Co najmniej 46 osób zginęło w Chile w wyniku pożarów lasów, które rozprzestrzeniały się na gęsto zaludnionych obszarach.

Intensywny Pożary lasów szaleją na gęsto zaludnionym obszarze w środkowym Chile W sobotę urzędnicy podali, że w powodzi zginęło co najmniej 46 osób, a około 1100 domów zostało zniszczonych.

„Jest pewne, że w nadchodzących godzinach liczba ofiar wzrośnie”. Powiedział W sobotę prezydent Chile Gabriel Boric.

Chilijska minister spraw wewnętrznych Carolina Toha powiedziała, że ​​w środkowej i południowej części kraju płoną obecnie 92 pożary lasów, gdzie w tym tygodniu temperatury są niezwykle wysokie.

Najbardziej gwałtowne pożary miały miejsce w r obszar Valparaiso, Władze zaapelowały do ​​ludzi, aby nie wychodzili z domów, aby wozy strażackie, karetki pogotowia i inne pojazdy uprzywilejowane mogły łatwiej przejeżdżać.

Toha nie podał żadnych szczegółów na temat zmarłych.

Mieszkańcy ewakuowani są przy pomocy wojska po wybuchu pożaru w Valparaiso w Chile.

Lucas Aguayo Aros/Anadolu za pośrednictwem Getty Images


Powiedziała, że ​​od piątku dwa pożary w pobliżu miast Quilboy i Villa Alemana spłonęły co najmniej 8 000 hektarów (19 770 akrów). Jeden z pożarów zagrażał nadmorskiemu kurortowi Viña del Mar, gdzie niektóre dzielnice zostały już poważnie zniszczone.

W Villa Independent, dzielnicy na wzgórzu na wschodnim krańcu miasta, kilka bloków domów i firm zostało całkowicie zniszczonych. Spalone samochody z wybitymi szybami zaśmiecały ulice pokryte popiołem.

„Mieszkam tu od 32 lat i nigdy nie wyobrażałem sobie, że coś takiego się wydarzy” – powiedział Rolando Fernandez, jeden z mieszkańców, który stracił dom. Wyjaśnił, że po raz pierwszy zobaczył ogień płonący na pobliskim wzgórzu w piątkowe popołudnie. W ciągu 15 minut w okolicy wybuchł ogień i dym, zmuszając wszystkich do ucieczki.

„Całe życie pracowałem i teraz nie zostało mi już nic” – powiedział Fernandez.

Strażacy gaszą pożar, który wybuchł w mieście Valparaíso w Chile.

Lucas Aguayo Aros/Anadolu za pośrednictwem Getty Images


Toha powiedział, że w rejonie Valparaíso utworzono trzy schroniska, a do opanowania pożarów sprowadzono 19 helikopterów i ponad 450 strażaków, aby opanowali pożary. Dodała, że ​​zespoły ratownicze nadal mają trudności z dotarciem do najbardziej dotkniętych dzielnic.

Pożary szaleją w niedostępnych górach i dotykają niepewnych dzielnic na skraju Viña del Mar.

Służby poinformowały również, że w wyniku pożaru doszło do przerwy w dostawie prądu. Toha powiedział, że w regionie Valparaiso ewakuowano cztery szpitale i trzy domy opieki. Minister spraw wewnętrznych powiedział, że pożar zniszczył także dwa dworce autobusowe.

El Niño spowodowało w tym roku susze i wyższe niż normalnie temperatury w zachodniej części Ameryki Południowej, zwiększając ryzyko pożarów. W styczniu, po tygodniach suchej pogody, pożary zniszczyły ponad 42 000 akrów lasów w Kolumbii.

READ  Fala upałów komplikuje globalny kryzys energetyczny i walkę o klimat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *