Co rząd laburzystów oznacza dla stosunków USA, UE i Chin

  • Program nowego rządu obejmie uporządkowanie emocjonalnych powiązań między światowymi mocarstwami a rywalami geopolitycznymi, Stanami Zjednoczonymi i Chinami.
  • Lider labourzystów Keir Starmer obiecał poprawę „nieudanej” umowy handlowej między Wielką Brytanią a UE, podkreślając jednocześnie, że nie ma szans na ponowne zjednoczenie z blokiem.
  • Nowy rząd ma także nadzieję na wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii w obliczu rosnących zagrożeń globalnych.

Lider brytyjskiej opozycji Keir Starmer uczestniczy w wydarzeniu kampanijnym na farmie w Oxfordshire w Wielkiej Brytanii, 1 lipca 2024 r.

Bill Noble | Reutera

LONDYN – Po tym, jak Wielka Brytania pójdzie do urn 4 lipca, nadchodzący rząd Wielkiej Brytanii stanie w obliczu złożonego krajobrazu międzynarodowego.

Powszechnie oczekuje się, że przywódca labourzystów Keir Starmer poprowadzi swoją partię do zwycięstwa, obiecując zapoczątkować „dekadę odnowy narodowej” po 14 latach rządów konserwatystów.

Jednak centrolewicowy polityk będzie starał się na nowo zdefiniować międzynarodowy wizerunek Wielkiej Brytanii w następstwie Brexitu, niedawnych wewnętrznych błędów politycznych i gospodarczych oraz wysoce podzielonego krajobrazu globalnego. CNBC przygląda się priorytetom polityki zagranicznej nowego rządu.

Program nowego rządu obejmie uporządkowanie emocjonalnych powiązań między światowymi mocarstwami a rywalami geopolitycznymi, Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Partia Pracy będzie chciała zaprezentować zjednoczony front w obszarach będących przedmiotem wspólnego strategicznego zainteresowania ze swoim atlantyckim partnerem, znanych jako „specjalne stosunki” Wielkiej Brytanii. Będzie jednak musiała dostosować się do bardziej protekcjonistycznych i nieprzewidywalnych Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza jeśli po listopadowych wyborach prezydenckich nastąpi zmiana przywództwa w Izbie Reprezentantów.

„Można sobie wyobrazić relacje między nowymi osobistościami Keira Starmera i Donalda Trumpa będą niezręczne” – powiedział CNBC telefonicznie David Dunn, profesor polityki międzynarodowej na Uniwersytecie w Birmingham. – Ale będą współpracować.

Postępy w sprawie umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a USA, jednego z kluczowych założeń kampanii brexitowej, będą ograniczone obecnym entuzjazmem zarówno administracji republikańskiej, jak i demokratycznej. Zamiast tego można oczekiwać, że Wielka Brytania skoncentruje się na niektórych „porozumieniach sektorowych” i będzie kontynuować partnerstwa w zakresie technologii wojskowych i krytycznych, stwierdzili w majowej notatce dyrektorzy Chatham House Bronwen Maddox i Olivia O’Sullivan.

W obliczu bardziej asertywnych Chin Partia Pracy prawdopodobnie będzie kontynuować obecne stanowisko Wielkiej Brytanii polegające na „celowej strategicznej dwuznaczności” – stwierdził Dunn, odnotowując powiązania gospodarcze kraju z Pekinem pomimo obaw geopolitycznych i bezpieczeństwa narodowego. Ministrowie Pracy – podobnie jak torysi – spotkała się z założoną w Chinach firmą z branży szybkiej mody przed potencjalnym wpisaniem jej na giełdę w Londynie pomimo kontrowersji wokół jej sytuacji w zakresie praw człowieka.

„Wielka Brytania – podobnie jak UE – znajduje się w sytuacji znacznej ambiwalencji w zależności od Chin, ale jest także zaniepokojona regionalnymi przejęciami i regionalnymi zagrożeniami” – stwierdził Dunn.

Prawdopodobne jest również nawiązanie bliższych stosunków roboczych z UE.

Starmer, który agitował na rzecz ruchu Remain w brytyjskim referendum w 2016 roku, powiedział: „nie ma sprawy” Ponowne przyłączenie się do Unii Europejskiej, w tym do jej jednolitego rynku i unii celnej. Niemniej jednak zobowiązał się do poprawy „nieudanego” porozumienia między Wielką Brytanią a UE, w tym w takich obszarach jak handel, badania i obrona.

„Może pojawić się możliwość renegocjacji kluczowych elementów stosunków handlowych – nie natychmiast, ale po odbudowaniu zaufania obu stron i sprawniejszym funkcjonowaniu relacji” – powiedział CNBC przez telefon Mujtaba Rahman, dyrektor zarządzający Eurasia Group na Europę.

Protestujący maszerują z dużymi flagami podczas Marszu Panowania Narodowego. Grupy proeuropejskie protestują w centrum Londynu w Wielkiej Brytanii.

READ  Na miejscu katastrofy helikoptera we Włoszech znaleziono siedem ciał

Zdjęcia Sofy | Lekka rakieta | Dobre zdjęcia

Zdecydowane wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy w obliczu inwazji Rosji na pełną skalę pomogło złagodzić stosunki z sąsiadami z UE i umocnić po brexicie rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa europejskiego. Stanowisko to zostanie utrzymane pod rządami laburzystowskiego rządu.

„Wsparcie to wzmocniło dialog Wielkiej Brytanii z krajami UE na temat wspólnych zagrożeń i otwiera możliwość konstruktywnej debaty na temat stosunków po brexicie” – stwierdzili Maddox i O’Sullivan z Chatham House.

Zwiększanie bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii będzie kluczowym priorytetem Partii Pracy w obliczu rosnących napięć globalnych i toczących się wojen na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

W swoim manifeście Partia Pracy odzwierciedlała plany konserwatystów Wzrost wydatków na obronę do 2,5% produktu krajowego brutto (PKB), ale zmienił harmonogram na rok 2023, chcąc osiągnąć cel „Tak szybko jak potrafimy.”

Wielka Brytania musi odgrywać konsekwentną rolę w kwestiach globalnych… zwłaszcza w kwestiach zmian klimatycznych, rozwoju międzynarodowego i kontroli zbrojeń.

Bronwen Maddox i Olivia O’Sullivan

Dyrektorzy w Chatham House

Jednakże biorąc pod uwagę obecny krajobraz geopolityczny, Chatham House zalecił zwiększenie wydatków na obronę do co najmniej 3%.

Starmer powiedział również, że Partia Pracy „utrzyma niezachwiane zaangażowanie na rzecz NATO i naszego środka odstraszania nuklearnego oraz ponowne skupienie się na poprawie morale w naszych siłach zbrojnych”. Dyskusje na temat przyszłości transatlantyckiego sojuszu wojskowego będą jednak prawdopodobnie kontynuowane pod rządami kolejnej administracji USA.

Ugruntowanie Wielkiej Brytanii jako stabilnej potęgi w roku światowych wyborów i zmian politycznych może być najczęstszym priorytetem Starmera.

„Podejmujemy wysiłki, aby być filarem stabilności w zmieniającym się świecie” – powiedział Dunn, dodając, że Partia Pracy może stanowić przeciwwagę dla zmieniających się nastrojów politycznych w Europie i USA.

„Wielka Brytania wcześnie wprowadziła swój populizm. Większość reszty świata zachodniego kieruje się na prawo, Anglia na lewo” – powiedział.

READ  Michael Avenatti skazany za kradzież od Stormy Daniels

Dyrektorzy Chatham House stwierdzili, że te obszary wpływów obejmują dyplomację, bezpieczeństwo oraz międzynarodowe prawo i porządek, w których Wielka Brytania ma już ugruntowaną wiedzę specjalistyczną.

„Wielka Brytania musi odgrywać konsekwentną rolę w globalnych kwestiach wiarygodności – zwłaszcza w kwestiach zmiany klimatu, rozwoju międzynarodowego, kontroli zbrojeń i zarządzania technologią” – dodali O’Sullivan i Maddox z Chatham House.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *