów omawiano byłego prawnika Trumpa, Cohena, odnosząc się do „przestępstwa” z przeszłości lub więcej niż jednego „przestępstwa”. Cohen był kluczowym świadkiem w procesie.

Reporterzy BBC News relacjonują pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta USA toczący się na sali sądowej na Manhattanie. Ich aktualizacje i analizy można znaleźć na stronie internetowej i w aplikacji BBC News, a także w telewizji, radiu i podcastach.

Prawnik Trumpa, Emil Bowe, skutecznie argumentował, że sędzia powinien poradzić sobie z uprzedzeniami ławy przysięgłych, biorąc pod uwagę kontrowersyjną reputację jego klienta.

Nie udało mu się jednak nakłonić sędziego Mersona do przyznania się do drugiego zarzutu o przestępstwo, które Trump rzekomo próbował popełnić lub ukryć poprzez fałszowanie dokumentacji biznesowej.

Prokuratorzy zawęzili zakres trzech możliwych przestępstw, ale nie sprecyzowali, co według nich Trump zrobił lub co zatuszował. Zaprezentowali jurorom szeroką teorię oszustw wyborczych, ale pozostawili stosunkowo niejasne szczegóły.

Pan Bowe przyznał, że prośba była nietypowa, ale uważał, że sędzia może skorzystać ze swego uznania. „Prosisz mnie o zmianę prawa, a ja tego nie zrobię” – powiedział mu sędzia Merson.

Nastąpił moment zamieszania, gdy sędzia McCann zdecydował się wykreślić z instrukcji skrócony termin „elemosinary” – legalnie używany w odniesieniu do organizacji charytatywnych.

Zeznał przed sądem, że czytał to słowo setki razy i nie wiedział, jak je wymówić.

– Czy ktoś chce spróbować? – zapytał, śmiejąc się na sali sądowej.

Argumenty te zaczną obowiązywać już we wtorek, kiedy sędzia Merson będzie mógł przekazać ławie przysięgłych szczegółowe instrukcje i wysłać je do narady.

Następnie 12 stałych mieszkańców Nowego Jorku wejdzie następnie do ściśle strzeżonej izby, gdzie zadecydują, czy uznać Trumpa za winnego czy niewinnego każdego z 34 zarzutów.

Co chcesz wiedzieć o historycznym procesie Donalda Trumpa w Nowym Jorku dotyczącym zatajenia pieniędzy? Nasi amerykańscy eksperci odpowiedzą na Twoje pytania we wtorek.

Czasami Twoje pytanie zostanie opublikowane i będzie wyglądać tak, jakbyś podał swoje imię i nazwisko, wiek i lokalizację. Twoje dane kontaktowe nigdy nie zostaną opublikowane. Koniecznie przeczytaj nasze Regulamin I Polityka prywatności.

Skorzystaj z tego formularza, aby zadać pytanie:

Jeśli nie możesz przeczytać tej strony i zobaczyć formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC lub wysłać e-mail na adres [email protected], aby przesłać pytanie. W każdym wysyłanym pytaniu proszę podać swoje imię i nazwisko, wiek i lokalizację.

READ  Amerykański sąd apelacyjny twierdzi, że śledztwo w sprawie Trumpa może wznowić przegląd tajnych rejestrów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *