Crypto się rozpada, ale technologia, która za nim stoi, może uratować miliardy luksusowych marek

Straty te mogą zaszkodzić zyskom i reputacji – dlatego niektóre marki zwracają się teraz ku technologii, aby chronić swoje produkty, wartość marki i konsumentów.

Mimo że jest konkurentem, jest konglomeratem marek luksusowych LVMH (LVMHF) połączył siły z Prada (PRDSY)a Cartier w kwietniu 2021 r. w celu ustalenia Konsorcjum Aura Blockchainplatforma non-profit, która tworzy „cyfrowego bliźniaka” produktów projektantów.
Blockchain to plik księga cyfrowa Nie można go modyfikować, zmieniać ani manipulować. To ta sama technologia, na której opierają się kryptowaluty, których ceny ostatnio gwałtownie spadły. Ma jednak wiele innych zastosowań — a Aura używa go do nadawania luksusowym produktom unikalnego identyfikatora cyfrowego, który pomaga klientom upewnić się, że ich zakup to prawdziwa okazja.

„Blockchain to naprawdę szybko rozwijająca się i złożona technologia” – mówi Daniela Ott, sekretarz generalna Konsorcjum Aura Blockchain. „To, o co chodzi w Aura, to ułatwienie blockchain luksusowym markom”.

Do tej pory ponad 20 marek korzysta z Aury, a na platformie zarejestrowanych jest ponad 17 milionów produktów, mówi Ott.

„Te marki są konkurencyjne pod każdym innym względem, ale współpracują nad tą technologią, aby iść naprzód w najszybszy i najbezpieczniejszy sposób” – mówi.

„Śledź i ufaj”

Tworząc „cyfrowego bliźniaka” fizycznych produktów, takich jak buty czy torebki, oprogramowanie Aura tworzy rejestr informacji, takich jak rodzaj i źródło materiału, miejsce i czas jego wykonania oraz liczba wyprodukowanych produktów.

Ott mówi, że zapewni to konsumentom wyższy poziom dowodu i ochrony, działając jako cyfrowy certyfikat autentyczności, który wykorzystuje „szyfrowanie na poziomie banku” i „niemożliwe do podrobienia” – udaremniając fałszerzom. Mówi się, że cyfrowe bliźniaki, do których można uzyskać dostęp za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej, zapewnią lepszy wgląd w pochodzenie produktu, promując „identyfikowalność i zaufanie” w zakresie zrównoważonego rozwoju i kwestii etycznych dla świadomych konsumentów.

Jednak blockchain ma swoje ograniczenia — informacje są tak wiarygodne, jak osoba, która je wprowadza, mówi Ott, ostrzegając, że „jeśli marka nie ma dobrych relacji z dostawcą, blockchain nie pomoże”.

Zrównoważony rozwój jest główną troską konsorcjum. Jako prywatny blockchain zbudowany od podstaw, Aura twierdzi, że jego platforma korzysta Mniej mocy niż publiczne łańcuchy bloków. Ott twierdzi, że platforma zapewnia również markom kontrolę nad udostępnianymi przez nich informacjami i zapewnia bezpieczeństwo danych marki i konsumentów.

Aura uruchomiła swoje oprogramowanie w chmurze na początku 2022 roku. Ott twierdzi, że technologia wtyczek pozwoli markom zintegrować produkt z istniejącymi operacjami „bez wiedzy o blockchain”.

I dołącza więcej marek. projektant mody ulicznej OTB . grupa Został członkiem założycielem w październiku 2021 roku, a w zeszłym miesiącu specjalizuje się w diamentach i kamieniach szlachetnych Technologie Sarin Dołącz również do konsorcjum. Członkowie założyciele partycypują w kosztach rozwoju i mają większy wpływ na zarządzanie, mówi Ott, podczas gdy wszyscy członkowie płacą opłaty licencyjne za usługi oprogramowania i każdy wyprodukowany cyfrowy bliźniak.
Podrabiane towary, takie jak te na zdjęciu, każdego roku kosztują marki projektantów miliardy — oprócz tego, że szkodzą ich reputacji.

Nowa technologia

Inne marki modowe również korzystają z narzędzi blockchain. Audemars Piguet i Vacheron Constantin dołączyli do paryskiej platformy blockchain typu open source arianiPodczas gdy Archiwum zdjęć Karla Lagerfelda Został zatwierdzony w Lukso .sieć publiczny łańcuch bloków.
Tworzenie tożsamości cyfrowej może mieć coraz większe znaczenie dla sprzedawców używanych dóbr luksusowych, m.in szybko rozwijający się rynek. Platformy internetowe, takie jak Rzadko go nosisz A Vestiaire zbiorowe Produkty muszą zostać uwierzytelnione, zanim będą mogły zostać sprzedane – wieloetapowy proces, który obejmuje kontrole cyfrowe i fizyczne, mówi Victoire Boyer-Chamard, globalny szef uwierzytelniania w Vestiaire Collective.
Ten singapurski startup na nowo wynalazł makaron błyskawiczny

„Podrabianie istnieje od dziesięcioleci i stale się rozwija” — mówi Shamard. Zespół 60 walidatorów Vestiaire sprawdza dokumenty cyfrowe, w tym zdjęcia, przed zbadaniem każdego elementu. Shamard mówi, że sztuczna inteligencja i blockchain mogą przyspieszyć proces uwierzytelniania cyfrowego, dodając, że pomogłoby to zamiast zastąpić ludzkie walidatory.

READ  Zmiana FDIC, która pozostawia zamożnym deponentom banków mniejszą ochronę

„Nadal potrzebujemy eksperta, który przeprowadzi fizyczną kontrolę w celu zweryfikowania wszystkich danych cyfrowych”, mówi, dodając, że gdyby luksusowe marki korzystały z tej samej technologii, pomogłoby to sprzedawcom w łatwym dostępie do informacji i korzystaniu z nich.

Ott mówi, że technologia Blockchain może być również użyteczna poza modą: może przynieść korzyści sektorom luksusowym, w tym sztuce, kosmetykom, perfumom i meblom. Ott mówi, że w przyszłości księga może również zawierać informacje o konserwacji i konserwacji produktu, co pomoże lepiej określić wartość produktu do odsprzedaży.

Najnowszym członkiem konsorcjum Aura jest niemiecki producent samochodów Mercedes Benzktóry dołączył jako członek-założyciel i planuje wykorzystać platformę do odkrywania różnych aspektów cyfrowego brandingu, takich jak tworzenie NFT (niezamiennych tokenów) do cyfrowych doświadczeń w samochodzie.

„Miarą naszego sukcesu jest włączenie każdej luksusowej marki” – mówi Ott.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *